Anasayfa DÜNYA Sudan’dan, ABD emperyalizmine ve gerici hükümetlere karşı birlik çağrısı: Özgürlük, barış ve...

Sudan’dan, ABD emperyalizmine ve gerici hükümetlere karşı birlik çağrısı: Özgürlük, barış ve devrim, halkın seçimi

Sudan Komünist Partisi: Neredeyse 5 aydır süren protestolarımızın muzaffer gücü halktır. ABD emperyalizminin bölgedeki gerici Arap hükümetleri ve Sudan Ordusu generalleriyle işbirliği içerisinde öngördüğü yumuşak geçişi tanımıyoruz. Özgürlük, barış ve devrim halkın seçimidir

Sudan’da aylar süren protestoların ardından ordu tarafından görevden alınan eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in yerine geçen Askeri Geçiş Konseyi’ne küresel “ilgi” sürerken, halk sokakları terk etmiyor. Sudan Komünist Partisi Merkez Komitesi Sekretaryası ABD emperyalizmine ve gerici hükümetlere karşı uluslararası birlik çağrısı yayımladı.Çağrıda, “kitlelerin birliğini ilerletmek ve pekiştirmek konusunda tek lider güç halktır ve halk sokakları terk etmiyor” denildi.

ABD emperyalizminin bölgedeki gerici Arap hükümetleri ve Sudan Ordusu generalleriyle işbirliği yaptığı vurgulanarak, “muzaffer halkın diktatörlük rejiminin kökten kaldırılmasına yönelik aylardır süren yürüyüşlerini durdurmaya çalışıyorlar” ifadelerine yer verildi.

10 Maddelik açıklama şöyle;

• El Beşir’i deviren darbe liderleri üç aylığına olağanüstü hal ilan ettiler ve kitlelerinin gün batımından sabaha kadar sokağa çıkma yasağı getirerek evde kalmalarını istediler. Milyonlarca protestocu yeni askeri cuntanın getirdiği sokağa çıkma yasağını tanımayarak günlük kitlesel eylemlerini sürdürdü.

• Bir haftadır başkentin sokaklarında ve ülkenin dört bir yanında halk, büyük şehirlerde ve kasabalarda işgal eylemleri gerçekleştiriyor. Nöbeti sürdürüyor. “Özgürlük, Barış ve Devrim, Halkın Seçimidir ” sloganı ülkenin her köşesinde yankılanıyor.

• Devam eden kitlesel eylemlere uyguladığı baskı nedeniyle yeni askeri cunta, El Beşir’in tutuklanmasının yanı sıra, ilk başkan yardımcısı değiştirmek zorunda kaldı. Ancak derhal iktidarın derhal Özgürlük ve Değişim için gruplanan halk temsilcilerine devredilmesini talep ediyoruz. Saray darbesini düzenleyen Askeri Konseyin eski rejimin bir parçası olduğunu göz önünde bulundurarak kitlesel eylemin sürdürülmesini talep ediyoruz.

• Partimiz, Sudan Komünist Partisi de dahil olmak üzere Özgürlük ve Değişim Güçleri, sokaklardaki kitlelerin birliğini ilerletmek ve pekiştirmek konusunda öncü bir rol oynamaya devam ediyor. Tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması ve olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını istiyoruz.

• Askeri Konsey’in feshedilmesi, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi ve barışı halkın getirmesini Darfur’da savaşın sona ermesini ve Batı Sudan’da barışın restorasyonunu talep ediyoruz.

• Neredeyse beş aydır devam eden barışçıl gösteriler yapıldıktan sonra, kazanılan zaferlere rağmen, muhalefet, radikal değişim mücadelesinde birleşmiş durumda. Rejim tümüyle tasfiye edilene kadar sokakları terk etmeyeceğiz.

• Geçen beş ay boyunca olduğu gibi, Sudan Komünist Partisi, ABD’nin devam etmekte olan komplolarını ve “yumuşak iniş” projesini dayatmasını engellemek için mücadele edecek. Yeni bir yaşamı biz kuracağız.

• Sokakları işgal etmek ve devrimin barışçıl doğasını korumak Sudan Devrimi’nin gerçek gücüdür.

• Dünya emperyalizmi, bölgesel gerici Arap hükümetleri ve sudan Ordusu generalleri ile işbirliği içinde kurulmaya çalışılan yeni dönemi reddediyoruz.

• Tüm dünya kamuoyunu ABD emperyalizmine ve gerici Arap hükümetlerinin Sudan ordusu ile yaptığı işbirliğine karşı uluslararası işbirliğine çağırıyoruz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,493AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İran’dan ‘İngiltere’ye ait ikinci bir tankere alıkonuldu’ iddialarına yalanlama

İran, Hürmüz Boğazı'nda İngiltere'ye ait bir petrol tankerini daha alıkoyduğu yönündeki iddiaları...

Trump ‘Türkiye konusunda önemli hatalar yapıldı’ demişti, senatörlere toplantı davetiyesi gönderdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye ve S-400 konusunu görüşmek üzere önde gelen...

Başak Demirtaş: Az önce ziyaretten çıktım, hepinize çok selamları vardı

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, Twitter...

Gazze sınırında İsrail saldırısı: 97 yaralı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada Filistinlilerin Gazze-İsrail sınırında devam ettikleri Büyük...

İran Devrim Muhafızları: Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerine el koyduk

Hürmüz Boğazı'nda seyir halinde olan İngiliz bayraklı Stena Impero isimli tankerle temas...

Erzincan’da gıda zehirlenmesi şüphesi: 21’i çocuk 56 kişi hastaneye kaldırıldı

Erzincan'da, gıda zehirlenmesi şüphesiyle 21'i çocuk 56 kişi tedavi altına alındı.

Güvenlik soruşturması bahanesiyle görevine son verildi

Şişli Meslek Yüksek Okulunda Mart ayından beri sözleşmeli olarak öğretim görevliliği...

Yapı Kredi Yayınları’ndan Evliyâ Çelebi’ye ‘Kürdistan’ sansürü

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan 10 ciltlik Evliyâ...

Digiturk ödeme yapmadı, futbol kulüpleri ihtar çekti

İddiaya göre Spor Toto Süper Lig'de mücadele eden futbol kulüpleri, 8 Temmuz'da...

AKP’li belediye başkanı: 30 Ağustos halkı ilgilendiren bir bayram değil

AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, diğer bayramların aksine 30 Ağustos'ta...

Sonraki haber