Anasayfa DÜNYA Sömürge valisi!

Sömürge valisi!

Bir akbaba misali Ortadoğu semalarında dolaşıyor. Göreve geldiği ocak ayından bu yana Ortadoğu ve Asya’da ayak basmadık ülke bırakmadı. Son bir buçuk ayda üçüncü kez Türkiye’ye geldi. Her gelişinde şapkasından yeni tavşanlar çıkardı. Son olarak İstanbul’da Suriye’yi Somalileştirecek projesi ve Erdoğan’a “Gazze’ye gitme”
ihtarıyla çıktı karşımızda.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’den bahsediyoruz. Afganistan’dan Pakistan’a, Filistin’den Mısır’a kadar sancılı bölgelerin koçbaşlığına soyunan isimden. ABD’nin kudretli senatörlerinden. Otuz yıla yakın bir süre aynı görevde bulundu. Yıllar yılı Senato’nun dış ilişkiler komisyonunun dümenine oturdu.

Usame Bin Ladin’in öldürülmesi sonrası Pakistan için devreye sokulan isim de Kerry’di, Libya’da uçuşa yasak bölge uygulamasını ilk dile getiren de. Afganistan’dan Taliban’a siyasi bir şans tanınmasını dileyen de, Irak işgalinde Saddam’ın elinde kitle imha silahları bulunduğu propagandasının başını çeken isim de oydu!

Kurt bir politikacı olduğu aşikâr. Uğradığı ülkelerde kalıcı izler bırakmasıyla tanınıyor. Yürüttüğü derin diplomasi ile ayak bastığı ülkelerde bıraktığı izlere bakarak ne tür bir çilingir olduğu daha net anlaşılabilir.

• • •

Gittiği yerlerde sömürge valisi edasıyla direktifler veriyor. Bölgesel taşeronlarına hadlerini ve sınırlarını bildiriyor. “Özür dilensin diyor”, dileniyor, “barışın” diyor Ankara ile Tel Aviv arasındaki buzlar eriyor. Taliban’la masaya oturulsun der demez, Karzai kendisini Katar’da bir masanın etrafında Taliban liderleriyle pazarlık masasında
buluyor.

Ortadoğu politikasına oldukça aşina bir isim. Afgan lider Karzai’den İsrail Başbakanı Netanyahu’ya, Mısır lideri Mursi’den Ürdün Kralı Abdullah’a kadar bölge liderleriyle yakın ilişkiler içerisinde.

Kudretinden sual olunmaz. Bağdat’ı Türkiye ile ilişkileri yumuşatması için uyarır, Türkiye’den de Kuzey Irak ile girdiği tek taraflı petrol anlaşmalarını gözden geçirmesini ister. isteğin ardından manevralar başlar, Maliki ansızın “Türkiye dost bir ülkedir, ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” der.

Filistin’e gider, Mahmud Abbas “barış görüşmelerine yeniden şans vermek için tek taraflı attığımız tüm adımları durduruyoruz” demek zorunda kalır. Netanyahu masaya yeniden oturmayı kabul eder.

• • •

Usta bir manevracı olduğu da biliniyor. Bunu iki madalyayla ödüllendirildiği Vietnam Savaşı’ndan eve döner dönmez katıldığı savaş karşıtı hareketten anlayabiliyoruz. Irak’ta kitle imha silahları var deyip, olmadığı ortaya çıkınca milyonlarca Iraklıyla dalga geçercesine barış güvercini kesilmesinden.

Obama tarafından “mükemmel bir seçim” övgüsüyle Hillary Clinton’ın yerine ABD’nin dışişleri bakanlığı koltuğuna atanması boşuna değildi. Ortadoğu’yu şekillendirmek ve Arap coğrafyasını dizayn etmek için ülke ülke, kent kent dolaşıyor. Suriye’deki iç savaştan İran’a kadar el atmadığı sorun yok gibi.

“Bayram değil seyran değil neden çat kapı geliyor”un yanıtı John Kerry’nin önceki icraatlarında gizli. Kerry’nin gelişi, Erdoğan’ın mayıs ayında ABD’ye gidecek olması, Ortadoğu’nun bu yaz fazlasıyla ısınacağının işareti gibi görünüyor. Sıklaşan ziyaretler bölge halklarına gözyaşından ötesini getirmeyecektir. Bekleyip görelim.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,161AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber