Anasayfa YAZARLAR Spikerlerden öğretmenlere Türkçe eğitimi!

Spikerlerden öğretmenlere Türkçe eğitimi!

Haber gözüme ilişince herhalde YÖK eğitim fakültelerine yeni bir ders getirdi dedim. “Öğretmenlere Türkçe eğitimi” başlıklı haberi tıkladım. Başlık kadar büyük puntolarla Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göğsüne yerleştirilmiş detayda “TRT’nin deneyimli haber spikerleri, öğretmenlere Türkçe ve diksiyon eğitimleri verecek” deniyordu. İnanamadım, öğretmenlerin spikerlere Türkçe dersi verecek olmasını muhabirin tersinden anladığını düşündüm.

Aynı haberi bir başka gazetede “Spikerlerden (öğretmenlere) Türkçe eğitimi” başlığı ile okuyunca şekerim yükselmiş olmalı dedim. Gözlüğümün camını silip gözlerimi ovuşturup başka kaynaklara baktım; “Spikerlerden öğretmenlere eğitim”, “Öğretmenlere diksiyon dersi”, “Öğretmenlere diksiyon eğitimi”! Sonra Eğitim Bakanlığının sayfasına gittim, meğer haber doğruymuş. Her biri Türkçeyi taammüden öldürmeye teşebbüsten yargılanması gereken spikerler öğretmenlere Türkçe dersi verecekmiş!

Eğitim Bakanlığı, Türkçeyi etkili kullanma konusunda öğretmenlere eğitim vermek için “Önce Türkçe” adıyla bir proje hazırlamış. MEB’in proje ortağı ise TRT! Anımsıyor musunuz, “Tebrikler… Galatasaray’ı yendiniz” diyerek yorum almaya çalıştığı Türkçe bilmeyen Yunan basketçi Maltsi’den “English” yanıtı alınca “Malik bey söz sende” diyerek ekrandan uzaklaşan TRT’nin spor sunucusunu. Bakan, öğretmenlerde gördüğü Türkçe kusurlarını işte bunlarla giderecek. Bakanlık, proje süresince 400 bin öğretmeni bu sunucuların tedrisinden geçirmeyi öngörüyor.

İlginizi çekebilir:  Endonezya’nın özgün lokasyonu Bali: Tropikal mücevher

Ziya Selçuk, sanırım artık işi dalgaya alıyor. Proje tanıtım toplantısında spikerleri işaret ederek “Sözün ustaları burada. Her bir kelimeyi nasıl konuşacağım konusunda hiç bu kadar tedirgin olmamıştım” demesi de nezaketen söylenmiş olmalı. Dili spikerlere örnek olabilecek kadar iyi kullanan, diksiyonu düzgün biri olan Selçuk’u tedirgin edecek bir sunucu görmüyorum ekranlarda. Dil tüketicisi konuklarını incitmeden kafa buluyormuş gibi geldi bana.

İşin şakası bir yana işi dil öğretmek olan öğretmenlere ağır bir hakarettir bu yapılan! Türkçenin kullanımı konusunda sorun yaşayan öğretmenler olabilir. Fakat hiçbiri bugün ekranda dinlediğimiz sunuculardan ders alacak kadar kötü olamaz. Öğretmenler, dil eğitimi aldıkları için “öğretmen” olarak görevlendiriliyorlar. Onlara ders verecek spikerlerin seçiminde aranan asıl kriter ise dili iyi kullanmaları değil, ekrana uygun yüze sahip olmalarıdır.

Televizyon yayıncılarının uluslararası bir toplantısında ülkelere göre televizyon izleme süresi konuşulmaktadır. Bizden biri, günün beş buçuk saatinde halkımızı televizyon başında tutuyor olmakla övünür. Fransa yayın kuruluşundan bir temsilcinin Fransızların günün üç buçuk saatini ekran başında geçirdiğini söylemesi üzerine, bizimki, güzel bulmadığı bir haber sunucusunu kastederek “haberleri bunlara sundurursanız halkınızı ekran başında tutamazsınız tabi!” der. Fransız televizyoncu, sonucunun kültürel kapasitesinden, kavramlara hakimiyetinden, siyaset bilgisinden söz etse de bizimkinin kafasına sokamaz. Biz de bu yazıyla bakanı değiştiremeyeceğimizin farkındayız. Belli ki o da televizyoncular gibi düşünüyor, dili sadece ağızdan çıkan ses olarak düşünüyor.

Eğer dilin bir sorunu varsa çözüm sokakta aranmaz. Ne yazık ki sokak kültürünü düzene sokması gereken Milli Eğitim Bakanlığı kendi kültürünü sokakta arar hale geldi. Değer yaratması, ahlak inşa etmesi gereken bir kurum değerler eğitimini kalpazan vakıflardan alıyorsa, dili kurtarılması gereken ekrandan öğrenmesi normaldir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,694AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Berkin Elvan davası başladı

Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin başına attığı gaz fişeği ile vurulan ve...

Küçükkaya açıkladı: Fox TV, The Marmara otele dava açıyor

AKP yandaşlarının hedefi haline gelen İsmail Küçükkaya, bugün "Çalar Saat" programında açıklamalarda...

“Milyonlarca liralık fabrika yağmalanırken Sanayi Bakanlığı nerede?”

Türkiye’nin dev sanayi kuruluşları listesinde yer alan Rami’deki Uzel traktör fabrikasının iflas...

Balıkesir’de 105 milyon liraya satılık ada

Balıkesir’in Ayvalık ve Gömeç ilçesi açıklarında bulunan 265 bin metrekarelik Çiçek adası...

Kazada yola saçılan domatesleri toplayıp eve götürdüler

Konya'nın Ereğli ilçesinde kontrolden çıkıp, refüjü aşarak karşı şeride geçen TIR'ın dorsesindeki...

Gazeteciler umut oluyor: 5 kentte kan ve ilik bağışı

Türkiye Gazeteciler Sendikası ilik nakli bekleyenler için 5 kentte kan bağışında bulunacak....

AKP döneminde alınan 37,5 ton et nedeniyle belediye işletmelerine haciz geldi

Samsun’un Atakum ilçesi eski Belediye Başkanı AKP’li İsak Taşçı döneminde seçimlere 46...

Yeni Zelanda’da 6.7 büyüklüğünde deprem

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, Yeni Zelanda'ya bağlı Raoul Adası'nın 180 km güneydoğusunda...

Kazdağları siyanüre direniyor!

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı’yla iç içe bir alanda yapılan...

İSKİ’de skandal mülakat soruları: TÜGVA’yı duydunuz mu, İHH’nın açılımı nedir?

İBB’ye bağlı İSKİ, mülakatla 461 personel aldı. Sınava mühendisler, kimyagerler ve şehir...

Sonraki haber