Anasayfa ÖZEL Soylu ikinci adam mı oldu?

Soylu ikinci adam mı oldu?

31 Mart sürecinden bu yana en çok görünen isimlerden biri kuşkusuz Soylu. Üstelik partisindeki huzursuzluğa rağmen bir özgüvene sahip. MHP ittifakıyla Soylu’nun sadece bir ‘bakan’ olmadığını söylemek mümkün

AKP kurmaylarının 31 Mart seçimleri sonrası yaptığı değerlendirmede en çok iki bakan üzerinde tartışma yürütüldüğü bilgisi basına da yansımıştı. Bu iki isim AKP örgütünün de tepkisini çeken Süleyman Soylu ve Berat Albayrak’tı.

İstanbul seçimlerinin tekrar edilme kararından sonra yapılan değerlendirme de iki bakanın seçim çalışmasına çok dahil olması doğru bulunmamıştı. Berat Albayrak’ın bu karara büyük ölçüde uyduğu görülüyor. Sadece kendi alanıyla sınırlı, daha düşük düzeyde kalan bir profil çiziyor. Bununla birlikte Süleyman Soylu neredeyse 31 Mart seçimleri öncesi kaldığı yerden devam ediyor. Hem de hiç sağına soluna bakmadan.

AKP’LİLER KARARIMIZ DEĞİL DİYOR

Süleyman Soylu’nun sahayı bu kadar aktif kullanasının parti politikası olup olmadığını AKP’li yöneticilere sorduk. Aldığımız yanıt “hayır.” AKP’nin İstanbul seçimleri için ortaya koyduğu stratejinin parçası değilse Soylu sahada var olma ve dahası Türkiye’nin tüm temel konuları hakkında laf söyleme motivasyonunu nereden alıyor? Bu sorunun yanıtı hiç kuşkusuz MHP ile kurulan ittifak ile bu sürecin parti tabanında yarattığı algı değişikliğinde aranmalı.

TABANDA KARŞILIĞI VAR

Süleyman Soylu’nun örgüt içerisinde sorun yaşadığı bilinse de parti tabanı içerisinde karşılığının olduğu biliniyor. Özellikle Erdoğan’ın çok devrede olmadığı anlarda Soylu’nun açıklamalarını referans kabul eden hatırı sayılı bir AKP kitlesi oluşmuş durumda. MHP ile kurulan ittifakın mihenk taşları da Soylu’nun parti içerisinde pozisyonunu güçlendirmesini sağlıyor. Özellikle sadece bakanlığı ile sınırlı kalmayan dış politika dahil bir çok konuda verdiği demeçlerle adeta kabinenin Erdoğan’dan sonra ikinci adamı görüntüsü veriyor.

İlginizi çekebilir:  İsmail Küçükkaya: Binali Yıldırım'a hakkımı helal etmeyeceğim

SEÇİM STRATEJİSİNE UYMUYOR

AKP’nin 23 Haziran seçimlerine dair politikası şu ana Binali Yıldırm’ın ‘makul, herkesi kapsayan siyaset adamı’ rotasıyla ilerliyor. Kürtçe mesajlar, gençlerle temas, muhalefete sempatik tavırlar, hatta hayvan sevgisi tüm bu imaj çalışmasını tamamlar nitelikte. Son olarak İmamoğlu ile televizyona çıkma hamlesiyle özgüvenli lider görüntüsü de vermeye çalıştı. Ancak bu görüntüyü bozan iki ayrıntı var. Birinci isim Devlet Bahçeli, ikicisi ise Süleyman Soylu. Bahçeli’nin bile son derece titiz ilerlediği bir süreçte Soylu’nun rol çalma girişimleri sadece atiklikle açıklanamaz. Soylu tam anlamıyla sadece İstanbul’a değil ülke siyasetine mitili atmış durumda.

SEÇİM SONRASINA YATIRIM

Hem ülke içerisinde hem sınır ötesinde sıcak bir yaz bizi bekliyor. Birçok denge değişirken Erdoğan’ı bekleyen zor kararlar var. Süleyman Soylu bir yandan AKP’nin ve Erdoğan kabinesinin yaklaşık üç yıldır sürdürdüğü siyasal hatta durması için uğraşırken diğer yandan da olası makas değişimlere karşı hazırda bekliyor.

Soylu-Bahçeli ikilisinin Erdoğan ve AKP hangi yöne giderse gitsin üç yıldır devam eden siyasetin sürdürücüleri olacağı kesin. Üstelik artık sadece MHP kitlesiyle yetinmek zorunda değiller. AKP içerisinde de destekçileri var. Neticede Soylu, artık sadece bir bakan değil.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,913AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Türkiye en fazla haber okuyan üçüncü ülke

En fazla haber takip eden ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla haber...

Yeni askerlik sistemi yasalaştı

Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulu'nda 335 oyla kabul edilerek...

Genç kadın, metroda unutulan telefonu çalıp gitti

Mecidiyeköy metro istasyonunda bir kadın, genç bir kadının bankta unuttuğu cep telefonunu...

Fethiye’de denizin rengi sarıya döndü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde denizin rengi sarı ve yeşile döndü. Tedirginliğe neden olan...

Nevşehir Adliyesi’nde ‘şüpheli toz’ paniği

Nevşehir Adliyesi'nde, zarftan çıkan şüpheli toz, paniğe neden oldu. Adliyede 15 personel,...

AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili: “Konuşmamız engelleniyor”

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Afrodisias Antik Kenti'nin de bulunduğu...

Gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının tamamı tutuklandı

Halkın Hukuk Bürosu’na yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan avukatlar Ebru Timtik, Görkem...

BM Women’dan ücret eşitsizliği açıklaması: Messi tek başına bin 693 kadın futbolcunun iki katını kazanıyor

Birleşmiş Milletlerin bir kolu olan BM Women (BM Kadınlar), kadın ve erkek...

Times: İstanbul’u kaybettikten sonra Erdoğan’a reform çağrısı yapıldı

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı...

İmamoğlu’ndan mazbata açıklaması: Herhalde yazılıyordur

Seçim sonrası çalışmalarına Maslak'taki ofisinde devam eden Ekrem İmamoğlu, mazbata süreci ile...

Sonraki haber