-Reklam-
Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Sıra kamu emekçisinde

Sıra kamu emekçisinde

Kamu personelinin iş güvencesini düzenleyen 657 sayılı kanunda düzenleme yapılması gündemde. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ”Sıra memurun iş güvencesine geldi. AKP iktidarı yakın dönemde memurların iş güvencesine de göz dikecek’’ dedi

Memurların iş güvenliğine ilişkin olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba bir rapor yayımladı. AB ülkelerindeki ortalama bir memur maaşının Türkiye’deki ortalama memur maaşından 5,5 kat yüksek olduğu vurgulanan raporda, memurların iş güvenliğini güvence altına alan 657 sayılı kanuna göz dikildiğinin altı çizildi.

Raporda “Türkiye’de yoksulluk sınırı 6 bin TL’yi aşarken 2019 yılında en düşük Memur ücreti ise 3468 TL olmuştur. Yine 2019 yılı Öğretmen maaşı ( 1/4 ) 4701 TL, Hemşire maaşı ( Lisans mezunu 5/1 ) 4565 TL olmuştur” tespiti yapıldı.

Binali Yıldırım 24 Haziran seçimleri öncesi 657 sayılı yasada düzenlemeye gidileceğini ifade etmiş ve Türkiye işçi memur ayrımının ortadan kaldırılarak tek tip çalışma hayatının olması gerektiğini vurgulamıştı. Yaz aylarında açıklanan ‘’Yeni Ekonomik Program’’ taslağında bu duruma vurgular yapılmış ve kamuda esnek çalışmanın yaygınlaştırılması için çalışmaların yapılacağı açıklanmıştı. Raporda bu kapsamda hükümetin eylül ayında açıkladığı Yeni Ekonomik Program temel alınarak bazı tespitler yapıldı. Tespitler şu şekilde;

İlginizi çekebilir:  Her yıl 2,8 milyon çalışan ölüyor

Yeni Ekonomik Programa göre;

• Kamu kurumlarının esnek çalışma ile iş tatmini ve verimi yüksek işgücüne sahip olmaları sağlanacaktır. Yani kamu da çalışan memurların iş güvencesi elinden alınacak, kamu emekçilerinin çalışma sistemi baştan aşağı değiştirilerek esnek ve kuralsız bir hale getirilecektir.

• Esnek çalışma ile bir sonra ki aşama olan kamu performans sistemi hayata geçirilecek, kamu personellerinin tüm hakları elinden alınacaktır.

• Yeni programda haftalık çalışma süresi olan 40 saat doldurulması şartına vurgu yapılırken, bu çalışma saatinin belirli aralıklarını evden çalışarak da tamamlanabileceği belirtilmektedir. Bu şekilde haftalık 40 saat üstü çalışmalarda kazanılan fazla mesai ve izin gibi haklar ortadan kaldırılacaktır.

• Esnek çalışma sisteminin kalıcı hale getirilmesi bundan sonra ki dönem de kamu da mevcut çalışma sistemi haline getirilecektir.

***

Seçim yatırımına dönüştürüldü

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) AKP’nin söz vermesine rağmen yasalaştırmadığı 3600 ek gösterge konusunda açıklama yaptı.Açıklamada “Yıllardır temel taleplerimize kulaklarını tıkayan, sorunlarımızı toplu sözleşme masasında çözmeye yanaşmayanların bu taleplerimizi kendilerinin bir lütfu gibi göstererek seçim yatırımına dönüştürmesi üstelik bunu iş güvencemizi tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen personel reformunun hayata geçirilmesi şartına bağlaması asla kabul edilemez. Kamu emekçileri boş vaatlerle çalışma haklarını ortadan kaldırmayı hedefleyenlere sandıkta hesap soracaktır” dendi.

“En başından beri mücadele pusulasını iktidarların lütuf gibi gösterdiği vaatlere göre değil “Hak Verilmez, Mücadele İle Alınır” ilkesine göre hareket ettiklerini ifade eden KESK’in açıklaması şöyle sonlandı: “Tüm kamu emekçilerini temel haklarına sahip çıkmak için omuz omuza vermeye, hakkımız olan düzenlemeleri seçim yatırımı haline dönüştürürken bile iş güvencemizi ortadan kaldırmaya çalışanlara hak ettikleri cevabı vermeye çağırıyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

“Saldırı nefret dili yüzünden”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’ta asker cenazesi sırasında saldırıya uğramasının yankıları...

Bolu’da 97 belediye işçisi işten çıkarıldı: 1 işçi intihara kalkıştı

Bolu Belediyesi'nde son dönemde işe alınan 97 taşeron işçi, işten çıkarıldı. İşten...

Kağıthane’de toprak kayması: 1 bina çöktü

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi Akkaya Sokak’ta bir binanın çevresinde toprak kayması yaşandı....

CHP’den Süleyman Soylu’ya yalanlama

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yalanlayarak, "Kılıçdaroğlu'nun cenazeye...

“İçişleri Bakanı ve Vali istifa etmeli”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta asker cenazesi sırasında yapılan saldırı, Ankara’da...

Sri Lanka’da bir patlama daha

Sri Lanka'da dünkü saldırılar sonrası bir bombanın etkisiz hale getirilme çalışması sırasında...

YSK, AKP’nin iptal başvurusunu görüşüyor

YSK, gündem toplantısında AKP'nin İstanbul'da seçimin yenilenme talebini görüşmeye başladı.

Soylu: Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı provokasyon değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun dün Ankara'da saldırıya uğramasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri...

Davutoğlu: Partili Cumhurbaşkanı uygulaması yeniden değerlendirilmeli

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden kapsamlı bir açıklama...

Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırı İzmir’de protesto edildi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara’nın Çubuk ilçesinde asker cenazesinde saldırıya uğraması...

Sonraki haber