Anasayfa GÜNCEL Siyasal İslamcılar cehaletten beslenir

Siyasal İslamcılar cehaletten beslenir

MUSTAFA KÖMÜŞ – @mustafakomuss
[email protected]

Dün bütün Türkiye’de yılbaşı kutlandı. Kimi yurttaşlar evlerinde kimi yurttaşlar dışarıda eğlenerek yeni yıla girdi. Aynı anda bazı İslamcı kesimler ise Mekke’nin Fethi’ni kutladı. İstanbul’da Erbakan Vakfı tarafından Ümraniye Haldun Alagaş Spor Salonu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açığa alınan İhsan Şenocak konuşmacı olarak katıldı. Sivas’ta ise Anadolu Gençlik Derneği tarafından yürüyüş düzenlendi. Dernek Başkanı, yürüyüşte adeta itiraf gibi bir açıklama yaptı. Dernek Başkan’ından yürüyüşle ilgili, “Bu yürüyüşteki amacımız hem insanımızın hem de Sivaslı hemşerilerimizin yılbaşını kutlamalarına engel olmak, bu kutlamalardan vazgeçirmek” açıklaması geldi.

Mekke’nin Fethi’nin yılbaşıyla aynı tarihte olmamasına rağmen neden bu tarihte kutlandığını ve son yıllarda İslamcı kesimlerin neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu Tarihçi- Yazar Sinan Meydan ve İlahiyatçı İhsan Eliaçık ile konuştuk.

siyasal-islamcilar-cehaletten-beslenir-408394-1.
Tarihçi-Yazar Sinan Meydan

Tarih tahrif ediliyor

Sinan Meydan “Tamamen 10 gün önceye çekilerek yılbaşı kutlamaları gölgeleniyor. Tarihi çarpıtıyorlar. İslami kaynaklarda net olarak tarih veriliyor. Bu tarih de 11 Ocak’tır. Dolayısıyla bu tartışmaya açık bir konu değil. Ancak ülkemizdeki İslamcılar buradan hareketle yılbaşına getirerek şark kurnazlığı yapıyorlar. Ben onlara şunu soruyorum: Müslümanlıkta yalan söylemek var mı? Ben bunları söyleyince bana fethin başlangıcının kutlandığını söylediler. Yani sefere çıkışı kutladıklarını iddia ediyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde sefere çıkış kutlanmaz. O zaman bizim İstanbul’un Fethi’ni Yıldırım Bayezid’den başlatmamız gerekir. Aynı şey Kutlu Doğum Haftası’nda da var. Hz. Muhammed, İslamcılar yüzünden yılda iki kez doğuyor. Bu çok açıkça tarihin tahrif edilmesidir” diye konuştu.

İslamcıların ana damarı cehalet

Din kullanılarak yılbaşının gölgelenmek istendiğini belirten Meydan şu ifadeleri kullandı: “Maalesef dini kullanılarak yılbaşı gölgelenmek isteniyor. Din ve tarih istismar ediliyor. Bizim siyasal İslamcılar bin yıldır yeni bir yıla girmiyorlar. Düşünce yapılarıyla, giyinişleri ve görünüşleriyle bunu ortaya koyuyorlar. Toplumun da yeni bir yıla girmesini istemiyorlar. Çünkü her yeni yılda çok özledikleri Orta Çağ’dan uzaklaşıyorlar. Bunun için dinsel bahaneler üretiyorlar. Oysaki hem yeni yıl kutlaması hem ağaç süsleme geleneği Hıristiyanlarda yoktur. Bunlar tamamen Türk adetidir. İslamcıların ana damarı cehalettir. Siyasal İslam cehaletten beslenir.”

siyasal-islamcilar-cehaletten-beslenir-408393-1.
İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık

Kimlik uyduruluyor

Bu kutlamaların yılbaşı kutlamalarına alternatif olsun diye uydurulduğunu belirten İhsan Eliaçık ise “Bizim İslamcı gençlik teşkilatlarında yapılırdı bu. Güya amaç, o gün insanlar TV seyredeceğine, ister istemez günaha gireceğine, kutlamalara katılacağına bu tarz etkinliklerle günahtan uzak dursun. Amaç bu olunca, tarih olarak da yakın olunca bunu öne çekerek böyle bir gün icat ettiler. Aslı yoktur, esasen gerek de yoktur. Yılbaşına ne alternatife ne karşı çıkmaya gerek yok. Ama kimlik oluşturmak, uydurmak için bunları kullanıyorlar. Yani bunları yapınca Batılı olmuyoruz. Fark konulmuş olunuyor. Fakat kapitalizme zerre itiraz edilmiyor. Avrupa’nın bazı uygulamalarına özeniliyor. Şehirlerimiz oradan daha kirli, üretim daha az. Yalan söylemek, hak yemek gırla ama bunlar dert edilmezken, bu şekilde Mekke’nin fethiyle yeni bir kimlik uydurmaya çalışılıyor” dedi.

Biz sizden farklıyız deniyor

Bunu yapanların kendilerince farklı olmaya çalıştıklarını anlatan Eliaçık şöyle devam etti: “Şimdi yılbaşına karşı çıkış var. Bizden farklıyız, biz sizden ayrıyız demek isteniyor bu uygulamayla. Yılbaşında günah işleniyor bunlara göre. Bu kafa yapısına göre dünyanın en korkunç şeyi bu. İnsanların eğlenmesi, dans etmesinden korkuyorlar. Bundan kaçalım diye düşünülüyor. İktidarın da desteği alınıyor. Çünkü iktidardan da bu kafa yapısında olanlar var.”

***

Mekke’nin Fethi

Sinan Meydan Mekke’nin Fethi’nin tarihi kaynaklara göre Hicri Takvim’e göre 20 Ramazan 8’de gerçekleştiğini belirterek “Bu tarih Miladi Takvim’e göre 11 Ocak 630’dur. Diyanet’in resmi sitesi de bu tarihi doğrular. 1 Ocak’ta bırakın fethi yola bile daha yeni çıkılmıştır” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,680AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Herkes yıkama yağlanmaya alışkın

Pazar gecesi saat 21’de hemen hepimiz İsmail Küçükkaya’nın modere ettiği, Ekrem İmamoğlu,...

İmamoğlu seçimi alıyor!

Günlerdir tüm ülkenin beklediği, İBB adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın katılacağı...

Çalışma şartlarında değişiklik mümkün mü?

SORU: Ben Ankara’da Türkiye’nin sayılı yazılım şirketlerinden birinde çalışıyorum. İşyerim, eskiden yılda...

Justin Edinburgh, erken ayrılanlar…

18 Aralık 1969 tarihinde Essex bölgesinin Brentwood kasabasında dünyaya gelmiş futbol sevdalısı....

Hırsız polis

Yolda bulduğunuz hafıza kartını, Terörle Mücadele Şubesine teslim eder misiniz? Bu davranış,...

Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına katılacak

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan...

Anadolu Efes final serisinde 3-2 öne geçti

Anadolu Efes, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi 5. maçında Fenerbahçe...

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Sonraki haber