Soma sanıklarından yine aynı nakarat...
11.01.2018 09:24 ÇALIŞMA YAŞAMI
Soma davasında sanıklar yine FETÖ ve sabotaj iddialarını öne sürdü. Mağdur ailelerin avukatları ise mahkemeden, bu mesnetsiz iddialar üzerine başlatılan 'sabotaj' soruşturmasını beklemekten vazgeçmesini istedi

Manisa Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamına ilişkin davanın 20’nci blok duruşması dün tamamlandı. İşçi yakınları "33 ay oldu, artık adalet istiyoruz" derken, sanıklar ise FETÖ ve sabotaj iddialarını sürdürdü. Soma Kömürleri İşletmeleri patronu Can Gürkan'ın gizlilik kararı bulunan sabotaj soruşturmasının içeriği hakkında bilgi vermesi dikkat çekti. Gürkan, "İhtilal oldu kurgu dediler, bizi de kurgu iddialarla tutukladılar" diye konuştu. Mağdur ailelerin avukatları ise bu ne olduğu belirsiz ve dayanaksız soruşturmanın sonucunun beklenmesine gerek olmadığını vurguladı.

20'nci duruşmada neler yaşandı?
Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün başlayan 20’nci duruşmasında konuşan mağdur avukatları davaya yeni atanan mahkeme heyetine, esasa ilişkin daha önce sunmuş oldukları beyanlarını yeniden sundu. Heyete katliamla sonuçlanan süreci anlatan avukatlar, şirketin ve devlet kurumlarının ihlallerini tek tek sıraladı. Avukatlar özetle; üretimin dayıbaşı adı altında taşeron firmalara devredilmesinin, ocaktaki üretim baskısının; sıcaklık artışlarına, metan gazına, havalandırma sorunlarına karşı önlem alınmamasının, etkili denetim yapılmamasının katliama yol açtığını vurguladı.

Davayı sürüncemede bırakmak ve gerçeklerden saptırmak amacıyla sanıkların sabotaj iddiasında bulunduğunu belirten avukatlar, mahkemeden, bu iddialar üzerine Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ne olduğu belirsiz soruşturmanın sonucunu beklemekten vazgeçmesini istedi.

‘Adalete artık güvenimiz kalmadı’
Duruşmada söz alan madenci yakınları ise adalet sistemine güvenlerinin kalmadığını, artık adalet istedikleri vurguladı. Katliamda oğlu Kader Yıldırım’ı yitiren Elmas Yıldırım, “Ben oğlumla o gün mezara girdim. Gece gündüz acı çekiyorsam bunlar yüzünden. Avukatlara savunma için verdiğiniz parayla madene yatırım yapsaydınız hiçbirimiz burada olmazdık” dedi. Katliamda yaşamını yitiren Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak da “Adalete güvenimiz kalmadı. 33 aydır yaz kış, sıcak çamur buraya geliyoruz. Biz artık adalet istiyoruz, eğer bu ülkede adalet varsa. Biz bıktık artık, her birimiz hasta olduk. İlaçlarla yaşıyoruz. Ne karar verilirse verilsin evlatlarımız geri gelmeyecek biliyoruz. Adalet mücadelesi vermemizdeki, davayı takip etmemizdeki amaç, caydırıcı bir ceza çıkması ve benzer olayların yaşanmaması içindir” diye konuştu.

Savcı: Sabotaj soruşturması beklensin
Akhisar’da dün de devam eden duruşmada savcı, esasa ilişkin mütalaasını yine sunmadı. Savcı, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yürüttüğü sabotaj soruşturmasının ‘gizlilik kararının ihlal edilmemesi kaydıyla’ istenmesini ve tutukluların tutukluluk halinin devamını talep etti.

Savcının mütalaasına karşı beyanlarını sunan sanıklar ve avukatları ise tahliye istedi. Soma Kömürleri AŞ patronu Can Gürkan, savunmasına eski mahkemeye heyetini kötüleyip yeni heyeti överek başladı. Sabotaj soruşturmasında gizlilik kararı olmasına karşın soruşturmanın içeriğine ilişkin bilgiler veren Gürkan, “Dosya FETÖ/PDY dosyasına dönmüştür. Bu ülkede ihtilal oldu kurgu dediler, bizi de kurgu delillerle tutukladılar” dedi.

Yeni bilirkişi belirlenecek
Mahkeme sonucunda yeni bir bilirkişi heyeti belirlenmesi kararı alındı. Sanıkların tutukluluk hallerine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 26 Mart’a erteledi.