Soma davasında karar açıklandı: Patrona beraat!

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Manisa Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamına ilişkin davada mahkeme heyetinin karar gününü ertelemesi üzerine madenci yakınlarının başlattığı adalet nöbeti dün de sürdü. Davada bugün karar açıklandı. Tutuklu sanıklara 15-22 yıl aralığında ceza verilirken, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve birçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu’nun davadan aktardığına göre, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a ‘Taksirle ölüme sebebiyet vermek’ten 15 yıl hapis cezası ve tutukluluğa devam kararı verildi.


Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya ‘taksirle ölüm ve yaralama’dan 22 yıl 6 ay ceza verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdürü Akın Çelik’e taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdür Yardımcısı maden mühendisi İsmail Adalı’ya taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’a taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İddianamede olası kasttan her ölüm ve yaralama için ceza istenmesine rağmen mahkeme heyeti tarafından sanıklara verilen basit cezalara aileler tepki gösterdi.

Ailelerin ve avukatların tepkisi üzerine, mahkeme heyeti salonu terk etti. Tepkiler üzerine salonu terk eden mahkeme heyeti salona geri geldi, kararı açıklamaya devam ediyor.

ALP GÜRKAN’A BERAAT!

Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ile birlikte 37 sanık hakkında beraat kararı verildi.

Tutuksuz sanıklardan emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik’e 11 yıl 8 ay, maden mühendisleri Yasin Kurnaz, Hilmi Kazık 10 yıl 10’ar ay, yönetim Kurulu üyesi Haluk Sevinç, çalışanlardan Hilmi Karakoç, Mehmet Eres, Hüseyin Alkan, Fuat Ünal Aydın’a 8 yıl 4’er ay ve Murat Bodur’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

***

Davada kararın açıklanacağı 9 Temmuz günü mahkeme başkanı, bir heyet üyesinin rahatsızlığını gerekçe göstererek kararı 11 Temmuz’da açıklayacağını söylemiş, buna tepki gösteren aileler ve avukatlar duruşma salonu önündeki Umut Parkı’nda adalet nöbeti başlatmıştı. İki gündür gece gündüz dönüşümlü olarak nöbeti sürdüren aileleri avukatlar, sendikalar ve siyasi örgütler de yalnız bırakmadı.

‘Sesimizi duyun’

Aileler ve avukatlar, dün öğle saatlerinde duruşma salonu önünde açıklama yaparak bir kez daha adalet taleplerini dile getirdi. Eşini katliamda yitiren Gülten Kavas, “Bir daha iş cinayetleri olmasın; analar evlatsız, çocuklar babasız kalmasın. Bizim sesimizi duyun” dedi. Çorlu’daki tren kazasını da hatırlatan Kavas, “Orada da 24 kişi öldü. Biz kimse ölmesin istiyoruz” diye konuştu.

Avukat Can Atalay ise karar gününün ertelenmesine değinerek, “Sağlık sorunu bir erteleme gerekçesidir, ama bu kadar üzerinde oyunlar oynanan bir dosyada bu bizi kaygılandırdı” ifadelerini kullandı. Davada katliamın tüm sorumlularının yargılanmadığına dikkat çeken Atalay, “Bu davada siyasiler yok. Bizim işimiz yine bitmeyecek. Biz kararın yüzümüze okunmasını istiyoruz. Tüm Türkiye’yi sabah 9’da duruşma salonu önüne bekliyoruz” dedi.
Açıklamada sık sık “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

‘Karar açıklanırken hep beraber olalım’

Gazetemize konuşan madenci yakınları ile sendikalardan ve siyasi örgütlerden temsilciler, vicdanı olan, Soma için adalet talep eden tüm yurttaşları mahkemeye çağırdı:

İlknur Kiriş (Katliamda yaşamını yitiren Kader Yıldırım’ın kardeşi): Biz duruşmaya karar açıklanacak diye gelmiştik. Tahliye kararını duymak istemiyorduk, duymayalım diye çok sıktık, hazırladık kendimizi. Duruşmanın ertelenmesi sürpriz oldu, şok geçirdik. Ardından adalet nöbeti tutma kararı aldık aileler ve avukatlar olarak, şu an beklemedeyiz. Karar açıklanana dek de gitmeyi düşünmüyoruz.

