Anasayfa ÖZEL Sonucun değiştirilmesi kriz yaratır

Sonucun değiştirilmesi kriz yaratır

Adaletsizlik duygusu yaratmak meşruiyet sorununa da neden olur. İktidarın meşru olmadığı bir sonuç doğarsa, o zaman insanların iktidarın aldığı kararlara uyması zorlaşır. Dolayısıyla sadece belediyeyi değil Türkiye’yi yönetmek de zorlaşır

31 Mart yerel seçimleri sona ermesine rağmen, özellikle İstanbul üzerinden AKP’nin yarattığı ‘geçersiz oy’ gerginliği devam ediyor. İktidar kanadının büyükşehirlerdeki belediyelerin büyük çoğunluğunu kaybetmesi, muhalefete yönelttiği saldırıları artırdı. AKP şimdi de sandıklara ve geçersiz oylara itiraz etme gibi taktiklere yöneliyor.

AKP’nin seçim usulsüzlüğü iddialarının inandırıcı olmadığını düşünen isimlerden olan Siyaset Bilimci Ersin Mahmut Kalaycıoğlu BirGün’e yaptığı değerlendirmede AKP’nin kendi tabanında da güven kaybı yaşayabileceğini belirterek “Türkiye çapında bir örgütlenmeyi yapabilecek olan esas itibariyle sadece AKP’dir. Onların usulsüzlükten bahsediyor olmaları pek akıl alabilecek bir şey değil. Bir takım yeni formüller üreterek seçim sonuçlarını yargıda değiştirme girişimleri öyle zannediyorum ki yeni sorunlara neden olacak” ifadelerini kullanıyor.

AKP’nin itirazları inandırıcı değil

Kalaycıoğlu, AKP’nin muhalefet partilerini usulsüzlük yaptığı anlamına gelecek yorumlarının inandırıcı olmadığını vurguluyor. AKP’nin sandıklarda çok iyi temsil edildiğini söyleyen Kalaycıoğlu her sandık başında iktidar partisinden çokça temsilci bulunduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullanıyor: “AKP’nin İstanbul ve Ankara seçimleri hakkında inanılması zor iddiaları var. Muhalefet partileri bir takım usulsüzlükler yaptılar anlamına gelebilecek yorumlarda bulunuyorlar. Muhalefet partilerinin bu şekilde bir yeteneği yok, ayrıca sandık başlarında AKP’yi çok iyi temsil edildiğini düşünüyorum. AKP’nin sandık başlarında yeterince temsil edilmediğini gösteren en ufak bir kanıt yok. Aynı zamanda muhalefetin oyları değiştirebilecek gücü yeteneği ya da imkanı yok.”

İlginizi çekebilir:  Gerekçeli kararın 'kısa karar'dan farklı olacağı iddiası: Gerekçeli kararı AKP’nin ihtiyacına uyduracaklar!

İktidarın seçim sonuçlarını yargıda değiştirme girişimlerinin yeni sorunlara neden olacağını söyleyen Kalaycıoğlu geçersiz oyların geçersiz olarak kabul edilirken sandık başlarında AKP’li müşahitlerin geçersiz oyları kabul etmiş olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: “Geçersiz oyların geçersizliğini saptayan heyette AKP’nin mevcut olmadığını düşünebilecek durumda değiliz. Halka da anlatabilmiş değiller. Bu oylardan AKP’ye oy çıkartmak yargı kararıyla mümkün olsa bile eski tabiriyle mahşeri vicdanı kanatır. Bu kolay bir yöntem değil. Onun dışındaki usulsüzlük iddialarında fazla geçerli bulmuyorum çünkü AKP ve MHP düzeyinde iyi sandık örgütlenmesi ve seçim örgütlenmesi yapan başka parti yok. Türkiye çapında bir örgütlenmeyi yapabilecek olan esas itibariyle sadece AKP’dir. Onların usulsüzlükten bahsediyor olmaları pek akıl alabilecek bir şey değil. Şu aşamada böyle bir yeni yargısal kararlar dolayısıyla bir krize gidip gitmeyeceğimizi bilmiyoruz. Etkisinin ne olacağını o açıdan değerlendirmek mümkün değil.”

güvenilirliğini yitirir

Kalaycıoğlu AKP’nin yaptığı itirazlar karşısında yargının nasıl kullanılacağına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Muhalefetin yargının tarafsızlığına güveni kalmadığını söyleyen Kalaycıoğlu: “Yargının Büyük ölçüde AKP’den etkilendiği düşünülüyor. Orada atılan adımlar sorunu daha da ciddi şekilde derinleştirecektir. Medyadan ve kamuoyu araştırmalarından biliyoruz ki AKP’li ya da MHP’li olup İmamoğlu’na, Mansur Yavaş’a oy verdiğini söyleyenler var. Onları da rahatsız edecektir bu durum.

Yargıda değiştirilecek sonuç AKP’nin çok partizan olmayan kitlesini etkileyecek, kolay kabul edilebilir bir şey olmayacak. Uzun dönemde AKP’ye olan desteği azaltır. İnsanları küstürür, güvenilirliğini yitirir. Adaletsizlik duygusu yaratmak meşruiyet sorununa da neden olur. İktidarın meşru olmadığı bir sonuç doğarsa, o zaman insanların iktidarın aldığı kararlara uyması zorlaşır. Dolayısıyla sadece belediyeyi değil Türkiye’yi yönetmek de zorlaşır” diyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,962AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

“Ekonomik savaşla İran halkı hedef alınıyor”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Huzistan eyaletinin Irak sınırında yer alan Hürremşehr kentinin...

Fransa Açık’ta ana tablo kuraları çekildi

Teniste sezonun ikinci grand slam turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) ana tablo kuraları çekildi. Tek erkeklerde...

“CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın işine son verildiğini duydum”

İstanbul'un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Uğur Dündar'ın sunduğu, Sözcü TV ekranlarında...

Pentagon: Beyaz Saray, Ortadoğu’ya 10 bin asker göndermeyi planlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Beyaz Saray’ın olası İran tehditlerine karşı savunmayı artırmak...

Atletico Madrid’de yaprak dökümü

İspanya 1. Futbol Ligi (La Liga) kulüplerinden Atletico Madrid'de Lucas Hernandez ve Diego Godin'den sonra Juanfran Torres de ayrıldı.

Kılıçdaroğlu, Rabia Naz’ın babası ile görüştü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 12 Nisan 2018'de Giresun'un Görele...

Facebook bu yıl 2,2 milyar sahte hesabı sildi

Sosyal medya platformu Facebook, 2019'un ilk üç ayında yaklaşık 2,2 milyar sahte...

Buket Aydın: Güvenliklerin işten çıkarılmasıyla ilgim yok

Kanal D ana haber spikeri Buket Aydın, '60 güvenlik görevlisini işten kovdu'...

Rizespor’un ‘Galatasaray karşılaşması tekrarlansın’ talebine ret

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, Çaykur Rizespor'un Galatasaray ile yaptığı maçın kural...

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

Sonraki haber