Anasayfa YAZARLAR Siyasi tablonun gösterdiği

Siyasi tablonun gösterdiği

Kapitalizmde sermaye sınıfı genellikle güncel politikanın önünde görünmemeye özen gösterir. Sistemin kendi iç dinamiklerinin, örneğin işçi emekçi sınıfının “ölçüyü aşan” taleplerini türlü yöntemlerle önleyebileceğini, tehlikeli boyutlara ulaşmasına izin verilmeyeceğini bilir. Yine bilir ki bürokratik mekanizma sistemin yerleşikliği ölçüsünde denge noktasını sağa, sermaye sınıfının çıkarlarına doğru kaydırır.

***

Sermaye çevreleri rejimden genel olarak memnun olmakla birlikte, uluslararası ilişkilerde tehlikeli sularda yüzülmesinden de hoşnut değildir. Bu kaygının nedeni iktidarın, uluslararası güç dengeleriyle oynayabileceği, farklılıkları değerlendirebileceği, böylece gücü olmasa da uluslararası alanda politika kurabileceğine inanması, hevesini dizginleyememesidir.

***

Aynı ısrarı ekonomi politikasında da görüyoruz. Ne var ki, “verileri ikna etmek” mümkün olmadığından bu alanda manevra olanağı hemen hemen sıfırdır. Sermayenin çıkarlarını böylesine kollayan bir yönetim ancak askeri darbelerde mümkün olabiliyordu; rejimden çok memnun olan sermayenin itirazı değil, ama korkusu, bu alandaki beceriksizliklerin faturasının yüksek olması, kriz görece kolay atlatılabilecekken, ki artık çok geçtir, akutlaşması, dengelerin hepten bozulmasıdır.

***

İktidarın rejime sadık bir sermaye kesimi yaratmak için tüm olanakları kullandığı biliniyor; ne var ki bu kesim ağırlıklı olarak inşaat ve ticarette yoğunlaşmış durumda. Krizden doğrudan etkilenen bu kesimin kurtarılmasında kamu kaynakları kullanılıyor. KOBİ’lerdeki ya da esnaf kesimindeki bağlılık daha çok ideolojiktir ve ama ekonomik sonuçlara bağımlılığı daha fazladır.

***

Sermaye, içeride bir halk hareketinden değil daha çok dışarı ile ilişkilerde aşırıya kaçabilecek politikalardan, milliyetçi kesim ile (böyle bir ayrım pratik olarak anlamlı olabilir) ulusalcı kesimi peşine takabilecek sapmalardan çekinir. Bu güçlere dayanılarak seçimlerde birinci güç olma konumunu koruması halinde meşruiyetini tartışma dışı tutmayı başaracak olan rejim, IMF gibi kuruluşlar üzerinden uluslararası sermaye ile ilişkileri düzeltmekte zorlanabilecektir.

***

Rejimin köklü bir rota değişikliğinde büyük mesafe aldığı, laik cumhuriyeti bir islam cumhuriyetine dönüştürmek için atılacak adımların azaldığı ortada. Ama yine de keskin bir adımın ters sonuçlara yol açmasından kaygı duyulduğu söylenebilir. Bunun için sürekli olarak aşağıdan kışkırtılan taleplerle yukarıda gerçekleştirilen ideolojik ve bürokratik yeni yapılanma hızla birleştiriliyor.

***

Siyasi iktidar bu gelişmelere paralel olarak köklü bir değişiklik geçirdi; eski kadrolarını iyi düşünülmüş yöntemlerle büyük ölçüde tasfiye etti. Korku ikliminin yalnızca belli kesimler üzerinde değil eski kadrolar, yandaşlar üzerinde de etkili olması hedefler arasındaydı, hala öyledir.

***

Bütün bu tahlilde halk sınıflarından neden söz edilmiyor? “Hareketsizdirler, o nedenle” diye yanıt vermek belki gerçekçi görünebilir, ama küçük ve mevzi de olsa hareketlenme hiç yok denilemez. Bir de muhalif siyasi özneler hissedilen potansiyelin farkına varabilirlerse “işte buradalar” demek için çok da fazla beklenmeyecektir.

***

Ana muhalefet ise tıpkı sistemden hiç bir zaman kopmamış “ana akım medya” gibi iktidarın hala eski “meşruiyet” çerçevesinde hareket ettiğine inanıyor; kendi eylemini de bu olmayan “meşruiyet” içinde arıyor.

Meşruiyetin sınırlarını daha da daraltacak sağa kayma politikasında atacağı başka adım kaldı mı bilemiyorum, ama merak ediyor insan!.

- Reklam -

SON HABERLER

Efsanevi Formula 1 pilotu Niki Lauda hayatını kaybetti

Üç kez Formula 1 şampiyonu ve aynı zamanda Mercedes Formula 1 takımı...

İnşaat maliyet endeksi Mart’ta yıllık yüzde 26.95 arttı

İnşaat maliyet endeksi (İME) Mart ayında yıllık yüzde 26.95 arttı.

Aynı evde üç şair

KADİR İNCESUBaba Abdülkadir Budak gibi çocukları Emel...

Malick’den etkileyici bir direniş öyküsü: Saklı Bir Yaşam

VECDİ SAYARTutsaklık, bazen özgürlüktür… Amerikan bağımsız sinemasının...

Tüketici güveni son 15 yılın en düşük seviyesinde

Tüketici güveni, 15 yılın en düşük seviyesinde konumlandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici...

Yakarsa dünyayı köpekseverler yakar

John Wick seyircinin bağımlısı olduğu bir seri. Nasıl aksiyon filmi yapılacağını Mad...

TÜSİAD halk saflarında mı?

Devletle sermaye arasındaki ilişkiler, basit bir indirgemecilikle açıklanamayacak ölçüde kompleks, gelgitlerin yaşandığı,...

“Türkiye artık yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke değil”

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, Optimar'ın 7-14 Mayıs tarihleri arasında yaptığı inanç...

Yandaşı fonlama şampiyonluğu

AKP iktidarları döneminde hız kazanan ve dövize endeksli yolcu, hasta, araç-geçiş garantileri...

ABD’den geri adım: Huawei yasağı ertelendi

Amerikan Ticaret Bakanlığı, kara listeye alınan Çinli Huawei şirketine uygulanan ticari kısıtlamalarda...

Sonraki haber