Nöbet boyunca neden böyle olduğunu, ne dümenler döndüğünü, ne senaryolar yazıldığını düşündüm kendi kendime. 4 sene önce yaşadığımız acı tekrar aklıma geldi ve daha çok acı çektim. Ayakta kalmamız, direnmemiz için yemek yememiz gerekiyordu, nöbet alanındakilerle hep birlikte yemek yedik.
Karar açıklanırken de hep beraber olmamızı istiyorum. Canı yanan, yanmayan herkes bizim yanımızda olsun istiyorum, başka canların yanmaması için. Ölen benim kardeşimdi, kardeşimin geri gelmeyeceğini biliyorum. Ama başka ablaların, başka annelerin canı yanmasın, başka çocuklar yetim kalmasın diye, katiller hak ettikleri cezayı alsınlar diye mücadele ediyoruz. Mücadele etmeye de devam edeceğiz.

İlknur Başer (HAZİRAN Türkiye Yürütmesi’nden ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi): Biz bu davadan ne sonuç çıkarsa çıksın gerçek anlamda adaletin yerini bulmayacağının farkındayız, ancak yine de sanıklara hak ettikleri cezaların verilmesi ailelerin acılarını bir nebze de olsa hafifletecektir. Ama bu yetmez, bundan sonra iş cinayetlerinin ve katliamların önlenebilmesi için siyasi sorumluların bedel ödemesi gerekir. Bu nedenle bu dava burada bitmeyecek, mücadelemiz devam edecek. Vicdanı olan, kötülüğün yerine iyiliği savunan, adalet isteyen tüm insanları yarın (bugün) Soma davasına bekliyoruz.

Arzu Çerkezoğlu (DİSK Genel Başkanı): Soma davasında karar tamamen keyfi bir gerekçe ile açıklanmadı, doğal olarak oraya gelen aileler ve kurum temsilcilerinin de bir tepkisi oldu ve aileler adalet nöbetine başladı. Biz de akşam saatlerine kadar onlarla birlikteydi, yarın (bugün) yine orada olacağız. Bu davada çıkacak olan karar işçi sınıfının, Türkiye’de emeği ile geçinen herkesin geleceği için son derece önemli. Bugün Türkiye’de her gün 4-5 işçi arkadaşımız çalışırken hayatını kaybederken, her yıl 6-7 Soma Katliamı yaşanırken, simge haline gelmiş bu davada çıkacak karar tarihi bir önem taşıyor. Biz DİSK olarak işçi arkadaşlarımızla, yöneticilerimiz ve temsilcilerimizle yine orada, davada, ailelerin yanında olacağız, ama kararın açıklanmasıyla bu süreç bitmeyecek. Soma için adalet talep etmeye, mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Herkesi Akhisar Adliyesi’ne çağırıyoruz.

AİLELERDEN TEPKİ

Soma’da aileler adaletsiz karara tepki gösterdi. BirGün’e konuşan aileler, yıllar süren davada adalet çıkmadığpını belirterek, “Bu ülkede sadece zenginlere adalet var. Hepimiz sürecin farkındayız ve davayı AİHM’e götüreceğiz” dedi.

Dava sürecini bin bir zorlukla takip eden aileler, verilecek tazminatları da eleştirerek “Biz çocuklarımıza evler, daireler bırakmak istemiyoruz, babalarının adaletini bırakmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Soma’da iki evladını kaybeden ve direnişte ilk günden beri bulunan Elmas Kaya da tepkisini “Ben iki oğlumu kaybettim ama birçok can kazandım. Bunlar kaç sene alırsa alsın, oğlum geri gelmez ama mücadelemiz sürer” sözüyle dile getirdi.

Ayrıca aileler, davayı izlemeye gelen tek bir AKP milletvekili olmadığını söyledi ve AKP’ye oy verenleri eleştirdi. Pek çoğu Soma’ya kısmi bir yardım gönderildiğinden bahsetti fakat çevre köylere özellikle de ailevi köylerine hiç yardım da gitmediğini, oysa katliamda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu çevre köylerden olduğunu söyledi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,644BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,736TakipçiTakip Et
8,356AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Rusya’da “sahte haber” kararnamesi onaylandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki “sahte haberlerin” engellenmesine yönelik kararnameyi imzaladı.

Japonya, yer altı örnekleri için Ryugu asteroidi üzerinde krater açacak

Japonya'nın, geçen ay Ryugu asteroidine iniş yapan Hayabusa2 uzay aracının, asteroit üzerinde...

MHK’den “ofsayt çizgisi” açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), dün akşam oynanan Bursaspor-Galatasaray...

KONDA, bu yıl ilk kez anket açıklamayacak

Kamuoyu araştırma şirketi KONDA, ilk kez her seçim öncesi perşembe günü paylaştığı...

“Futbol gibi kitap okumak da hayatımızın önemli bir parçası”

Kadir İncesu Edebiyatımızın “Koca Çınarı” Rıfat Ilgaz’ın adını...

150 milyon çocuk yetersiz besleniyor

Alman hükümeti, muhalefetteki Yeşiller’in Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmasına dair...