Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sınır tanımayan bir şehir müziği

Sınır tanımayan bir şehir müziği

Cafe Aman İstanbul 28 Ocak akşamı Cemal Reşit Rey’de, müzikseverlere Türkçe ve Rumca bir repertuvuarla İstanbul şarkılarından örnekler sunacak

Cafe Aman İstanbul, Ege’nin iki yakasından şarkıları Rumca ve Türkçe yorumlayan bir grup. Eski bir gelenek olan Cafe Aman kültürünü de yaşatmaya çalışan grup ile müzikleri üzerine konuştuk.

>> Rembetiko aslında kendi içinde de çeşitlere ayrılmış bir müzik. Cafe Aman İstabul rembetikonun hangi ekolünden geliyor?

Cafe Aman İstanbul tüm ekolleri harmanlayarak sunmaya çalışan bir yaklaşımı var. Bu müziğe dogmatik bir pencereden bakmıyoruz. İcralarımız günümüz müzik algıları içinden hareketle dünü keşfedip, bugüne uyarlama ve sunma çabası taşıyor. O yüzden aslında biz kendimizi salt bir rembetiko gurubu olarak adlandırmıyoruz. Rembetiko bizim olmazsa olmazımız ama bir o kadar Türk müziği, iki yakanın halk müzikleri ve özgün çalışmalar yapmak hedeflerimizin başında gelmekte.

Bu müziğin popüler olma kaygısı yok

>> Aslında bir alt- kültür ürünü olarak çıkıyor rembetiko en başta. Kimdir bu rembetler? Nasıl oldu da müzikleri bu kadar ilgi gördü sizce

Bahsettiğiniz şey Kaf dağının ucu aslında. Rembetiko müziğinin sadece underground olduğu kanısı özellikle Yunanistan’da mübadele sonrası yapıldığı mekânlarla ilgili öyle bir algı hâkimiyet kazandı. Ama gerçek bu değil. Daha geniş bir yelpazeye ve halkın farklı katmanlarına hitap eden ve dönem dönem kendini revize eden bir müzik. Coğrafi koşulların öngördüğü şartlarla yenilenen ve zenginleşen, çok kültürlü kimliğini taşımaya devam eden ve sınır tanımayan gerçek bir şehir müziği.

>>Ege’nin iki kıyısının acılarının ve mutluluklarının müziği rembetiko. Bu müziği yapmanın sizin için anlamı ne?

Bu hem benim müziğim, hem de bizim müziğimiz. Bu toprakların has müziği. Danslarıyla, efkârıyla, zeybeğiyle şahlanmasıyla, kâh bir hüzünlenir kâh bir neşelenir, bir düşündürür, hatta protest ve baş kaldıran yönüyle halkların sesi oluverir… Ama en nihayetinde herkesi kucaklar ve gerçeğini yansıtır. Yalan söylemez, popüler olma kaygısı taşımaz, çünkü zaten hayatın içinden gelir.

>> Yalnızca müzikle değil aynı zamanda kıyafetlerinizle de bu geleneği yansıtıyorsunuz. Bu kültürü yaşatmanın gerekliliğine inanıyorsunuz diyebilir miyiz?

Aslında sanılanın aksine bizler günlük hayatta da Retro giyinen tipleriz, sadece sahne kıyafetlerimiz ağırlıkta bu tarzda seçiyoruz. Ruhumuz ve müziğimiz daha da bütünleşiyor bu şekilde.

>> Kafe Aman kültürü hangi düzeyde günümüzde? Günümüz eğlence kültüründe hâlâ ilgi var mı sizce bu mekânlara?

Ne hikmettir ki aslında tam da kafe aman kültürü dediğimiz şey eğlence kültürü zincir halkamızın en eski ve sağlam halkalarından birisini oluşturuyor. Sadece biz bunun farkında değiliz. Bunu da sorgulamak gerekiyor. Neden konservatuvarlarımızda bu müziklerin, dansların, ezgilerin kayıtların incelendiği ve irdelendiği dersler ve araştırmalar yapılmıyor. Bu müziğin menbasına sahipken yabancı konumuna düşüyoruz. Neden acaba?

>> Şarkılarınızı Türkçe ve Rumca seslendiriyorsunuz. Diğer coğrafyalardan müziğinize ilgi nasıl?

Rembetiko ve onun etrafındaki müzikler, dünya mutfağındaki yerini çoktan haklı bir şekilde kazanmış bulunuyor. Jazz, blues, fado, tango gibi müzikleri gibi dünyanın her yerinde müdavimleri, sevenleri ve dinleyicileri var. Haliyle bize düşen sadece İstanbul’dan gelen bir grup olarak bunun hakkını verebilmek. Keza bu müziğin anavatanı İzmir olsa da başkenti İstanbul’du.

>> İstanbul’un kültürel miras ve çeşitliliğini ele alırsak, İstanbul’un bu müzikte önemi nedir?

İstanbul tarih boyunca siyasi bir merkez olmanın dışında, kültürel alanda da her zaman bir öncü ve farklı ekolleri bir arada barındıran ve yeni ekoller doğurarak bunları dışarı ihraç eden bir kültür dünyası olmuştur. Bunu da sadece yarattıklarından değil, sürdürülebilir olmasından ve ekol oluşturacak düzeyde klasik değerler üzerine kurulmasından anlıyoruz. Tek bir isimle adlandıracak olursak buna kısaca İstanbul Müziği diyebiliriz. Bunun alt başlıkları da Osmanlı saray müziği, İstanbul şehir müziği, Anadolu halk müziği, bir o kadar Bizans döneminden Osmanlıya ve ondan cumhuriyete uzanan süreçte dini ve ladini müzik gelenekleri İstanbul’la bütünleşmiş, tarihteki yerini İstanbul ekolü olarak almıştır.

>> Fasl-ı Rembetiko adında bir de albümünüz var. Yeni albüm planınız var mı?

Yeni yılla birlikte yeni albüm çalışmalarına hız verdik. Lakin CD’nin bir meta aracı olmaktan çıkması ve internetin devreye girmesiyle artık albüm konuşmak günden güne daha da zor görünüyor. Bizlerde sosyal mecralardan yeni çalışmalarımızı paylaşmayı, akabinde de albüme çevirmeyi düşünüyoruz. İlk olarak kendi parçalarımıza imza atmayı planlıyoruz.

Bu müziği 90’lı yıllarda keşfettim

>> Geçmişten günümüze uzanan bir kültür rembetiko. Nasıl başladı bu müziğe olan ilginiz?

Grup üyelerinden Stelyo Berber: Aslen İmrozlu (Gökçeada) bir ailenin İstanbul’da doğan ama yazları adadaki panayır müzikleriyle yetişen ikinci çocuğuyum. Üniversite çağında Atina’da bulunduğum 90’lı yıllarda adadaki müziklerle rembetikonun bağlarını keşfetme imkânı buldum. Orda usta isimlerle çalışma fırsatı buldum. O gün bu gündür bu müziğin içindeyim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Turgay Demirel yeniden FIBA Avrupa Başkanı seçildi

Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun (FIBA) Almanya'da yapılan Avrupa Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Seçimi'nde...

Öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürü görevden alındı

Çankırı'nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda, İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

CHP’li Öztrak: Sandığa yapılan darbenin sorumluluğu iktidarın sırtınadır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye...

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

Sonraki haber