Suç ve ceza

Guy Ritchie filmlerinin değişilmez psikopatı haline gelen Vinnie Jones’un futbolculuk kariyerindeki imajı da beyazperdedekinden çok farklı değildi. Kartların daha az çıktığını söyleyebileceğimiz bir dönemde 15 senelik profesyonel kariyerine 12 kırmızı kart sığdırmanın yanı sıra rekor olan 3. saniyede gördüğü sarı kartı mevcut. “Nasıl sert olunur” videosu seslendirdiği için 6 ay ceza almıştı FA’dan.
Cantona’nın meşhur uçan tekmesi 9 ayına mâl olmuştu. Barton’ın ipleri kopardığı City maçındaki cinneti ona 12 maçlık bir fatura çıkarmıştı. Di Canio hakemi iterek 11 maçlık cezaya layık görülmüştü. David Prutton, Di Canio’nun yaptığının aynısını yapıp 10 maçla yırtmıştı (?). Hızlı bir Google araması bunları çeşitlendirebiliyor sizin için.
Suarez, Dünya Kupası grup karşılaşmasında, maçtan önce eşleşmenin sonucu çokca merak edilen Chiellini ısırığı öncesi Ivanovic’i ısırmak ve Evra’ya kullandığı iddia edilen ırkçı söylem nedeniyle bu ve benzeri listelerde zaten yer alıyordu. Chiellini Luis’in iri ön dişlerinin üçüncü kurbanı olunca (Hollanda’dayken de Bakkal’ı ısırmışlığı var) ve olay bir FIFA turnuvasında gerçekleşince FIFA ceza konusunda elini korkak alıştırmadı ve oyuncuya 9 maç men cezasının yanında 4 ay da bütün müsabakalardan uzaklaştırdı. Seyirci olarak bile statlara alınmasına karşı ceza uygulayan FIFA’nın idman hakkı dahi tanımaması ise sonradan geri alındı. Suarez bu dönem içerisinde transfer de yapabilecek. Liverpool’da da kalsa, transfer de olsa Ekim sonu Kasım başına kadar profesyonel futbol oynaması mümkün değil. Ligleri henüz FIFA kapsamında olmayan Kosova gibi ülkelere geçici transfer olmadığı sürece tabii.
Ceza açıklandığında şahsen kafamda oturtamadım olayı. Dünya Kupası’nı kapatması, milli takımını olası ileriki maçlarda yalnız bırakmak zorunda kalması adil bir cezaydı, tamam. Ancak kulüp futbolundan men kararının FIFA elinden çıkmasını yadırgamıştım. Sonradan, üzerinde düşündükçe Dünya üzerinde en çok izlenen futbol turnuvasında, canlı yayında bunu yapmasının gerçekten ağır cezalandırılması gerektiği yönündeki görüşler bende de yerleşmeye başladı. Kötü örnek oluyordu Suarez. 2013-14 sezonunun tartışmasız en iyi golcüsü ilan edilen bir sporcunun, kariyerinin tepe noktası turnuvalarından birinde, üstelik bir maç önce muhteşem bir performans sergilemişken, Chiellini’yle aralarındaki husumeti üçüncü bir ısırık vakasına dönüştürmesi cezalandırılması ve düzeltilmesi gereken bir psikolojik soruna işaret ediyor zira. Hem Suarez için caydırıcı olmalı, hem de benzeri sorunları olan sporculara örnek teşkil etmeliydi. Dediğim gibi, ilk andaki yadırgamam zaman içinde iknaya dönüştü. Suarez hak ettiği cezayı almıştı.
Cuma gecesi ev sahibi Brezilya, Kolombiya’yla yarı final mücadelesi verirken, bütün maç boyu Sarıların Kırmızları adeta dövmesine izin veren İspanyol hakem son dakikalarda, daha önce Hulk’un dizine girişen Zuñiga’nın Neymar’ın beline döşediği dizi de görmezden geldi. Gelen haberlere göre Brezilya’nın geleceği gözüyle bakılan yıldız turnuvayı kapattı, omurga kemiğinde kırık var. İlk belirlemelere göre 6 ila 8 hafta futboldan uzak kalacak Neymar ancak bel kemiği kırığı sakatlığının tam performansla dönüşüne tam olarak ne kadar süreyle engel olacağı bilinmiyor.
Chiellini omzunda iki tane diş izi ve elenen takımı ile birlikte evinin yolunu tuttu. Bunun müsebbibi Suarez, neredeyse yolda boş teneke görse ayağıyla vurması yasaklanacak derecede cezalandırılmış durumda. Daha önce de Jong Xabi Alonso’ya kung-fu yaptığında ise sarı kartla cezalandırlmıştı. Zuñiga ise onu bile görmedi.
Dünya futbolunun en çok merak ettiği ve ne kadar izlese o kadar keyif alacağı bir adam belki kariyerinin en başında kazanacağı bir Dünya Kupası’ndan mahrum bırakıldı. Belki Barcelona’daki sezonuna geç başlayacak. Yaşı çok genç, daha çok sezonlara başlar, daha çok kupalar kaldırır demek kolaycılık. Zuñiga o dizle belki de tarih yazdı. Ve çok büyük olasılık cezasız kalacak. Suç ve ceza terazisi bir kez daha yanlış tartmış olacak yani.

BİZİ TAKİP EDİN

359,923BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,163TakipçiTakip Et
7,876AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL