Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Soma Katliamı'nda gerekçeli karar açıklandı: Tartışmalı karara tartışmalı gerekçe

Soma Katliamı’nda gerekçeli karar açıklandı: Tartışmalı karara tartışmalı gerekçe

EKİN AKYAZ [email protected]

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili kısa kararını daha önce açıklayan mahkeme, gerekçeli kararını da hazırladı. 5 bin 820 sayfadan oluşan kararda, “Gerçekten, işletilen ocak yüksek risk içermekte olup, bu risklerle yukarıda belirtildiği üzere yüklenici şirket yönetim kurulu başkanı tarafından bizzat bilinmektedir” İfadelerine yer verildi.


Kararda maden işletmecisi Can Gürkan’la ilgili “Eynez ocağındaki yangınlardan ve ocağın yapısal eksikliklerinden, ocağın devir alındığı tarihten, yani en baştan itibaren şirketin yönetimi kurulu başkanı olan sanığın, haberdar olduğu hususu mahkememiz tarafından kabul edilmiştir” dendi.

Yapısal hatalar
Olaya dair değerlendirmelerini sürdüren mahkeme heyeti, “İddianameye konu olayın en önemli ve temel nedenleri, yönetim anlayış ve uygulamalarından kaynaklanan yapısal nitelikte nedenlerdir. Olay, bir anlık hatalı uygulama, bir işçinin yanlış bir davranışına münhasıran bir vardiyaya tesadüf eden bir icrai hareket gibi anlık kusurlu bir harekete dayanmamaktadır. Özellikle meydana gelen yangının zararlı etkilerini arttırıcı nitelikteki havalandırma sorununun uzun yıllar şirket yönetim kurulu üyeliği yapıp, kaza tarihinde ise şirket yönetim kurulu başkanı sıfatına haiz sanık Can Gürkan tarafından oluşturulan mekanizasyona bağlı hızlı üretim artışı temelli üretim anlayış ve yaklaşımı doğrultusunda bu yönü ile karar alma yetkisi kapsamında işletme organizasyonunu aşan yapısal nitelikte bir kusur ve problem olduğu açıktır. Gerçekten, işletilen ocak yüksek risk içermekte olup, bu risklerle yukarıda belirtildiği üzere yüklenici şirket yönetim kurulu başkanı tarafından bizzat bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

Göz göre göre
Katliam davasının avukatlarından Can Atalay gerekçeli kararı BirGün’e değerlendirdi. Mahkemenin kaçak dövüş yaptığını belirten Atalay “Katil fiili yani katil olmak dediğimiz şey tam olarak budur. Burada olayın oluş biçiminin nasıl olduğuna ilişkin saptamaya dair bir tartışma yapmıyoruz aslında, olayın nasıl olduğunu biliyoruz. Açıkça görülüyor ki, olaydan kimin hangi gerekçeyle sorumlu olduğuna ilişkin bir kaçak dövüş yapılıyor” dedi.

Dava sırasındaki usulsüzlüklere değinen Atalay “Bu dosya kararı açıklanmak üzereyken savcılık esas hakkındaki görüşünü açıklamak üzereyken Manisa Başsavcılığının müdahalesi ile dosya esas hakkında görüş bildirilmeyerek kitlendi bu arada mahkeme heyeti değiştirildi ve sonrasında da bu kusur tartışmasında mahkeme heyeti tarafından kabul edilemez yöntemlere başvuruldu. Dolayısıyla bu karar toplumun vicdanını derinden yaralar niteliktedir” diye konuştu.
Soma’daki maden faciası davasında işletme müdürü Akın Çelik 18 yıl 9 ay, teknik müdür İsmail Adalı 22 yıl 6 ay, teknik nezaretçi Ertan Ersoy 18 yıl 9 ay hapisle cezalandırıldı. Madenin işletmecisi Can Gürkan da 15 yıl hapis cezası alırken holding başkanı Alp Gürkan’a beraat verilmişti.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,972AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Yeni askerlik düzenlemesi Meclis’te: İktidar Türkiye’yi karaya oturttu

Dilan EsenYeni askerlik sistemi kanun teklifi TBMM...

Okulda iftar ve AKP propagandası yapıldı

Dilan Esenİstanbul AKP Şişli teşkilatı, Gülbağ Selim...

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji'nin sağanak ve yıldırım uyarısı yaptığı İstanbul'da, beklenen yağış sabahın ilk saatlerinde...

Öğretmenlerden şiddete karşı grev

Çankırı İsmet İnönü Ortaokulu’nda yaşanan olayda, ders esnasında veli tarafından dışarı çıkarılan...

Zamanın ruhu İHL ile yakalanacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), “Esnek ve modüler yapı” olarak açıkladığı yeni ortaöğretim...

ABD gemileri Tayvan’dan geçti, Çin tepki gösterdi: Saygı gösterin

Tayvan Savunma Bakanlığı, ABD’ye ait iki savaş gemisinin, önceki gün Tayvan Boğazı’ndan...

AP’de faşizm alarmı

ÖZGÜR ÇOBANAvrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, bir...

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Toplumda vicdan zedelenmesi AKP tabanında çözülme var

Yenilenecek İstanbul seçimlerine bir aydan az zaman kaldı. YSK’nin aldığı seçim yenileme...

İSPARK zararı!

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) israf kalemleri arasında ilk sıralarda gelen...

İkinci küresel eylem: İklim savaşçıları vazgeçmiyor

KARDELEN TATARİklim değişikliğine karşı...

Sonraki haber