Anasayfa ÖZEL Sokak istifa ettirdi

Sokak istifa ettirdi

Binali Yıldırım çıktığı bir televizyon programında aday listelerinin kesinleşmesinden önce meclis başkanlığından istifa edeceğini açıkladı. Erdoğan ve Bahçeli’nin net açıklamalarına rağmen gelen istifanın arkasında sokak nabzı olduğu konuşuluyor

Cumhur ittifakının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım TBMM başkanlık görevinden aday listelerinin kesinleşmesinden önce istifa edeceğini ilan etti. Yıldırım’ın meclis başkanıyken belediye başkanlığı adaylığı başta anayasaya aykırılık olmak üzere birçok noktadan eleştiri konusu olmuş sert tartışmalara neden olmuştu. Hem Tayyip Erdoğan hem de Devlet Bahçeli, istifanın gerekli olmadığını söylerken Yıldırım’da “tartışma kapanmıştır” diyerek bu fikirleri paylaştığını beyan etmişti.

Muhalefet değil sokak tepkisi

Muhalefet partilerinden Binali Yıdırım’ın TBMM başkanı kimliği ile seçim çalışmasını yürütmesine ciddi bir tepki gelmemesine rağmen istifanın arkasında AKP seçmenin duygusu yatıyor. AKP’nin İstanbul’da yaptırdığı anketlerde Yıldırım’ın TBMM başkanı olarak seçim çalışması yapmasının seçmende hoşnutsuzluk yarattığı tespit edildi. Anket sonuçlarına göre AKP’ye oy veren seçmenlerin yaklaşık yüzde 30’u istifa etmemesinin seçmen üzerinde olumsuz etki yaratacağını belirtmiş. Yıldırım’ın bu kararana etki eden tek neden sadece kamuoyu yoklamaları değil. İstanbul milletvekillerinin saha gözlemleri de genel merkeze iletildi ve çalışmayı zorlaştıran bir etken olarak sunuldu.

Karşı propaganda hamlesi

Anketlerde İmamoğlu’na yönelik hafif bir kıpırdamanın olması AKP’yi karşı hamle yapmaya zorladı. İmamoğlu’nun seçmen gözünde ‘mağdur’ görülmemesi için, eşit şartlarda bir mücadele görüntüsü vermek için de önce istifa gündeme sunuldu, olumlu tepkiler alınmasıyla da gerçekleşti.

Kamuoyunda pozitif karşılanan istifa AKP için karşı propaganda zemini de yaratmış oldu. Binali Yıldırım bir anda “koltuk düşkünü” kimliğinden sıyrılıp “koltuktan rahatlıkla kalkan erdemli bir siyasetçi” kimliğine bürünmüş oldu.

***

Seçim kanunu korkusu

Binalı Yıldırım’ın istifasının arkasında yatan bir başka nedenin de hukuksal olduğu yakın çevresi tarafından ifade ediliyor. Sadece Anayasa’nın 94. Maddesi değil aynı zamanda 2839 sayılı Seçim Kanunu’nun da adaylığı engel olduğu çok sıkça dile getirilmişti. Kanunun 18’inci maddesinde yer alan, “Adaylık için görevden çekilmesi gerekenler” arasında sıralanan, “Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri” ibaresinin TBMM’ Başkanını da kapsadığı ve Yıldırım’ın aday olmasına engel olduğu bir çok hukukçunun ortak görüşü niteliğindeydi. Hem Erdoğan hem de Yıldırım küçük e olsa böyle bir ihtimali de ortadan kaldırmak için istifa yoluna gittikleri tahmin ediliyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber