Sofrada avokadoya yer açın

Doğa, vücudumuz için oldukça yararlı binlerce besin sunuyor. Bunlardan biri de avokado. Son dönemde bilinirliği epey artan avokado için ‘mucizevi meyve’ denmeye başlandı bile. Yararları saymakla bitmiyor. Hem metabolizmayı hem de cildi beslediği artık bilinen bir gerçek. Çeşitli şekillerde kullanılabilen avakado için internet sitelerinde bolca tarif de bulunuyor. Şimdi bu meyvenin sunduğu ‘mucizelere’ bir göz atalım.

Karaciğer dostu

Her gün avokado yediğinizde, karaciğeriniz tarafından üretilen en önemli antioksidanlardan biri olan glutatyon üretimi artar. Ayrıca; 300’den fazla metabolik faaliyetin anahtarı olan magnezyum içeriğinden dolayı metabolizma için büyük önem taşır.


Tekli doymuş yağ deposu!

Avokado büyük oranda tekli doymamış yağ asidi içerir. Tekli doymamış yağ asitleri, vücutta yavaş yanan enerji olarak kullanılır.

Vücuda alınan doymuş yağlar depolanırken, bunun aksine tekli doymamış yağlar enerji üretimi için yakılır. Böylece vücuttaki yağ birikiminde artış gözlenmez. Bu nedenle avokado kilo vermek için mükemmel bir seçenektir.

Omega-9 ihtiyacını karşılar

Avokadonun kalori miktarı, içeriğinde bulunan omega-9 yağ asitleri nedeni ile oldukça fazladır. Bir avokado ortalama 160 kaloridir. Fazla kalori içermesine rağmen, sınırlı sayıda tüketildiğinde çoğu insanda kilo alımına sebep olmaz.

Kolesterolü dengeler

İçerdiği omega-9 yağ asitleri kolesterolü düzenlemede önemli rol oynar.

Yapılan araştırmalara göre; omega-9 yağ asitleri, iyi kolestrol seviyesini artırırken kötü kolesterol seviyesini azaltmaktadır.

Açlığınızı kontrol altına alır

Bahsettiğimiz diğer yararlarının yanı sıra; avokado metabolizmanızı etkileyerek açlığınızı kontrol etmenize yardım eder. Avokado, besin emiliminizi artırarak açlık seviyenizi dengede tutar ve kilo vermenizi hızlandırır. Ayrıca büyük oranda su içerdiğinden vücut faaliyetlerini kolaylaştırır.

İnsülini düzenler

Metabolizmanın bir diğer önemli parçası; kandaki glikoz seviyesidir. Glikoz seviyesinin dengelenmesi için insülin oldukça önemlidir. Fazla glikoz karaciğeriniz ve kaslarınız tarafından depolanır. Karaciğer ve kaslarda yağ depoları dolduğunda glikoz yağ hücrelerinde depolanmaya başlar. Bu depolama kan şekerinin düşmesine ve açlık hissine neden olur. Avokado, insülin seviyesini düzenleyerek bu açlık hissini önler.

BİZİ TAKİP EDİN

358,894BeğenilerBeğen
54,828TakipçiTakip Et
1,079,851TakipçiTakip Et
7,367AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL