Anasayfa DÜNYA Sizin işiniz de zor sayın genel başkan

Sizin işiniz de zor sayın genel başkan

Rusya’nın İngiltere’de muhalif Rusları zehirlediği gerekçesiyle Avrupa ülkelerinin Rusya karşısında birleşmeleri yeni dönem Soğuk Savaş’ın başladığı anlamına geliyor. Salisbury kentinde baba kız Skripal’lerin zehirlenmesinde Rusya’nın parmağı olduğunun tek kanıtı (!) zehirli maddenin sadece Rusya’da üretiliyor oluşu. Rusya’nın kendisini kolayca ele verecek böyle bir ipucunu hesaba katmadan “muhalifleri temizleme” işine kalkışması kimseye inandırıcı gelmese de İngiltere Başbakanı Teresa May’in buna inanmış olması yeterli.


Birkaç gündür İngiliz gazeteleri “eski doğu bloku ülkelerinin” bu tür suikast girişimlerinde ne kadar usta olduklarını yazıp duruyorlar. İnsan, bir de “Batı ülkelerinin” de bu konuda ne kadar başarılı olduklarını anlatan yazılar görmek istiyor. Bir haftadır Londra’dayım, günde en az dört İngiliz ceridesi okumaktayım, ancak bu tür bir “bilgi” notuna rastlamadım.

Oysa hiç değilse örneğin pek bir “sol” Guardian gazetesinde Fidel Castro’ya ABD kaynaklı yüzlerce suikast girişimi yapıldığının, Hugo Chavez’in zehirlendiğinin falan anımsatılmasını isterdim doğrusu. Irak’ta kitle imha silahları bulunmadığı yönünde rapor hazırlayan, böylelikle İngiltere’nin ABD’nin yanında saf tutup Irak’a çullanma gerekçesini çürüten, sonra nedense “intihar” eden İngiltere Savunma Bakanlığı uzmanı David Kelly’nin ölümünde İngiliz istihbaratının rolünü sorgulayan bir yazı da göremedim.

Ama nedense Rusya’nın “suikastları” konusunda haberden, analizden, yorumdan geçilmiyor. Rex Tillerson’un daha birkaç ay önce “Maduro’yu herhalde öldürecek biri çıkar” sözleri bile İngiliz gazetelerinde yer almadı. Theresa May’a sorarsanız Rusya’nın İngiltere’de suikastlar gerçekleştirmesi “ülke egemenliğini” sarsan bir girişim.

Bu saatten sonra Rusya’nın bu suikast ya da suikast girişimleriyle ilgisinin olup olmamasının bir önemi yok. Ukrayna krizinde, Kırım’ın Rusya’ya katılmasında iyice yükselen Rusya karşıtlığı için iyi bir gerekçe İngiltere’deki suikast ya da suikast girişimleri. ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya Rusya’ya karşı birleştiler. ABD-AB ittifakı bu. Rusya’ya yaptırımların arttırılması hız kazanacak. 23 Rus diplomatı sınır dışı kararı veren İngiltere ülkedeki Rusya’ya ait hesapları dondurma kararı da aldı.

Meselenin bizi ilgilendiren tarafı şu; BOP Eşbaşkanı ve NATO üyesi Türkiye’nin “Başkomutanı” AKP Genel Başkanı ne yapacak? Kırım’ın “ilhakı” nedeniyle daha iki gün önce durumu, bir kez daha kabul edilemez olarak açıklayan AKP iktidarının başı olarak Genel Başkan, NATO’dan Rusya’ya yönelik Kırım gerekçeli bir yaptırım kararına karşı çıkabilecek mi?

İngiltere’yi geçtik diyelim, Almanya’yı karşısına almak, kim ne derse desin, AKP Genel Başkanı’nın asla istediği bir durum değil. Rusya karşıtı blokla hareket etmesi durumunda zaten içinden çıkılmaz halde olduğu Orta Doğu’da hareket etme şansı bulamaz. Bu saflaşmada NATO müttefiki ve BOP Eşbaşkanı olarak “orta karar” bir politika izlemesi de mümkün değil. Yani genel başkan zorda.

“Neden kimse ABD’nin Orta Doğu’da yaptıklarına karşı çıkmıyor” diyen genel başkan daha birkaç yıl önce meclisten tezkere geçirip ABD ile birlikte bölgeyi vurmayı istememiş miydi? Kimsenin yaptıklarını sorgulamadığını iddia ettiği ABD ile Menbiç’e birlikte gitme planları yapan genel başkan değil midir? ABD’nin Orta Doğu’da yapacaklarına ortak olmaya istekli olan kendisi değilmiş gibi bir de sormaz mı böyle sorular, insan hayrete düşüyor. Genel Başkan dış politikanın d’sinden anlamıyor, bunu bilmeyen yok.

Kırım yüzünden Rusya’yla görüş ayrılığın varsa Rusya karşıtı yaptırımlara destek vereceksin. Şakası yok. Hadi ver bakalım o desteği.

Ya da çık hemen NATO’dan, görelim yiğitliğini.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,161AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber