Anasayfa ÖZEL Sokak istifa ettirdi

Sokak istifa ettirdi

Binali Yıldırım çıktığı bir televizyon programında aday listelerinin kesinleşmesinden önce meclis başkanlığından istifa edeceğini açıkladı. Erdoğan ve Bahçeli’nin net açıklamalarına rağmen gelen istifanın arkasında sokak nabzı olduğu konuşuluyor

Cumhur ittifakının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım TBMM başkanlık görevinden aday listelerinin kesinleşmesinden önce istifa edeceğini ilan etti. Yıldırım’ın meclis başkanıyken belediye başkanlığı adaylığı başta anayasaya aykırılık olmak üzere birçok noktadan eleştiri konusu olmuş sert tartışmalara neden olmuştu. Hem Tayyip Erdoğan hem de Devlet Bahçeli, istifanın gerekli olmadığını söylerken Yıldırım’da “tartışma kapanmıştır” diyerek bu fikirleri paylaştığını beyan etmişti.

Muhalefet değil sokak tepkisi

Muhalefet partilerinden Binali Yıdırım’ın TBMM başkanı kimliği ile seçim çalışmasını yürütmesine ciddi bir tepki gelmemesine rağmen istifanın arkasında AKP seçmenin duygusu yatıyor. AKP’nin İstanbul’da yaptırdığı anketlerde Yıldırım’ın TBMM başkanı olarak seçim çalışması yapmasının seçmende hoşnutsuzluk yarattığı tespit edildi. Anket sonuçlarına göre AKP’ye oy veren seçmenlerin yaklaşık yüzde 30’u istifa etmemesinin seçmen üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtmiş. Yıldırım’ın bu kararana etki eden tek neden sadece kamuoyu yoklamaları değil. İstanbul milletvekillerinin saha gözlemleri de genel merkeze iletildi ve çalışmayı zorlaştıran bir etken olarak sunuldu.

Karşı propaganda hamlesi

Anketlerde İmamoğlu’na yönelik hafif bir kıpırdamanın olması AKP’yi karşı hamle yapmaya zorladı. İmamoğlu’nun seçmen gözünde ‘mağdur’ görülmemesi için, eşit şartlarda bir mücadele görüntüsü vermek için de önce istifa gündeme sunuldu, olumlu tepkiler alınmasıyla da gerçekleşti.

Kamuoyunda pozitif karşılanan istifa AKP için karşı propaganda zemini de yaratmış oldu. Binali Yıldırım bir anda “koltuk düşkünü” kimliğinden sıyrılıp “koltuktan rahatlıkla kalkan erdemli bir siyasetçi” kimliğine bürünmüş oldu.

***

Seçim kanunu korkusu

Binalı Yıldırım’ın istifasının arkasında yatan bir başka nedenin de hukuksal olduğu yakın çevresi tarafından ifade ediliyor. Sadece Anayasa’nın 94. Maddesi değil aynı zamanda 2839 sayılı Seçim Kanunu’nun da adaylığı engel olduğu çok sıkça dile getirilmişti. Kanunun 18’inci maddesinde yer alan, “Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler” arasında sıralanan, “Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri” ibaresinin TBMM’ Başkanını da kapsadığı ve Yıldırım’ın aday olmasına engel olduğu bir çok hukukçunun ortak görüşü niteliğindeydi. Hem Erdoğan hem de Yıldırım küçük e olsa böyle bir ihtimali de ortadan kaldırmak için istifa yoluna gittikleri tahmin ediliyor.

SON HABERLER

HES’e karşı direnenler kazandı: Şehir içi HES’in ilk örneğine yargı freni

Şehir içi hidroelektrik santralların (HES) ilk örneği olan Sinop’un Ayancık ilçesindeki HES...

Konut sakinleri eşyalarının çalınmaması için nöbet tutuyor: Minibüste kalan da var borçlanarak taşınan da

MERAL DANYILDIZ İstanbul’un Kartal ilçesindeki Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi...

Feridun Düzağaç: Dinleyicimle bağ kurmak beni çok mutlu ediyor

Feridun Düzağaç, 10. stüdyo albümü ‘10’a Doğru’yu yayımladı. 2015 yılında çıkan Başka...

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....