alpertasbeyoglu

Sosyal güvenlik reformunda neler, nasıl değişmeli? (2)

Devam edersek… Biliyorsunuz geçen çıkan yazımda Sosyal Güvenlik Reformu olarak sunulan taslağı tanıtmış, eleştirmiş ve üzerine konuşmaya başlamıştık. Bugün neler, nasıl değişmeli konusuna değineceğim… Gelecek ve son yazıda da örnekler üzerinden değerlendirme yapacağım…


A) Sosyal Güvenlik Kurumlarının Tek Çatıda Toplanmasına Yönelik Çalışmalar Hızlandırılmalıdır.


SSK, Bağ-Kur Genel Müdürlüğü ve T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü 5502 sayılı Kanunla ortadan kaldırılıp, bu kurumların yerine “Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı” kurulmasına rağmen Kurumun bugüne kadar ciddi bir faaliyeti olmamıştır. Anayasa Mahkemesinin iptal kararından dolayı 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun ertelenmesi bir fırsat olarak değerlendirilmeli ve sosyal güvenlik kurumlarının tek çatıda birleştirilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılmalıdır.


Özellikle, SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı personelinin tek çatıya uyumunun sağlanması ve hizmetlerin aksatılmadan yürütülebilmesi için personel eğitimlerine ağırlık verilmelidir.


Kurumla ilgili belirsizlik ve kapalılıktan dolayı çalışanlar olumsuz etkilenmekte, bu durumda hizmet verilen vatandaşların sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır.


B) Sosyal Taraflardan Gelen Öneriler de Dikkate Alınarak Acilen Reformla İlgili Değişiklikler Yapılmalıdır. Sosyal güvenlik reformunun yürürlük tarihinin 01.07.2007 tarihine ertelenmesine ilişkin kararın ardından bir ayı aşkın süre geçmesine rağmen herhangi bir hazırlık olmadığı gibi, Anayasa Mah-kemesi’nin kararları sonrasında nasıl bir yol izleneceği dahi belirlenebilmiş değildir. Adeta sosyal güvenlik refomu adeta unutturulmaya çalışılıyor.


Önümüzde iki önemli seçim süreci var. Dolayısıyla çabuk davranılmaması halinde, reforma ilişkin değişikliklerin 01.07.2007 olarak belirlenen yürürlük tarihine yetişmesi mümkün görülmüyor.


Bugün gelinen noktada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu iptal ve erteleme kararı sonrasında çaresizlik içindedir.


Yapılması gereken, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı ve kamuoyundan gelen tepkiler de dikkate alınarak uygulamacı, akademisyen, sosyal taraflar ve konunun uzmanlarından oluşan daha geniş bir kadro ile yasanın eksiklik ve aksaklıklarının düzeltilmesidir.


İSMMMO olarak, SSK’lılarla Bağ-Kur’luların sosyal güvenliklerinin 5510 sayılı yasada düzenlenmesi, memurlarla diğer kamu görevlilerinin ise hem Anayasa Mahkemesi kararı ve hem de 5510 sayılı yasa hükümleri dikkate alınarak yeni bir yasada düzenlenmesi gerektiği görüşündeyiz.


Sosyal Güvenlik Reformu’nda yeni bir erteleme olmaması ve sigortalılarla hak sahiplerinin daha fazla mağdur edilmemesi için mutlaka en geç şubat sonuna kadar yasa tasarısının TBMM’ne sevk edilmesi gerekmektedir.


C) Bağ-Kur Ve Emekli Sandığı’nda da 5 Yıl Sigortalılık Süresi ve 900 Prim Gün Sayısı İle Ölüm Aylığı Bağlanması Yönünde Bir Düzenleme Yapılmalıdır. Sosyal güvenlik reformunun ertelenmesinden dolayı, sigortalılarla hak sahipleri mağdur olmuştur. Özellikle, Bağ-Kur sigortalıları ile hak sahiplerinin ciddi kayıpları olmuştur. Sosyal güvenlik hakkı en düşük olan kesim Bağ-Kur’lular olup, reformun yürürlüğe girmesi halinde ciddi kazanımları olacaktı.


Halen, T.C. Emekli Sandığı’ndan memurların dul ve yetimlerine aylık bağlanması için 10 yıl ve daha fazla süre prim ödeme koşulu şartı aranmaktadır. Bağ-Kur’luların hak sahiplerine ise en az beş tam yıl sigorta primi ödenmiş olması halinde dul/yetim aylığı bağlanmaktadır.


Yüz binlerce dul ve yetim Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan reform sonrasında 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 prim gün sayısı ile ölüm aylığı almayı bekliyordu. Reformun ertelenmesinden dolayı Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan dul ve yetim aylığı alabilmenin hayalini kuran yüz binlerce hak sahibi mağdur edilmektedir. SSK’lılarda olduğu gibi Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nda da mutlaka acilen 5 yıl sigortalılık süresi ve 900 prim gün sayısı ile ölüm aylığı bağlanması yönünde bir düzenleme yapılmalıdır.

BİZİ TAKİP EDİN

359,938BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,886TakipçiTakip Et
7,854AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL