Anasayfa ARŞİV Soyumuzu kurutma yoluna giden İrlandalılar

Soyumuzu kurutma yoluna giden İrlandalılar

Yeri geldiğinde utanmadan söylerim, bende integralden sonrası yok. Yani matematik alanında oraya kadar kör topal geldim ama sonrasını aklım pek almıyor. Dolayısıyla ileri matematik gibi bir iddiam olamaz, integralle ilgili sevip anladığım tek şey de Bülent Abi’nin (Ortaçgil) aynı adlı şarkısıdır.

Yalnız benim gibi bir matematik cahili bile saymayı, sayıları karşılaştırmayı başarabiliyor az da olsa. Özellikle biri ilgimi çeken bir konuda küçük sayılarla saymaya başlayınca heyecanlanıyorum. Sıfırlamak olsun, “dünya beşten büyüktür” olsun, bunlar beni hep heyecanlandırıyor. Yeni heyecanım da çocuk sayısı ile ilgili.

Beypazarı’ndan bir amcamızın bir devlet büyüğümüze gönderdiği nasihat şöyle: “Bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur, gerisi Allah kerim.” Çünkü “Milletimizi güçlü kılmamız için genç nüfusa ihtiyacımız var” ve “Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmak istiyorsak bu milletin güçlü olması lazım.”

Ülkelerin nüfus artış hızını gösteren çeşitli listeler var. Bunlardan üç tanesine, bir arada, Wikipedia’dan ulaşılabiliyor: Birleşmiş Milletler 2005-2010 listesi, CIA World Factbook 2013 listesi ve Dünya Bankası 2012 listesi (nüfus artış hızına göre ülkeler listesi). Birinde 230, birinde 233 ve bir diğerinde de 212 ülkenin sıralandığı bu listelerde ilk 50 ülke arasında Avrupa’dan hiçbir ülke yer almıyor. Dahası, ilk yüze bakınca da İrlanda, Norveç ve Güney Kıbrıs dışında Avrupalı’ya rastlanmıyor.

Sıkıntı şu ki, Türkiye’nin nüfus artış hızı her üç listede de dünya ortalamasının biraz üzerinde olmakla beraber, herhalde muasır medeniyetler arasında sayabileceğimiz Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasının epey üstünde. Eğer, “AB artık tu kaka, yaşasın muasır medeniyetlerin beşiği Şangay Beşlisi” derseniz, o beşliden Çin, Rusya ve Kazakistan da bizim altımızda.

Demek ki “Bu ülkede yıllarca doğum kontrolü ihaneti yaptılar ve soyumuzu kurutma yoluna gittiler” ise gerçekten, ya bunu yapanlar aynısını Avrupa Birliği, ABD, Rusya ve Çin’e de yaptı, ya bu bahsi geçenler “Bizim nüfus artış hızı azalıyor, Türkleri de durdurmalıyız dedi”, ya listede ilk 50’yi büyük ölçüde domine eden Afrika ülkeleri soyumuzu kurutma yoluna gitti, ya da bir ihtimal daha var.

O ihtimal de şu: Demografi lider dinlemiyor. Verilere kısaca göz atınca görülüyor ki, dünyanın her yerinde yoksul insanların daha çok çocuğu oluyor; ekonomik refahla çocuk sayısı arasında negatif korelasyon var.

Bir de esas konuşmamız gereken şeyler: O çocuklar kaçar kaçar doğarsa doğsun, nasıl bir ülkede yaşayacaklar? Ne yiyip ne içecekler? Prompter olmadan düzgün cümle kurabilecekler mi? Nasıl bir eğitim alıp hayatlarını nasıl kazanacaklar? Arda Can Tekin’in yazdığı gibi, “Bizim Osmanlıca bilen gençlerimiz kod yazmayı bilen İngiliz çocukların balyayla kazanacağı paranın ancak çantasını yapsın” mıdır büyük plan?

Herhalde değildir.

SON HABERLER

Düğün salonunun asma tavanı çöktü: 2 yaralı

Erzurum'da, düğün salonunun asma tavanının çökmesiyle 2 kişi yaralandı.

Senegalli yolcunun şikayetçi olduğu taksici tutuklandı

İstanbul'da aracına binen Senegalli yolcuya yönelik ırkçı sözleriyle dikkat çeken taksici Osman...

BDDK’dan bazı bankalara soruşturma

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), müşterilerini yanıltıcı ve manipülatif şekilde...

Erdoğan ve Bahçeli’den Ankara’da ortak miting

AKP ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı, İzmir'den sonra ikinci ortak mitingini Ankara'da...

Hançerli ve İmamoğlu’ndan ortak miting

CHP Avcılar Belediye Başkan Adayı Turan Hançerli ve  İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu...

ÇHD’li avukatlar açlık grevini sonlandırdı

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu ve tutuklu avukat Selçuk Kozağaçlı arasında Silivri...

Maduro’dan barış koruma tugayları kurma önerisi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkesinde barış koruma tugayları kurma önerisinde bulundu....

Evden çaldıkları eşyalarla yakalandılar

Düzce'de, bir evden çaldıkları eşyalarla kaçmak üzereyken yakalanan 4 şüpheli, tutuklandı.

Norveç’te 1300 yolcu taşıyan gemi yardım çağrısında bulundu

Norveç’te ‘Viking Sky’ isimli bin 300 yolcusu olan gemi, kötü hava koşulları...

Aydos Ormanı’nda yangın

Sultanbeyli'de ormanlık alanda 3 farklı noktada yangın çıktı.