Şirketlere gönderilen taslak yasa vekillerden gizlendi
05.12.2018 09:30 SİYASET
Sebze ve meyve hallerinin çalışma şeklini değiştirecek olan yasa taslağını görüşlerini almak için şirketlere gönderen Ticaret Bakanlığı, muhalefet milletvekillerine ise “Bu konuda çalışmamız yok” dedi

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected]

Sebze ve meyve fiyatlarında yaşanan yüksek artışın üreticinin değil aracıların cebine gitmesi nedeniyle yapılan eleştirilerin ardından “Hal Yasası”nı değiştirmeye hazırlanan hükümet, düzenleme henüz taslak halindeyken “safını” belli etti. Özel şirketlere, görüş almak için düzenleme taslağını gönderen Ticaret Bakanlığı, milletvekilinin soru önergesine verdiği yanıtta ise “Bu konuda herhangi bir çalışmamız yok” dedi.

Komisyoncu ya da aracı olarak bilinen kişileri saf dışı bırakarak üretici ile satıcıyı buluşturmak iddiasıyla Hal Yasa Taslağı’nı hazırlayan AKP, özel şirketlerin de bu konudaki görüşünü almak için düzenlemeyi bu kuruluşlara gönderdi.

Taslağa göre AKP, düzenleme ile toptancı hallerinin kuruluş iznini belediyelerden almayı planlıyor. Düzenleme yasalaşırsa toptancı hallerini kurma ve işletme iznini Ticaret Bakanlığı verecek. Değişiklikle ayrıca sebze ve meyvelerin yanı sıra et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünleri ve kesme çiçek de Kanun kapsamına dahil edilecek. Üreticiden tüketiciye arz zincirinin kısaltılması amacıyla komisyon esaslı faaliyetlerin kaldırılması da amaçlanıyor.

TASLAK ‘YOK’ OLDU
11 Kasım’da hazırlanan ve şirketlere gönderilen taslak, milletvekillerinden ise gizlendi. İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk’un düzenlemeye ilişkin bilgi talebini içeren soru önergesine 23 Kasım’da yanıt veren Ticaret Bakanlığı, “Böyle bir çalışmamız bulunmamaktadır” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan imzalı yanıtta, 11 Kasım’da hazırlandığı ifade edilen değişiklik taslağının var olmadığı iddia edildi. Pekcan yanıtında, “İlgili Kanun’a yönelik hâlihazırda bir çalışmamız bulunmamaktadır. Belediyeler tarafından yetki alanları sınırlı olmak kaydıyla denetimler yapılmakta olup denetim uygulaması yapılan 150 kontrol noktası bulunmaktadır. İdari para cezaları da uygulanmaktadır” dedi.