Anasayfa GÜNCEL Sokaklar yeniden rengârenk oldu

Sokaklar yeniden rengârenk oldu

“Hayatı örgütlüyoruz” diyen kadınlar 8 Mart Kadınlar Günü’nde; şiddete, ayrımcılığa, krize, savaşa, çocuk istismarına karşı alanlara çıktı. Yurt genelinde yapılan eylemlerde kadınların neşesi gözlerden kaçmadı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü yurt genelindeki birçok ilde kadınların kitlesel eylemleriyle kutlandı. Eşitsizliğe, krize, cinsiyet ayrımcılığına, şiddete ve çocuk istismarına ses çıkaran kadınlar meydanları doldurdu.

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen kadınlar, Sakarya Caddesi’nde buluştu. Kadınlar, renkli kıyafetleri, öfkeleri ve kahkahaları ile “Krize, Savaşa, Şiddete ve Eşitsizliğe Karşı Dayanışmayla Güçleniyor, Hayatı Örgütlüyoruz” pankartı arkasında toplandı. Kadınlar adına okunan ortak açıklamada, “Kadınların sokakta olmasından, bir arada olmasından korkanlara tekrar hatırlatalım: Bizleri yasaklarla, baskılarla sindiremezsiniz. Yıllardır olduğu gibi yine sokaklardayız, yine dayanışmayla mücadelemizi büyütüyoruz. Bizler bu kararlılıkla mücadelemize devam ediyoruz.”

Kadınlar Günü, Datça’da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Baharın her an hissedildiği Datça sokaklarında kutlamalar yapan kadınlar adeta etrafa neşe saçti. Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği’nde yapılan kahvaltının ardından yürüyüş yapan kadınların kutlaması Cumhuriyet Meydanı’ndaki müzikli etkinlikle son buldu. Kuşadası’nda kadınlar Kuşadası Kadın Platformu öncülüğünde biraraya geldi. Kuşadası Belediyesi önünde toplanan kadınlar İsmail Cem Meydanı’na yürüdü. Burada sloganlar eşliğinde konuşma yapıldı. Yürüyüşe Tire-Başköy, Söke-Sibaş, Çınar, Burgaz ve Kirazlı’dan direnen kadınlar katıldı. Yaklaşık bir saat süren yürüyüş ve basın açıklaması sonrası, saat 14.00’de “Kadınların özgürlük mücadelesi” konulu bir panel yapıldı. Panelde Tire-Başköy’de jeotermala karşı direnen ve Söke-Sibaş’ta ise işten atıldıkları için direnen kadınlar da konuştu.

Dersimli kadınlar: Mücadele özgürleştirir

Dersim’de de benzer bir coşku vardı. Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan Dersim Kadın Platformu “Mücadele kadınları birleştirir, kadınlar dünyayı özgürleştirir!” pankartı taşıdı. Platform adına basın açıklaması okuyan Fatoş Yiğit, “Bu yıl bir kez daha, bize baskı, sömürü ve şiddet dışında bir şey vadetmeyen ataerkil kapitalist sisteme karşı tarihimizden aldığımız gücümüzle alanlardayız. Çünkü adil, eşit ve özgür bir yaşamın biz kadınların mücadelesi ile kurulabileceğinin farkındayız” dedi.

Diyarbakır’da ise kadın örgütleri tarafından düzenlenen miting İstasyon Meydanı’nda yapıldı. Belediyelere atanan kayyumların kadın kurumlarını kapattığına vurgu yapan kadınlar, baskı politikalarına karşı mücadele süreceklerini ifade etti.

- Reklam -

SON HABERLER

Muhalefete karşı medya

Ya da tersi; medyaya karşı muhalefet! Bu seçimde ilk...

Ağar’lar ve Başkaya’lar

Memleket ikinci sınıf bir korku filmi gibi, kötü karakterleri hiç yok olmuyor....

Yeni Zelandalı spikerler başını örterken

Yeni Zelanda’yı konuş konuş bitiremedik. Saldırının üzerine ayrıca, saldırıdan sonra Yeni Zelanda’nın...

Kütüphanecilik Haftamız kutlu olsun!

Bir önceki yıldı galiba, Kütüphanecilik Haftası için bir etkinliğe katılmıştık. Benim bildiğim,...

Seçim günü resmi tatil midir?

SORU: Ben bir otelde çalışıyorum, seçim günü de...

Denizli Acıpayam’da eğitime 2 gün ara verildi

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 20 Mart'ta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından artçı...

Türkiye 4-0 Moldova

Türkiye 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu ikinci maçında Moldova'yı ağırladı.

Füsun Demirel’den Alper Taş’a destek

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

BM, AB ve birçok ülkeden ‘Golan Tepeleri’ tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''GolanTepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin...

İsrail’den Gazze’ye hava saldırısı

İsrail güçleri Gazze Şeridi'nden atılan bir roketin bu sabah Tel Aviv'in kuzeyindeki...