Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Şirket katlediyor bakanlık onaylıyor!

Şirket katlediyor bakanlık onaylıyor!

UĞUR ŞAHİN [email protected] @uugurs

Ordu’nun Fatsa ilçesindeki taşocağının çevreye verdiği zararın tespitinin yapılmasına karşın, şirket ‘kapasite artırımı’ başvurusu yaptı. Fatsa’nın Salihli Mahallesi’nde yıllardır faaliyet gösteren Demirten A.Ş.’ye ait bazalt taşocağı ile ilgili, ocak çevresinde yaşayan yurttaşlar, birçok kuruma şikâyet dilekçeleri göndermiş, ancak bir türlü sonuç alınamamıştı. Bu dilekçelerden bir tanesi de şirketin, ulaşım sağlamak amacıyla Elekçi Deresi üzerine yaptırdığı menfezlerin dere yatağına zarar vermesine ilişkindi.


Bölge sakinlerinin şikâyeti üzerine Devlet Su İşleri (DSİ) 75. Şube Müdürlüğü’nün teknik personeli, geçen yılın şubat ayında inceleme yapmıştı. Bunun sonucunda da şirketin taş kırma-eleme tesisine geçiş sağlamak için yaptığı iki menfezin dere yatağındaki su akışını engellediği, ayrıca dere yatağı boyunca tesisin çevresine kontrolsüz tahkimat yapılarak dere yatağının daraltıldığı gözler önüne serilmişti.

Şirkete karşı yaptırım yapacak kurum yok!
Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan, “Fatsa Salihli Mahallesi halkı şikayet üzerine şikayet dilekçeleri veriyor ama şirkete karşı yaptırımda bulunacak bir makam bulunamıyor” diye konuştu. “Tutanaklar tutuluyor, raporlar hazırlanıyor ama gereğini yapan yok” diyen Ersan, yetkilileri göreve çağırdı.

sirket-katlediyor-bakanlik-onayliyor-507066-1.

Gül Ersan, şunları söyledi: “Yapılan tespit sonucunda DSİ 7. Bölge Müdürlüğü Mart 2017’de, şirketin dere yatağına yaptığı bu müdahalenin can ve mal emniyeti yönünden kaldırılması gerektiğini Demirten A.Ş., Ordu Valiliği, Fatsa Kaymakamlığı, Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bir yazıyla bildirdi. Mahalle sakinleri, Elekçi Deresi üzerindeki menfezin kaldırılmaması ve dere yatağındaki tahribatın devam etmesi üzerine ilgili kurumlara tekrar dilekçe verdiler. Mayıs 2018’de DSİ ve Haziran 2018’de Fatsa Kaymakamlığı verdikleri yanıtlarda, yerinde yapılan incelemelerde müdahalenin hâlâ sürdüğünü tespit ettiklerini bildiriyorlardı. Eylül 2018’deyiz, yazışmalar da hâlâ devam ediyor.”

ÇED süreci başladı
Önlem alınmasını beklerken, şirketin işletmesini büyütme talebiyle karşılaştıklarını dile getiren Ersan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bütün bunlar olurken şirket, taşocağının kapasite artışı istemiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurdu, hazırladığı ÇED Raporu onaylandı ve ÇED süreci başladı. Salihli ve İslamdağ Mahallelerinde yaşayanların toz, gürültü, sarsıntı, heyelan, doğa tahribatı şikâyetlerinin de kapasitesinin artacağı kesin.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,968AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber