Anasayfa ARŞİV Sınırlar

Sınırlar

Büyük korku ülkesinde prova edilen oyun apansız bir gerçeğe dönüşerek, uçurumları belirginleştirerek gün ışığını kemirmekteydi. Büyük amfi tiyatroya çevrili rotamın birkaç günlük liman zorunluluğu; medeniyet kaybını, anakaranın savaş çığırtkanlığını duyurdu. Merkezden alınan sanat, AVM’lere dönüşen sahne ve salonlar, tek sıra halinde yürünen kaldırımlar, yönetmeliklerdeki sansürler, kapanan siteler, eleştirel iklimin çoraklaşmasıyla paralel korku ülkesinde dönülecek son köşe. Ardından cevalliyet ve hayatiyetle gelecek isyan, diriliş… Beliren kırmızı hat denizlerden doğmakta, kente ulaşması yakındır.

Yapıbozumun baş döndürücü karakteri, metinlerin kitap kapaklarıyla sınırlı düzen içindeki bir dizi kelime toplamı değil bir kaos havzası olduğunu fark ettiğimizde ortaya çıkar. Yapıbozuma, yapısöküme hazır olmalı. Cesaret!

İçimizde taşıdığımız cehennem, günün cehennemine karşılık geliyor. Muktedir, yaratmak yerine yıkımı doğuran dinamikleri hızlandırarak farkında olmadan kendi sonunu biçimliyor. İsyan sınırlardan doğacak…

Ölüm istenci yaşama coşkusuna öncülük ediyor ve hangisinin bize esin kaynağı olduğunu ayırt edemiyoruz. Dünyanın pek çok yerinde otokratik inşa sürerken, sınıflar arası uçurum giderek arttırılmalı. Çünkü, her şey planlı… Durumlar öngörülerle saptanmış, legal cezaevleri yaratılmış. Gün ışığı milim milim sızmakta. Direniş, dirilişle meydanlara taştığında, işgal evlerinden yayılan müzik kentleri kuşattığında… beliren kırmızı hat asırlar öncesindeki sahneyi bir kez daha sokaklarımıza taşıyacak.

Anakara dağınık savruk günlerdeyken; ‘La Commune’ deneyimini hatırlatırcasına iktidara, iktidarlara karşı yeni ara-alanlar yeşermekte. Karavan parkları, ekoköyler, işgalevleri, alternatif sahneler.

Paris Komünü üzerine (Peter Watkins/ 2000) yapılan altı saatlik tiyatral kurmaca-belgesel filmi Romanyalı göçmenlerin oluşturduğu bir karavan parkında izledik. İzlediğimiz komünden ziyade anaakım medya ile alternatif medyanın farkının aktarılmasıydı. Sınıf mücadelesinde önemli bir mevzi oluşturan kitle iletişim araçlarının rolü ve kitlelerin uyutulması işleminin aşamaları belgeselin dikkate değer yanı.

“Paris komünü üzerine tezler” le bitirelim… Guy Debord, Attila Kotanyi, Raoul Vaneigem,

4…komün’ü, tüm hatalarının üstesinden kolayca gelinebilecek, yalnızca modası geçmiş bir devrimci ilkelliğin örneği olarak görmek yerine, bütün gerçekliği henüz keşfedilmemiş ve tamamlanmamış pozitif bir deneyim olarak değerlendirmenin zamanı gelmiştir.

7.Komün, bugüne kadarki yegâne devrimci şehircilik uygulamasını temsil etmektedir –yaşama hâkim örgütlerin korkutucu işaretlerine gördüğü yerde saldırmak, toplumsal alanı siyasi anlamda kavramak, herhangi bir anıtın masumluğunu kabul etmeyi reddetmek. Bu saldırıyı “lümpen-burjuvazi nihilizmi”, “pétroleuses sorumsuzluğu” olarak küçümseyen herhangi birisi, bunun mevcut toplum içindeki pozitif değerine ve neden korunmaya değer olduğuna inandığını açıklamalıdır (sonuçta neredeyse her şey ortaya dökülecektir). Tüm alan halihazırda düşman tarafından işgal edilmiştir. Bu işgalin yokluğunun olduğu bazı bölgeler yaratıldığında, otantik şehircilik ortaya çıkacaktır. Yapı dediğimiz şey orada başlar. Bu, modern fizik tarafından geliştirilen pozitif boşluk kavramıyla açıklanabilir.

- Reklam -

SON HABERLER

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, yerel seçimlere ve anketlere ilişkin...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...

Çavuşoğlu, seçim çalışmasında konuştu: “HDP’li adaylar yüzde 100 PKK’lıdır”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'cumhur ittifakı'nın seçim çalışmaları ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak...