Anasayfa SAĞLIK "Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor"

“Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor”

İzmir Sağlık Platformu, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun saldırıya uğramasına tepki gösterdi. "Siyasal iktidarın sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadığını üzülerek görmekteyiz" denilen açıklamada, "Sağlık çalışanlarının çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı" ifadeleri kullanıldı.

AYCAN KARADAĞ

İzmir Balçova’da, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğradı. Saldırı sonrası doktorun hastane Acil Servisi’nde tedavi edildiği öğrenildi.

İzmir Sağlık Platformu, dün Balçova Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir sağlık çalışanına yapılan sözel ve fiziksel şiddet sonrası olayı protesto etti. Balçova Özel İlke Tıp Merkezi önünde basın açıklaması yapan Platform üyeleri, sağlıkta şiddetin önlenmesi için çağrıda bulundu. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, “Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET, CİDDİ BİR SORUN HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Platform adına hazırlanan açıklamayı okuyan Prof. Dr. Obuz şunları söyledi:

“15 Mayıs 2019 tarihinde, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan meslektaşımız, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğramıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde ilk müdahalesi yapılan meslektaşımız ifadesini, İzmir Tabip Odası avukatı eşliğinde karakolda vermiştir. Türk Tabipleri Birliği, Tabip Odaları, sağlık alanındaki sendikalar ve dernekler uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmekte, yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etmektedir. Ancak siyasal iktidarın, sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadığını üzülerek görmekteyiz. Bugün sağlıkta şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür.

“HER GÜN ORTALAMA 30 ŞİDDET OLAYI YAŞANIYOR”

“Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet olayı yaşanmaktadır” diyen Obuz, “Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür. Daha geçtiğimiz hafta Malatya’da İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde bir öğretim üyesinin odası hastası tarafından yakılarak şiddet yeni ve korkunç bir boyuta ulaşmıştır” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz

“YANLIŞ TUTUM SAĞLIK ÇALIŞANININ ŞİDDETE UĞRAMASINA NEDEN OLACAK”

Sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri olduğunu belirten Obuz, “Bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının, yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin, yönetenlerce sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılmasının gelinen tabloda katkısı büyüktür. Kamu otoritesi sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri almamakta, caydırıcı cezaları yürürlüğe sokmayarak, müşteri memnuniyeti esasıyla sağlıkta iyiliği değerlendirmektedir. Bu yanlış tutum daha birçok hekimin ve sağlık çalışanın şiddete uğramasına ve can kayıplarıyla karşılaşılmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ACİL ÇÖZÜM İÇİN GEREKENLER YAPILMALI”

Obuz, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber