Sonuçlar gecikmeli açıklandı, öğrenciler mağdur oldu
31.08.2018 08:08 EĞİTİM
Üniversite yerleştirme sonuçlarının bugün açıklanması beklenirken gecikmenin nedeni ÖSYM Başkanı’nın belli olmaması. Süreçte mağdur olan ise öğrenciler

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN @mustafamertb_

Bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçları gecikmeli olarak açıklandı. Tercih dönemi 14 Ağustos’ta sona eren ve 2 milyondan fazla adayın üniversite seçimi yaptığı sınavın geç açıklanması adayların tepkisine yol açtı. Yaşanan gecikmeye, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) henüz bir Başkan atanmamasının neden olduğu belirtildi.

Milyonlarca adayın merak ve heyecanla beklediği YKS tercih sonuçları ile ilgili belirsizlik son buldu. Yerleştirme sonuçlarına ilişkin daha önce ÖSYM’den net bilgi alamayan üniversite adayları, meslek seçimlerini doğrudan etkileyecek sürecin ağır işletilmesine, “Sanırım ÖSYM öğrenciyle inatlaşıyor. Hiçbir açıklama yapılmaması bunu gösteriyor. Devlet kurumundan devlet ciddiyeti bekliyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

ÖSYM sessiz
Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) merkez kadrolarında yapılan değişiklikler kapsamında ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirilmesiyle boş kalan ÖSYM Başkanlık koltuğu, sürecin aksamasında etkili oldu. Mahmut Özer’in ÖSYM Başkanlığı döneminde sonuçların 31 Ağustos'ta açıklanacağına ilişkin resmi olmayan açıklaması ÖSYM tarafından doğrulanmadı.

***

Kayıt için iki yöntem

Yerleştirme sonuçlarını öğrenen adayları son bir adım daha bekliyor. Adayların, 3-7 Eylül tarihlerinde yapacağı kayıt işlemleri için iki yöntem bulunuyor. Üniversitelere bizzat giderek kayıt yaptırabilecek öğrencilere, 3-5 Eylül tarihleri arasında e-Kayıt sistemi üzerinden hak kazandığı üniversiteye kayıt yapabilme imkanı sağlandı.

***

Öğrenciler tepkili

ÖSYM’ye kimin başkan olacağı ve üniversite yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı son saatlere kadar belirsizliğini korurken tercih yapan adaylar sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyalar ile sürecin hızlandırılmasını istedi. Geçen yıl düzenlenen üniversite sınavının yerleştirme sonuçlarının tercih döneminin bitmesinden bir hafta sonra açıklandığını anımsatan adaylar, bu yıl geciktirilen takvime, “Hazırlık yapmamız için vakit bırakmadınız. Açıklayın artık” sözleriyle isyan etti.

“ÖSYM öğrenciyle inatlaşıyor”
ÖSYM’nin sessizliğini korumasına tepki gösteren adaylar, tepkilerini şu sözlerle ifade ediyor:

»YKS yerleştirme sonuçları bu sene açıklanmayacak herhalde.

»YKS yerleştirme sonuçlarını açıklamayın sakın! Kimse beklemiyor sizi, rahat rahat acele etmeden çalışın yani.

»Haziran ayında YKS’ye çalış, sınavı bekle. Temmuz'da sonuçların açıklanmasını bekle, Ağustos'ta da yerleştirme sonuçlarını bekle. Bekle babam, bekle.

»Öğrenciler YKS yerleştirme sonucu açıklansın diye bastırdıkça, basına ve yöneticilere durumu anlattıkça sanırım ÖSYM, öğrenciyle inatlaşıyor. Devlet kurumundan devlet ciddiyeti bekliyoruz.

»Ben öğrenci babasıyım, bunun ekonomik boyutu var, izin boyutu var. Lütfen açıklayın artık YKS yerleştirme sonuçlarını!