Sınır dışı edilen sığınmacılar isyan etti: Benim kolum kesilecek, arkadaşım idam edilecek

Adana’da, Türkiye’ye sığınan Afganistan ve Pakistan uyruklu sığınmacılarla birlikte gözaltına alınan İran uyruklu 2 kişi ülkelerine geri gönderilmemek için gözyaşlarına boğuldu. Genç kadın ülkelerine gönderilmeleri halinde kendisinin kolunun kesileceğini, arkadaşının ise dövmelerinden ötürü idam edileceğini söyledi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü ekipleri, Türkiye’ye Van’dan giren sığınmacıların Adana üzerinden İstanbul’a gideceği ihbarı üzerine Sarıçam ilçesindeki İncirlik Park Alanında önlem aldı. Ekipler, içerisinde sığınmacıların bulunduğu 2 minibüsü park alanında durdurdu.

Polis, sığınmacıların sınır dışı edilip ülkelerine teslim edileceğini bildirmesi üzerine İranlı iki sığınmacı ağlayarak tepki gösterdi.


Genç kadın başı açık olduğu ve saçları boyalı olduğu için İran’a gönderilmesi durumunda kendisinin kolunun kesileceğini, erkek arkadaşının da vücudunda dövmeler olduğu için idam edileceğini söyleyerek gözyaşlarına boğuldu.

iran-a-geri-gonderilecek-siginmacilar-isyan-etti-benim-kolum-kesilecek-arkadasim-idam-edilecek-471258-1.

Bir süre yardım isteyen İranlılar daha sonra araçlarla Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürüldü. Burada yapılan işlemlerin ardından 51 sığınmacı, sınır dışı edildi.

(İHA)

BİZİ TAKİP EDİN

358,876BeğenilerBeğen
54,822TakipçiTakip Et
1,079,874TakipçiTakip Et
7,367AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL