-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Sizlere kelepçe yetmeyecek

Sizlere kelepçe yetmeyecek

Kıyım ve zulüm listeniz çok uzun. İster Otuz Üç kurşundan alalım, ister Maraş’tan Sivas’tan ya da Gazi’den; üstünüze kurşun bir örtü gibi serilecek suçlarınızın ağırlığı.

Durmadan, durmadan suç işlediniz. Yalan söyleye söyleye, sahtekârlıkla, riyakârlıkla ortaya çıkıp kan ve nefret yarattınız. Durmadınız her keresinde yeniden suç işlediniz. Roboski, Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç; her birinde adınız suçlu tarafa yazıldı. Her suç için bir kelepçe gerekirse, kollarınıza kelepçeler sığmayacak. Kelepçenin demiri olacak, geçmişte işlediğiniz tüm suçlarınız için geleceğe bırakabileceğiniz tek mirasınız. Bizim içimize ekmek istediğin korku işlemeyecek, tam tersine içinizde bir ölümcül virüs gibi büyüyecek.

Öyle çok insan öldürdünüz ki, öyle çok çocuk, yaşlı, kadın öldürdünüz ki, sizlere kelepçe yetmeyecek. Öyle çok katil yetiştirdiniz ki, yetiştirdiğiniz katilleri aramıza, meydanlara öyle çok saldınız ki, her katil için ayrı bir kelepçe gerekecek. Ama katillerinize kelepçe yetmeyecek.

Zulmünüze gün gelip son verildiğinde – ki o gün mutlaka gelecek, zulmünüz mutlaka son bulacak- o kadar çoksunuz ki, – biz sizden daha çoğuz ve daha da çoğalacağız- hepinize yetecek kadar kelepçe yine de size yetmeyecek.

Siz, suçlarınızın, zulmünüzün ve döktüğünüz kanların çokluğundan azalacaksınız. Hep azaldınız çünkü tarih boyunca. Her zalimin tattığı, toplumsal bellekte aşağılanma cezasıyla cezalandırılacaksınız. Ki o zaman kelepçe size ödül gibi gelecek ama size kelepçe yetmeyecek.

Sıra sıra geçeceksiniz ülkenin ve insanlığın vicdan yargısından. Kaçamayacaksınız. Saklanamayacaksınız. Ellerinizde kelepçe olmasa bile, kaçacak, saklanacak hiçbir kuytu bulamayacaksınız. Çünkü suçunuzun kanıtıdır savaş. Kim ki barışa kurşun atar, bomba atar: Suçluyu bulmak kolaydır izleyerek savaş rantının kanlı yolunu. Siz o yoldasınız. Ve o yolda öyle çok anneyi incittiniz ki, dünya sizi bağışlamaya kalksa bile sizin bağışlanmaya yüzünüz olmayacak. Sizlere yetecek kelepçeyi döğmeyecek ateşin örsünde emekçi demirciler.

Belki kelepçe isteyeceksiniz ki; demiri öyle çok silah ettiniz ki, demiri öyle çok kirlettiniz ki iktidarınızla, size demirin namusu reva görülmeyecek. Boynunuza geçecek insanlık vicdanının ağır ve demirden prangası… ne kadar da isteseniz bir kelepçeyi ya da mazgallı bir hücreyi; size ne demir, ne kelepçe ne mazgal, yetmeyecek.

Sizin kim olduğunuzu ben biliyorum. Biz biliyoruz. Sen de, siz de biliyorsunuz kendinizi. Kimliğiniz de suçunuz da ortada. Hepsine ve hepinize tek bir kelepçe bile gerekirse, size kelepçe yetmeyecek.

En sağlam kelepçe vicdandır. Size acımaya vicdanlar yetmeyecek… Tarihe geçmeyecek, tarihten silineceksiniz, bütün suçlarınızla ve suç ortaklarınızla birlikte. Sizi unutacağız, ama suçlarınızı asla!

Size kelepçe yetmeyecek.

Haftaya dize; “her yeni cinayetinde devletin, aydınlanıyor beden, barutun kötü ışığında”

- Reklam -

SON HABERLER

Rusya’da polis ‘otelde ayılar var’ ihbarı üzerine harekete geçti

Rusya'da bir otel sahibinin otelinde iki yavru ayı beslediği ihbarı üzerine harekete...

30 yıllık yolculuk: Ankara Uluslararası Film Festivali açılışı gerçekleşti

30. Ankara Uluslararası Film Festivali, dün akşam Ankara MEB Şura salonunda yapılan açılış...

“BAE istihbaratından 2 kişi casusluk şüphesiyle gözaltına alındı”

Birleşik Arap Emirlikleri'nin istihbarat servisinde çalışan iki kişi İstanbul'da casusluk suçlamasıyla tutuklandı. 2...

KESK’ten “Güvenceli iş” talepli kampanya

KHK’ler ile iş güvencesinin fiilen ortadan kaldırılması, işe alımlarda güvenlik soruşturması engeli,...

TCMB’den bile karamsar tablo!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) nisan beklenti anketi açıklandı. Beklenti anketinde yıl...

Yıldırım’dan İmamoğlu’na: Hayırlı olsun

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım Cuma namazı sonrası açıklamalarda...

İzmir’de 1 Mayıs Gündoğdu Meydanı’nda kutlanacak

İzmir’de 1 Mayıs her yıl olduğu gibi bu yıl da Gündoğdu Meydanı’nda...

İmamoğlu: 31 Mart – 18 Nisan arasında duyum değil, tespitlerimiz var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gündeme ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çorlu Tren Katliamı Aileleri, “adalet nöbeti”ne başladı

Çorlu'da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasında yakınlarını kaybeden aileler, kazanın gerçek...

Kremlin’den ‘Mueller raporu’ değerlendirmesi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'de Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi ile ilgili soruşturma...

Sonraki haber