Sistem

Distopyanın yüreğinde şekillenen, beter, vahşi kapitalist çağımızda; neoliberal politikaların tükenmekte olduğu günlerdeyiz. Maddi uygarlığın çöküşü, kapitalizmin kusursuz işlediği düşünülen sisteminin iflası…
Sistem hepimizce bilinen bir kavramdır ama bu kavramın görünmeyen yüzünü deşifre gerekir, çünkü suç ekonomisinin gücünün dinamiklerini tanımayanlar için bu sözcük bilinmedik bir referanstır. Bu derin anlamı olan bir terimdir. Bir yapıdan çok mekanizmadır. Suç organizasyonu doğrudan ekonomi ile kesişir.
Limanın kara deliğinin sessizliğinde sanki sistemin moleküler yapısı  dağılır, kıyının parametrelerinden çıktıktan sonra yeniden bir araya gelir. Mal, limandan bir an önce çıkmalıdır.

Bütün bunlar o kadar hızlı olur ki işlemleri bir yandan yürürken o şey birden ortadan kaybolur. Sanki gerçekte hiçbir şey olamamıştır, sanki tümü anlamsız bir el hareketidir. Aslında var olmayan bir sefer, gerçek olmayan bir liman yanaşması, bir hayalet gemi, yavaş yavaş ortadan kaybolan ürünler gibi. Tam bir buharlaşma.

Yazdıkları, yorumları ve varlığıyla hepimize ‘KUŞKU’yu bulaştıran kıymetli yazarı düşünüyorum, dünya yeniden ayaktayken.
Bin dokuz yüz yirmililerin başında, iki dünya savaşı arasında. Kaba politik, toplumsal, entelektüel çelişkilerle parçalanmış ve dağılmış bir dönemde. Yirmi dört yaşındaki Bertolt Brecht, bir gece de Almanya’nın yazınsal çehresini değiştirmişti. Bizler sistemden sıyrılıp, çehremizi değiştirebilecek miyiz?
‘Üç Kuruşluk Opera’, burjuva toplumunda mülkiyet dağılımı sürecini, dilenci ve gangster çeteleri üzerinden başka bir deyişle “suç”lular dünyası üzerinden gösterir. Karakterlerin suç işleme çarkında, toplumun bir imgesini yaratır.
Macheath, hiç iz bırakmayan cani, kundakçı, soyguncu ve kadın avcısı olarak tanıtılır.
‘Dilenci Dostu’ firmasının şefi olan Peachum, Londralı dilencilerin şefi olarak çalıştırdığı dilencileri insanların kalbini sızlatacak kılık kıyafetle donatmaktadır.
Macheath, Peachum’un kendisine âşık kızı Polly’le bir ahırda evlenir. Peachum, gangster damadını yakalatarak başına konan ödülü ister. Polly çetede üstlendiği ikinci patron rolünü sürdürmek ister. Mac ise banka kurmanın peşindedir. Finalde Mac, darağacının önünde asılmayı beklerken, Peachum öne çıkar, Mac’in asılmayacağını, çünkü bunun gerçek bir olay değil sadece bir opera olduğunu söyler…
Mac’in, sokak soygunculuğundan bankacılığa geçme niyeti, Üç Kuruşluk Opera’yı bir parodi olmaktan çıkarıp doğrudan bir saldırganlığın gerçek düzeyine götürür.
Tarihi, bir sınıf mücadeleleri tarihi olarak tanımlayan ve yönetenlerin tarihinin yerine yönetilenlerin tarihini kaydederek, başka bir deyişle tarihin öteki yüzünü gösteren Marks’ın bu yöntemini, Brecht, epik tiyatronun temeline oturtur. Olaylara, yerleşik alışkanlıkları ters çevirerek bakar…
Ütopya ve gerçek arasında salındığımız günümüzde, dünyanın değiştirilme olanağını gösterebilme becerisini geliştirmek zorundayız. Bir süreliğine de olsa dünyaya kuşku hâkim. Varlığı hâlâ duyumsanan; Brecht’in tanımıyla “varoluşun en kolay tarzında sanatta…”.
     
 

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,476AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Memleketimden manzaralar

Nazım Hikmet’in sergilediği gibi manzarası, hikayesi zengin bir memlekette yaşıyoruz… Manzaraların bir...

Ucuz emek kullanan pahalı okullar

Ücret karşılığı ders veren ilk kişi olan Antik Yunan filozofu Protagoras, bir...

Felaket ve uygunsuz birleşmeler

Geçen hafta, felaketimsi bir ortamda dolaysız olana dokunmaktan, bedenlerin kıvrımlarını birlikte açıp...

GSF ve eğitim hakkı

Üniversiteler farklı fikirlerin tartışıldığı, bilimsel düşünce ve bilginin üretildiği; bunun için de...

Yeni işveren işsizlik fonu

TÜİK tarafında açıklana Nisan ayı verilerine göre işsizlik oranı %13, işsiz sayısı...

Bütçe hakkı ve S-400

Eğer kurulu düzen, ezilenlerden, eşitlik, özgürlük ve demokrasiden yana değiştirilmek isteniyorsa muhalefet...

‘Düzce’de mahsur kalanların hepsi getirildi’

İçişleri Bakanı Soylu, Düzce'deki su baskını ve toprak kaymasıyla ilgili 4'ü çocuk...

MHP’den Davutoğlu’nun sözlerine yanıt

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP hakkında...

Akar’dan F-35 açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma...

11. Kalkınma Planı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sonraki haber