Anasayfa SAĞLIK "Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor"

“Siyasal iktidar sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmıyor”

İzmir Sağlık Platformu, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun saldırıya uğramasına tepki gösterdi. "Siyasal iktidarın sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadığını üzülerek görmekteyiz" denilen açıklamada, "Sağlık çalışanlarının çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı" ifadeleri kullanıldı.

AYCAN KARADAĞ

İzmir Balçova’da, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir doktorun, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğradı. Saldırı sonrası doktorun hastane Acil Servisi’nde tedavi edildiği öğrenildi.

İzmir Sağlık Platformu, dün Balçova Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan bir sağlık çalışanına yapılan sözel ve fiziksel şiddet sonrası olayı protesto etti. Balçova Özel İlke Tıp Merkezi önünde basın açıklaması yapan Platform üyeleri, sağlıkta şiddetin önlenmesi için çağrıda bulundu. İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, “Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET, CİDDİ BİR SORUN HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR

Platform adına hazırlanan açıklamayı okuyan Prof. Dr. Obuz şunları söyledi:

“15 Mayıs 2019 tarihinde, Özel İlke Tıp Merkezi’nde çalışan meslektaşımız, poliklinikte muayene ettiği ve ilk tedavisini yaptığı hastanın sözel ve fiziksel saldırısına uğramıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde ilk müdahalesi yapılan meslektaşımız ifadesini, İzmir Tabip Odası avukatı eşliğinde karakolda vermiştir. Türk Tabipleri Birliği, Tabip Odaları, sağlık alanındaki sendikalar ve dernekler uzun yıllardır sağlıkta yaşanan şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemler konusunda kamuoyunu bilgilendirmekte, yöneticileri şiddeti durdurmak için sorumluluk almaya davet etmektedir. Ancak siyasal iktidarın, sağlıkta şiddeti önlemek için hiçbir adım atmadığını üzülerek görmekteyiz. Bugün sağlıkta şiddet, sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür.

“HER GÜN ORTALAMA 30 ŞİDDET OLAYI YAŞANIYOR”

“Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet olayı yaşanmaktadır” diyen Obuz, “Bu sorun, bir yandan hekimlerin ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit ederken aynı zamanda sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür. Daha geçtiğimiz hafta Malatya’da İnönü Üniversitesi Hastanesi’nde bir öğretim üyesinin odası hastası tarafından yakılarak şiddet yeni ve korkunç bir boyuta ulaşmıştır” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz

“YANLIŞ TUTUM SAĞLIK ÇALIŞANININ ŞİDDETE UĞRAMASINA NEDEN OLACAK”

Sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri olduğunu belirten Obuz, “Bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz kışkırtılmış acil sağlık talebinin eldeki hizmet olanaklarıyla tam olarak karşılanamamasının, yurttaşların sağlık hizmet beklentisinin yapay biçimde yükseltilmesinin, yönetenlerce sağlık çalışanlarının itibarsızlaştırılmasının gelinen tabloda katkısı büyüktür. Kamu otoritesi sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için alması gereken özel önlemleri almamakta, caydırıcı cezaları yürürlüğe sokmayarak, müşteri memnuniyeti esasıyla sağlıkta iyiliği değerlendirmektedir. Bu yanlış tutum daha birçok hekimin ve sağlık çalışanın şiddete uğramasına ve can kayıplarıyla karşılaşılmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

“ACİL ÇÖZÜM İÇİN GEREKENLER YAPILMALI”

Obuz, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Siyasal iktidarın bu kanayan yarayı artık görmesi, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle sorunun çözümüne yönelik işbirliğine gitmesi zorunludur. Sağlık çalışanlarının bu çığlığına kayıtsız kalanlar, yaşanan şiddet ve can kayıplardan sorumlu olduklarını akıllarından çıkarmamalı ve acil çözüm için gerekenleri yapmalıdır.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,110AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

LGS’ye sayılı günler kala uzmanlar uyarıyor: Kaygıdan uzak durun acelecilik yapmayın

MERAL DANYILDIZYaklaşık bir milyon öğrencinin katılacağı Liselere...

CHP’den avukatlara 23 Haziran eğitimi

CHP İstanbul İl Başkanlığı Hukuk Komisyonu ve Parti Okulu, 23 Haziran’da yapılacak...

Meclis kürsüsünde yalanları abaküsle saydı

Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin kanun teklifi görüşülürken İYİ Parti Isparta Milletvekili...

AKP’li başkanlar gitti israfın faturası kaldı

Politika ServisiAKP’den devralınan belediyelerin israf ve borçları...

Aynı YSK’yle, aynı koşullarda…

YSK, İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararını açıkladı ve neyin çalındığı görüldü....

CHP ‘gerekçeli kararı’ masaya yatırıyor: Haksızlıklar anlatılacak

31 Mart yerel seçimlerinde 11'i büyükşehir, 10'u il olmak üzere 263 belediye...

AKP ile MHP atamalarda da ‘ittifak’ yapıyor: Bahçeli’nin müdürünün eşi ‘daire başkanı’ oldu

Kamuda liyakati bitirme noktasına gelen AKP, tartışmalı atamalarına her gün bir yenisini...

Artvin’de Ensar Vakfı’nı protesto ettiği için yargılanan 12 kişi beraat etti

Dilan ŞahinbaşArtvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansı protesto...

Sabahattin Önkibar’a saldırı

Odatv yazarı Sabahattin Önkibar evinin önünde 3 kişilik grup tarafından saldırıya uğradı.

Öğrencileri darp eden okul müdürü görevden alındı

Çankırı’nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

Sonraki haber