Anasayfa ÖZEL Sıra turizm yağmasında

Sıra turizm yağmasında

Ekonomide yaşanan kötü gidişatın ardından inşaat sektöründen rant devşiremeyen iktidar, gözünü turizme dikti. AKP, yönetmelik değişikliğiyle 4 ve 5 yıldızlı otellere “ek imar hakkı” tanırken yeni kurulacak Turizm Ajansı ile seçtiği turizmcilere şartsız kaynak aktarma yolunu açtı

Döviz kurundaki ve faizlerdeki yüksek artış nedeniyle durma noktasına gelen inşaat sektöründen 17 yıldır aldığı “verimi” artık alamayan ve “denizi tüketen” AKP, bu kez turizme yoğunlaştı.

ETS Turizm sahibi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, aralarında kendi tatil köylerinin ve otellerinin de bulunduğu birçok “lüks otel” için kritik değişikliklere imza attı. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle 4 ve 5 yıldızlı otellere kıyılara ve yeşil alanı kapsayacak şekilde ilave inşaat izni getirildi.

Yönetmeliğe göre, devletin turizm amaçlı tahsis ettiği bölgelerde yapılan otellere, daha önce izin verilmeyen alanlara genişleme imkanı getirildi. İnşaat yapılacak alan hesabına dahil edilen birçok yer bu hesaptan çıkarıldı ve otellerin ek inşaat yapmalarının önü açıldı. Yönetmeliğe göre bu haktan sadece 4 ve 5 yıldızlı oteller yararlanabilecek ve düzenleme ormanlık alan ile kıyı alanlarını da kapsayacak.

LOBİ VE RESEPSİYON DA ÇIKARILDI

Yeni düzenleme ile inşaat alanından sayılmayacak ve otellerin yeni inşaat alanına kavuşmasını sağlayacak yerler arasında şu bölümler yer aldı:
“Açık yüzme ve süs havuzu, lobi, resepsiyon, bahçe duvarı, istinat duvarları, normal merdiven haricinde kaçış yolu içerisinde yer alan, asgari ölçülerde ve adetlerde yapılan merdiven evi ile yangın güvenlik holleri, asansör boşlukları, ışıklıklar, çöp ve atık ayrıştırma bacaları, hava bacaları. Ana yapının dışında kalan binaya ait arıtma tesisi ve trafolar, jeneratör, yağmur suyu toplama havuzu, evsel atık ve geri dönüşüm hazneleri, ısı merkezi.”

ADALETLİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, düzenleme ile ilgili BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “Zaten gidici olan Bakan, böyle kritik bir düzenlemeye imza atıyor. Bu şekilde bir düzenleme ile özellikle kendi otellerine avantaj sağlayacak olması kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Bakan’ı adaletli olmaya davet ediyoruz” dedi.

***

ERDOĞAN BELİRLEYECEK YANDAŞLARA FON AKACAK

AKP, turizm ajansının kurulmasına yönelik Kanun Teklifi’nin içerisine de yandaş turizm şirketlerini ayakta tutmak için çeşitli maddeler ekledi. Buna göre, ajansın turizmcilerden elde edeceği fon gelirleri uygun görülen işletmelere aktarılacak. Kaynak aktarılacak işletmeleri belirleyecek kriterlere yasa teklifinde yer verilmedi. Buna göre, ajans gelirlerinden aktarma yapılacak şirketleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek.

CHP, yasa teklifine karşı hazırladığı muhalefet şerhinde bu düzenlemeye itiraz etti. Turizmcilerden aktarılacak fonun yandaş şirketlere gönderilebileceği uyarısında bulunan CHP’nin muhalefet şerhinde, “Ajansın destekleyeceği yatırımlara ilişkin tek karar merciinin Cumhurbaşkanı olması, bu konudaki güven eksikliğini artırmaktadır. Kendi kullanımında olan örtülü ödeneği bile önceki dönemlere göre aşırı şekilde harcamasıyla birçok eleştiri alan makamın, tek yetkili olması başta bu ajansa kaynak sağlayan turizm firmaları olmak üzere, geniş bir kitlenin tepkisini çekmiştir” ifadelerine yer verildi.

***

BAKANIN ‘KENDİNE KIYAKLARI’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un daha önce yaptığı değişikliklerle de kendi projeleri için avantaj sağladığı iddiaları gündeme gelmişti. Bakan Ersoy’un Bodrum’da bulunan Kissebükü’nde otel yapmak için imar değişikliğine gittiği, oteline 25 dönüm alan için ek inşaat izni verildiği kamuoyuna yansımıştı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bankamatik memurluğuna devam: Belediyeden kovuldu, AKP’li vekile danışman oldu

AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak, Kahta Belediyesi'nde işe gitmeden yıllarca maaş...

İstanbul’da tekstil atölyesinde iş cinayeti: Asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi hayatını kaybetti

Sultangazi'de bir tekstil atölyesinde asansöre sıkışan 67 yaşındaki işçi Ayhan Yaşar hayatını...

Ukrayna’daki erken genel seçimi Zelenskiy’in partisi kazandı

Ukrayna'da erken milletvekili genel seçiminde sandık çıkış anketlerine göre, Devlet Başkanı Vladimir...

Meteoroloji’den İstanbul için ‘Çarşamba’ uyarısı

Türkiye sıcak havanın etkisinde. Yurt genelinde yüksek olan hava sıcaklığı pazartesi gününden...

Selde kaybolan 5 kişiyi arama çalışmaları sürüyor

Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde kaybolan ve henüz ulaşılamayan...

‘Yanılmayı çok isterim ama bu deprem olacak’

Boğaziçi Üniversitesi Kandili Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk...

Pique’den Trabzonspor’a yeni mesaj

Trabzonspor'un gri formasının tanıtım filmini alkış emojisiyle paylaşan Barcelonalı Gerard Pique'den yeni...

Kingston kardeşler itirafçı oldu: ABD’yi nasıl 511 milyon dolar dolandırdıklarını anlattılar

ABD’yi 511 milyon dolar dolandırdıktan sonra Türkiye’ye kaçarken yakalanan Kingston kardeşler duruşmaya...

Kediden kurtardığı karga peşinden ayrılmıyor

Erzurum'da yaşayan Yüksel Özpolat'ın, avlanmak üzereyken kedinin elinden kurtardığı yavru karga ile...

Aynı inşaatta üçüncü iş kazası

Aydın’ın Efeler ilçesindeki bir yurt inşaatının 8’inci katından düşen işçi ağır yaralanırken,...

Sonraki haber