Anasayfa DÜNYA Sosyalist Jo Cox referandumun kurbanı oldu

Sosyalist Jo Cox referandumun kurbanı oldu

Yokshire milletvekillerinden İşçi Partili Jo Cox seçmenleriyle buluştuğu kütüphanenin yakınında ırkçı Britain First (Önce Britanya) partisi üyesi bir faşist tarafından öldürüldü. Cinayetin Avrupa Birliği üyeliği referandumunun yarattığı gerilim ve kutuplaşmanın bir sonucu olduğunu söylemek çok yanlış olmaz.

Fabrika işçisi ve memur bir çiftin kızı Jo Cox Cambridge ve LSE mezunu pırıl pırıl bir insan ve sosyalist olarak yaşadı ve mücadele etti. Jeremy Corbyn’in adaylığını desteklediğinden hicap duymuş da olsa Cox hayatı boyunca eşitsizliklerle mücade etti. İşçi Partisi öenmli bir yoldaşını kaybetti.

23 Haziran referandumuna yaklaştıkça bilgi kirliliği ve yalanlar iyice arttı. Geçen hafta yapılan bir kamuoyu yoklamasında AB ile ilgili yanlış iddiaların maalesef daha fazla rağbet gördüğü ortaya çıktı. Aklınıza gelecek her türlü saçmalık seçmende bir karşılık bulmuş.

Bunların arasında “86 milyonluk” Türkiye’nin AB üyesi oalcağı ve serbest dolaşım hakkı olacağı da var. Bizim bildiğimiz hiç bir kayıt 86 milyon sayısını doğrulamıyor ama 78 milyondan daha fazla etki yaptığı kesin. Türkiye’nin AB üyeliği ile seçmeni korkutmak herhalde kırk yıl düşünse Türklerin aklına gelmez. Çünkü gerçeklik, AB üyeliğinin devamından yana olan başbakan Cameron’un dediğine daha yakın: Türkiye bu hızla anca 3000 yılında üye olur.

Bu ırkçı saldırı referandum sonuçlarını mutlaka etkileyecektir ancak etkinin hangi yönde olacağından emin değilim. Ancak sağdan sola hiç bir partinin ırkçı ve yabancı düşmanı söylemlere karşı sert tavır almaması iç karartıcı bir durum.

Bir göç araştırmacısı olarak elimizdeki verilerin ekseriyeti, göçmenlerin net bir biçimde artı değer yarattığı ve göçten kaynaklı ekonomik ve sosyal yükün minimal olduğunu gösteriyor. Ancak siyasette regresyon modelleri ve istatistiki testlerle konuşulmuyor. AB bütçesine İngiltere’nin katkısının haftalık 175 milyon dolayında olduğunu kesin olarak biliyorken çıkıp 350 milyon Sterlin ödüyoruz dendiği sürece ve buna karşı yaptırım olmadığı sürece sanırım benzer ırkçı saldırılar artacaktır.

Düşmanlık ve rekabet söylemleri bu tür aşırılıkları ve ırkçılığı besliyor. Dayanışma fikrinin yaygınlaşması için çalışmak her zamankinden daha gerekli. Jo Cox bu dayanışma fikrinin en güzel örneklerini vermiş birisi. Umalım bu korkunç cinayet dayanışma fikrinin çoğalması için vesile olsun.

Cox, milletvekili olduğu bölgenin kaygılarını dikkate alan birisiydi. 10 Haziran’da Yorkshire Post gazetesinde yayınlanan yazısında göç ile ilgili kaygıların haklı olduğunu ancak bunun AB üyeliğinden çıkmak için bir sebep olmadığını savunuyordu.


Zurnanın zırt dediği yer de aslında burası. Göç ve göçmen karşıtlığını “kaygılarınızı anlıyorum” diyerek karşılamak neredeyse tüm anaakım siyasi partilerin ortak yanı. İşçi Partili pek çok milletvekili de farkında olarak ya da olmayarak bu tehlikeli oyuna destek vermiş oluyorlar.

İngiltere’nin de Avrupa’nın da içinde bulunduğu ekonomik kriz ve genel hoşnutsuzluk sistemik bir sorun. Kapitalizm eleştirisini güçlendirip seslendirmek gerekirken, günah keçisi ilan edilmiş göçmenlere yüklenmek şu veya bu şekilde ırkçılığa, fiziki şiddete ve cinayetlere varacaktır.

En azından İşçi Partisi’nin daha net bir şekilde yoksulluğun, eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin nedenlerini dile getirmesi gerekiyor. Aynı zamanda siyasette neredeyse serbest hale gelmiş olan yabancı karşıtı söylemlerin nefret suçu olduğunu görüp yasal olarak da yaptırımların takip edilmesi gerekiyor. Son on yıldır giderek güçlenen ırkçılığa karşı demokrasi ve dayanışma cephesinin genişletilmesi bu çılgınlığa son vermenin tek yolu.

AB üyesi olmak ya da olmamak kimsenin hayatından daha değerli değil. Perşembe günü kimimiz AB’yi korumak kimimiz değiştirmek için oy kullanacağız. Irkçılık ve vahşetin yanında yer almamak için başka bir seçenek de yok.

İyi pazarlar ve bol şanslar.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Motorine 29 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece...

Bitcoin’de son durum

Kripto para birimleri piyasalarındaki genel düşüş eğilimine rağmen piyasanın en yüksek...

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

DSP Genel Başkanı Aksakal: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna ilişkin açıklama...

Ali İhsan Varol: Senin gibi bir satılmış şimdiye kadar 806.415 defa pişman olmuştur

23 Haziran İBB seçimlerinden sonra dikkat çeken bir paylaşım da Ali İhsan...

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Sonraki haber