Anasayfa ÖZEL YHT'de yine kaza 'sinyali'

YHT’de yine kaza ‘sinyali’

Sinyalizasyon sisteminin tamamlanması için kapatılan Ankara Garı-Eryaman YHT hattının, 17 Şubat’ta açılacağı bildirildi. BTS Genel Yayın Sekreteri Eroğlu, bu kısa süreçte sitemin tamamlanamayacağını söyleyerek “kazalara davetiye çıkarılıyor” dedi

Ankara-Konya seferini yapmak için yola çıkan Yüksek Hızlı Tren (YHT), kılavuz treni ile çarpışmış ve 9 kişinin öldüğü kaza yaşanmıştı. Kazanın ardından sinyalizasyon ve elektronik makas değişim sisteminin yapımı için kapatılan Ankara Garı-Eryaman YHT hattının 17 Şubat’ta açılacağı bildirildi. BTS Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, bir aydır devam eden sinyalizasyon sisteminin 17 Şubat’a kadar tam olarak tamamlanmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Sinyalizasyon sistemi tamamlansa dahi 45 günlük deneme süresi var. Deneme süreci tamamlanmadan YHT’nin hizmete başlaması yeni facialara davetiye çıkarır” uyarısında bulundu.

YHT açılışına ikinci erteleme

Ankara’da 9 kişinin öldüğü, 86 kişinin de yaralandığı tren faciasının ardından Ankara Garı- Eryaman YHT istasyonu arasında bir ay boyunca yüksek hızlı tren seferlerine kapatıldı. İlk olarak 2 Şubat’ta hizmetin başlayacağı duyurulmasına karşın daha sonra 9 Şubat tarihi açıklandı. Sinyalizasyon ve elektronik makas değişim sisteminin yapımının 9 Şubat’a da yetişmeyeceği için TCDD’nin son duyurduğu tarih 17 Şubat oldu. YHT ile seyahat eden biletli yolcular 17 Şubat’a kadar kendi imkânları ile Eryaman’a gitmeye devam edecek.

Yeni faciaya davetiye

BTS Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, Ankara Garı-Eryaman YHT istasyonu sinyalizasyon çalışmalarının tamamlanamadığını belirterek “Sinyalizasyon sistemi ve elektronik makas sistemi için çalışmalar gece-gündüz devam ediyor. Fakat edindiğimiz bilgiye göre sistemin 17 Şubat’a kadar da tamamlanması mümkün değil. Elle makas değiştirme uygulamasının kaldırılarak elektronik makas sisteminin kurulması tek başına yeterli olmaz. Sinyalizasyon sistemi tamamlanmadan Ankara Garı- Eryaman hattında YHT’nin hizmet vermemesi gerekir” diye konuştu.

Eroğlu sistem tamamlandığında 45 günlük bir deneme süresine ihtiyaç olduğunu anımsatarak yetkilileri uyardı: “Sinyalizasyon sistemini yapan Gülermak-Kolin Ortaklığı’nın 45 günlük bir deneme sürecinin tamamlaması gerekir. Görünen o ki TCDD 45 günlük deneme süreci tamamlanmadan YHT’yi Ankara Gar’dan başlatmayı planlıyor. Sinyalizasyon sistemi olmadığı için bir facia yaşanmışken erken açılış yeni faciaya davetiye çıkarır.”

- Reklam -

SON HABERLER

Bizim Özgen kazanır!

Yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz 31 Mart’taki seçime 6 gün kaldı. Liderler alanlarda “kendi...

Marinaleda

Marinaleda, Ispanya’nın güneybatısında Akdeniz kıyısındaki Endülüs Özerk Bölgesi’nin başkenti Sevilla’ya bağlı bir...

İktidarın değil, halkın bekası için oy kullan

Pazar günü yerel seçim var. Halk yaşadığı kentin nasıl bir politika ve...

31 Mart’ta kim kime hesap kesecek?

AKP rejiminin Batı emperyalizmiyle çelişkisi büyük ölçüde S-400 krizinde düğümleniyor. Özellikle Avrupa,...

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...