Srebrenitsa katliamında yaşamını yitirenler anıldı
11.07.2017 19:56 DÜNYA
Bosna Savaşı'nda yaşanan en büyük trajedilerden Srebrenitsa katliamının üzerinden 22 yıl geçti. Bosnalılar katliamda ölenleri andı.

Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa kasabasında hayatını kaybedenler, katliamın 22. yılında anıldı. Binlerce Bosnalı, Sırp Ordusu tarafından 1995 yılında gerçekleştirilen katliamda ölenleri anmak için Potoçari anıt mezarında buluştu.

Katliamın 22 yılında kemiklerine yıllar sonra ulaşılan 71 kişi daha toprağa verildi. Kurbanların yedisinin 18 yaşın altında olduğu açıklandı.

Bu yıl gömülenlerden biri de öldürüldüğünde 35 yaşında olan Senaid Efendic. AFP'ye konuşan kızı Adela Efendic, babasının kemiklerinin 9 yıl önce bir toplu mezarda bulunduğunu söylüyor. Efendic, henüz 20 günlükken Sırp askerler tarafından öldürülen babasının yıllar sonra bir mezarı olduğu için memnun olduklarını dile getiriyor.

Şu ana kadar Srebrenitsa katliamında yaşamını yitiren 6 bin 662 kişinin kemiklerine ulaşıldı. Binden fazla kurbanın nereye gömülü olduğu hala bilinmiyor. 22 yıl içerisinde bölgede 80 civarında toplu mezar bulunmuştu.