Anasayfa DÜNYA Sudan’da halk dört aydır pes etmiyor

Sudan’da halk dört aydır pes etmiyor

Sudan’da artan hayat pahalılığına karşı Cumhurbaşkanı Ömer Beşir’in istifası talebiyle son dört aydır süren protestoların en büyüğü önceki gün başkent Hartum’da yaşandı. Protestolar dün de sürerken halkın taleplerine Beşir’in yanıtı polis saldırısı oldu

Sudan’ın başkenti Hartum’daki ulusal ordu merkez yerleşkesi önünde binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteriler sürüyor. Yaklaşık 30 yıldır iktidarda olan Ömer Beşir’in istifasını isteyen halk iki gündür bakanlık önünde oturma eylemi yapıyor.

Savunma Bakanlığı binasının bulunduğu orduya ait yerleşkede aynı zamanda Ömer Beşir’in konutu da bulunuyor. Güvenlik güçleri eyleme katılanlara yoğun saldırılarda bulunuyor. Sudan’da aralık ayından beri artan ekmek ve yakıt fiyatları ile ülkedeki nakit sıkıntısına karşı başlayan eylemler Beşir yönetiminin istifası talebiyle sürüyor.

OHAL ilanı ve saldırganlık

Beşir yönetiminin devam eden gösterilere yanıtı ise onlarca muhalifi tutuklamak, olağanüstü hal ilan etmek ve hükümeti feshetmek oldu. Ülkede 22 Şubat’ta bir yıl süreyle OHAL ilan edilmiş, Meclis 11 Mart’ta oy çokluğuyla aldığı kararla OHAL süresini 6 aya düşürmüştü. OHAL’den 3 gün sonra çıkarılan kararnamelerle de izinsiz gösteri, yürüyüş ve grevler yasaklanmıştı. Tüm kabine yenilenmişti.

İlginizi çekebilir:  OHAL bitmedi, olağan hal oldu

Kadınların katılımı yoğun

BBC’nin Afrika servisinin aktardığına göre, eylemlere sağlık sektörü çalışanları ve avukatlar tarafından yoğun katılım var. Ülkenin cinsiyetçi ve ataerkil toplum yapısına karşı binlerce kadının da sokakta olduğu belirtiliyor. Hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından çıkarılmış tutuklama emri bulunan Beşir ise aylardır devam eden eylemler karşısında bugüne dek istifayı reddetti; şubat ayında da olağanüstü hal ilan etti. Enformasyon Bakanlığı ise dünkü protestoların ardından yapılan açıklamada hükümetin krizi müzakereler yoluyla çözebileceğini savunup güvenlik güçlerini övdü. Aralık ayından beri düzenlenen eylemlerde en az 52 kişi hayatını kaybetmişti.

Komünist Parti lideri tutuklu

Beşir’in attığı adımlar bununla sınırlı kalmadı. Al Kuds al Arabi sitesi, Komünist Parti Lideri Muhtar Hatib, Umma Partisi Genel Sekreteri Mariam Sadık ve partinin genel sekreteri Sara Nqdallah, Sudan Baas Partisi Başkanı Yahya el Hüseyin’in tutuklandığını yazdı. Tutuklamalara karşı Lübnan başta olmak üzere birçok ülkede siyasi partiler dayanışma mesajı yayımladı. Lübnan Komünist Partisi, Sudan Komünist Partisi Sekreteri Muhammed Muhtar Hatib ve diğer tutukluların derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Parti merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Lübnan Komünist Partisi kardeş Sudan halkının Beşir’in baskılarına, gözaltılara ve demir yumruğuna rağmen devam eden isyanını selamlıyor” denildi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İktidarda dağılma, muhalefetin 2015’e dönüş projesi ve sosyalistler

BirGün PAZARKorkut Boratav ile son Pazar söyleşimizi...

MEB hedefleri yine tutturamadı: Eğitimde vaatler ıskalandı

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edilen ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11....

Kalkınma neydi, kalkınma emekti…

Gamze Yücesan ÖzdemirCumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma...

Toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın var: Türkiye sivilleri korumakta yetersiz

Anıl AtaşGeçen hafta Tunceli’de iki çocuğun topraktaki...

Marmaris’te doğa katliamı: Milli parktan ağaç kestiler

Kardelen TatarMuğla’da Marmaris Milli Parkı sınırları içerisinde...

Maden şirketine üç günlük süre verildi

Çanakkale’de Kanadalı Alamos Gold isimli şirketin siyanürlü altın madeni sebebiyle Kirazlı-Balaban bölgesinde...

Sosyal medya estetiği etkiliyor

Sosyal medya, insanların kendilerini oldukları gibi değil, olmak istedikleri gibi yansıttıkları bir...

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Sonraki haber