Soldan Suriye protestosu: Suriye’de emperyalist saldırganlığa hayır!
15.04.2018 15:08 GÜNCEL
ÖDP, EMEP, EHP, Halkevleri, Halkın TKP'sinin aralarında bulunduğu siyasi partiler, Fransız Konsolosluğu önünde ABD, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal saldırı iddiasıyla Suriye'ye yönelik başlattığı saldırıyı protesto etti. Eylemde yapılan basın açıklamasında, "Suriye’yi hedef alan saldırı, Ortadoğu’nun genelinde devam eden saldırganlık ve kirli hesaplardan bağımsız düşünülemez. Emperyalistler ve destekçileri, Filistin’in var olma hakkını elinden almaya, Suriye’yi fiilen parçalamaya, İran’a gözdağı vermeye, Yemen’i bölmeye çalışmaktadır" denildi

YAŞAR GÖKDEMİR

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Halkevleri, Devrimci Parti, Devrimci Hareket ve Halkın TKP’sinin aralarında bulunduğu siyasi partiler İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Konsolosluğu önünde ABD, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal saldırı iddiasıyla Suriye'ye yönelik başlattığı saldırıyı protesto etti. Eylemde, “Kahrolsun ABD emperyalizmi!”, “Kahrolsun ABD, işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları atıldı. Eylemde yapılan basın açıklamasını partiler adına Özge Akman okudu.

ABD, Fransa ve İngiltere tarafından Suriye’ye düzenlenen hava saldırısı uluslararası hukuka aykırı, emperyalist bir saldırıdır diyen Akman, “Emperyalistler aynı Irak işgali döneminde olduğu gibi, herhangi bir somut kanıta dayanmaksızın, besledikleri cihatçı örgütlerin ve onların uzantılarının Doğu Guta’da kimyasal saldırı gerçekleştiğine ilişkin iddialarını gerekçe göstererek Suriye’nin başkentini bombalamıştır. Saldırı, Şam’ın davetiyle Suriye’de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün incelemelerini başlatacağı gün yapılmıştır. Emperyalist NATO, AB gibi kuruluşlar ile Suudi Arabistan, Almanya, İsrail ve Türkiye hükümetleri saldırıyı desteklemiştir. ABD basını saldırıda İncirlik Üssü’nün de kullanıldığını bildirmiştir” diye konuştu.

sosyalist-partilerden-suriye-protestosu-suriye-de-emperyalist-saldirganliga-hayir-452033-1.

EMPERYALİSTLER SURİYE'Yİ FİİLEN PARÇALAMAYA ÇALIŞMAKTADIR

Akman, açıklamasına şöyle devam etti:

“Suriye’yi hedef alan saldırı, Ortadoğu’nun genelinde devam eden saldırganlık ve kirli hesaplardan bağımsız düşünülemez. Emperyalistler ve destekçileri, Filistin’in var olma hakkını elinden almaya, Suriye’yi fiilen parçalamaya, İran’a gözdağı vermeye, Yemen’i bölmeye çalışmaktadır. Zengin enerji kaynakları ve ticaret yolları bakımından stratejik öneme sahip Ortadoğu’da nüfuz alanlarını genişletme çabası yoğunlaşmaktadır. Suriye’de cumartesi sabaha karşı düzenlenen saldırı, bu ülke özelinde, savaşa son verecek siyasi çözümü baltalama planlarının bir parçasıdır. Emperyalistlerin ve destekçilerinin üzerinde anlaştıkları en temel çıkar budur. AKP/Saray iktidarı bu plan ve suçların merkezinde yer almaktadır. Daha önce Irak işgalinde ortak olmak isteyen iktidar, Suriye savaşının öznelerinden biri haline gelmiş, yıllar boyunca cihatçı örgütleri desteklemiş, yüz binlerin yaşamını yitirmesinin sorumlularından biri haline gelmiştir. Suriye hükümetinin karşı çıkmasına rağmen, Cerablus ve Afrin’de askeri harekâtlar düzenleyen iktidar, komşumuzda cihatçı güçlerin hamiliğine soyunmaktadır. Batılı güçlerle sözde gerilim yaşayan AKP/Saray iktidarı, gerçekte ise, Ortadoğu’daki yayılmacı planların bir aktörü haline gelmek istemekte, Batı’yla yaptığı kirli göçmen pazarlıkları sayesinde elini güçlendirmeye çalışmaktadır.”

"İNCİRLİK DAHİL YABANCI ÜSLER DERHAL KAPATILMALIDIR"

Türkiye’nin ilerici, demokratik, sosyalist, emekten yana güçleri olarak emperyalistlerin ve işbirlikçilerinin Ortadoğu’da gerçekleştirdikleri kanlı politikaları, işgal ve saldırıları lanetlediğini ifade eden Akman, “Suriye, Filistin, Yemen gibi ülkelerde devam eden saldırganca politikalara derhal bir son verilmelidir. Bölge genelinde sayısı artan, İncirlik dahil yabancı askeri üsler derhal kapatılmalı, işgalci ve saldırgan yabancı askeri güçler bölgeyi derhal terk etmelidir. Suriye’de yaşayan Araplar, Kürtler, Türkmenler ve diğer halklar kendi siyasi geleceklerine kendileri karar vermelidir. Suriye halkı, bağımsız, özgür, eşit ve kardeşçe yaşamanın yolunu kendisi bulacaktır” şeklinde konuştu.

"AKP/SARAY İKTİDARI EMPERYALİZMİN İCAZETİYLE HAREKET EDEN İŞBİRLİKÇİ BİR İKTİDARDIR"

“Türkiye’de yurttaşlarımıza sesleniyoruz!” diyen Akman, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“AKP/Saray iktidarı daha kurulduğu günden itibaren emperyalizmin icazetiyle hareket eden, işbirlikçi bir iktidardır.

Bir başka ülkede yapılan askeri harekatların bu ülkenin emekçileri için hiçbir yararı bulunmamaktadır. NATO üyeliği, ABD ile müttefiklik, cihatçılara destek, sınır ötesi operasyonlar bölgemize barış değil savaş getirmektedir.

Tüm yurttaşlarımızı, bu savaş siyasetini durdurmaya, barış ve kardeşlik coğrafyasını el birliğiyle yaratmaya davet ediyoruz.

Kahrolsun emperyalizmin !

Kahrolsun işbirlikçiler!

Yaşasın halkların kardeşliği!”