-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Şükürler olsun bitti

Şükürler olsun bitti

Nihayet ödül törenleri sezonuna noktayı koyduk. Şükürler olsun, birkaç ay rahatız artık. Gerçi Cannes Film Festivali’nin galipleri, Filmekimi’ne kimler gelecek sorusuna cevap verme açısından bizi ilgilendirebilir ama bu gittikçe yükselen yarışın ve nasıl hesaplandığına bir türlü karar veremediğimiz “favoriler”in verdiği yorgunluğu vermiyor. Belki de her şeyden önce Akademi üyelerinin şiddetle beyaz, ağırlıkla erkek ve 60’ın üstünde oluşunun yarattığı duvar aşılamıyordur. Yani, bir “12 Years a Slave” olayı yıllarca idare eder diye düşünülmüştür belki. Hoş, hâkim-i mutlak oldukları söylenen meslek kuruluşlarının da daha az tutucu olduklarından şüpheleniyoruz.

Bitmek bilmeyen bir giriş faslı ve Kırmızı Halı’nın ardından (her zamankinden de sıkıcı, sanki), nihayet salona dahil olduğumuzda saat de 03.30’u bulmuştu. Sunucumuz, doğuştan yetenekli olduğuna inandığımız Neil Patrick Harris’ti; yani ödül töreni tecrübesine sahip, şarkı söyleyip dans eden ve gay olduğunu gizlemeyen bir aktör. Ama Oscar diğer ödül törenlerine benzemiyormuş demek. Ağırlığı Harris’in omuzlarına çöktü, bir süre bayağı gergin kaldı. Biz gene de Billy Crystal’ı tercih ediyoruz.

Aslında dün akşama damgasını Twitter mesajları vurdu. Harris’ten memnundular sanki, ama American Sniper / Keskin Nişancı konusundaki esprilerden hiç memnun değillerdi. Açıkça, bu konuda espri yapılmamasını istediler. Lady Gaga, cepheden “Sound of Music”e girişince de, birbirinin eşi tweetler âlemi sardı: “Sound of Music de ne?” Demek ki herkes kendi ömrü kadar sinema biliyor. İstanbul’un kaçta fethedildiği sorulunca, “Ben o zaman doğmamıştım” diyen öğrenci gibi, bu genç sinema âşıklarının sinema dünyasının klasiklerinden haberi yok…

Onun dışında gecenin, bir tanesi hariç, tamamen sürprizsiz geçtiğini söyleyelim. “Birdman”in “Boyhood”u alaşağı etmesini saymıyorum. Richard Linklater’ı ve filmini sevenler, yani eleştirmenler, bazı festivaller ve kısaca Avrupa Sineması, “Birdman” hayranlarına yenik düştü. Ama zaten bu iki ‘sanat’ filminin son ana kadar mücadeleyi sürdüreceği biliniyordu. Hatta son ana kadar rekabeti sürdürmeleri hoşumuza bile gitti. Şahsen benim asıl korktuğum şey olmadı, yani Clint Eastwood’un “American Sniper”ı ikisini de itip öne fırlamadı. Bu arada Chris Kyle’ın törenden önce konuşan eşiyle ve acı yeşil tuvaletiyle de tanışmış olduk.

Geri kalanı, biri hariç, art arda sahne alan favorilerden ibaret. Törenden önce Julianne Moore, Patricia Arquette ve J.K. Simmons’ın mutlaka heykelciği alacağı söylenmişti. Eh, aldılar. En şiddetli mücadeleye sahne olduğu söylenen erkek oyuncu dalında, Michael Keaton’ın elleri boş kaldı. Eddie Redmayne ise bir ara Oscar’ıyla kendini vuracak diye endişe ettim. Oysa sonuçta, o da bir favoriydi. Yabancı Dilde En İyi Film’i “Ida” alacak denmişti, aldı. En İyi Belgesel ödülü beklendiği gibi “Citizenfour”un oldu. Sürpriz neydi peki? “How To Train Your Dragon 2 / Ejderhanızı Nasıl Eğitirsiniz 2’nin”, “Big Hero 6”in karşısında yenik düşmesi.  Mehmet Açar bile yayında dayanamayıp akşamın en büyük sürprizinin bu olduğunu söyledi.

Benim için akşamın en keyifli anı ise, John Legend ve Common’ın, “Selma”nın şarkısı “Glory” ile herkesi ağlatmasıydı. Yönetmeni aday gösterilmeyen, kendisi de sadece En İyi Film dalında şanssız bir aday olarak kalan “Selma”nın ruhu o dakikalarda salona hâkim oldu. Gazeteciler ise en çok, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Patricia Arquette’in ödülünü aldıktan sonra sahne arkasında kayıtsız şartsız eşitlik yemini etmesinden hoşnut kaldı.

Derin bir nefes alın: Bir süre, “Oscar’a giden yol”da yarışma yok…

- Reklam -

SON HABERLER

İHD: 2018’de 32’si çocuk olmak üzere 673 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

İnsan Hakları Derneği (İHD), 2018 Yılı Türkiye İnsan Hakları İhlalleri Raporu’nu açıkladı....

Gebze Cezaevi önündeki ailelere polis saldırısı

Açlık grevinde olan tutukluların aileleri, Gebze Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak istedi,...

Dışişleri Bakanlığı’ndan Macron’a tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Suriye Demokratik Güçleri heyetini...

Edirnekapı’da metrobüs yolcuya çarptı

Edirnekapı Metrobüs Durağında meydana gelen kazada metrobüs bir yolcuya çarptı. Edinilen bilgiye...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ilk atama

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Serdar İğdeler atandı.

AKP’li belediyeden kalma borçların asılı olduğu billboardlar tahrip edildi

31 Mart seçimlerinde CHP'nin AKP'den devraldığı Çanakkale Bayramiç Belediyesi’nin borç durumunun yer...

Devlet televizyonundan cinsiyetçi plan: Kadın ve erkeklere ayrı kanal

İtalya’da hükümete bağlı ulusal kanal RAI, kadın ve erkekler için ayrı televizyon...

Konya’da fabrikada hidrolik makinesi patladı: 1 ölü

Konya'da, hidrolik makinesi patlayan fabrikada bir işçi hayatını kaybetti.

Antalya’da deniz dibi temizliği yapıldı

Antalya'da düzenlenen deniz dibi temizliği çalışmasında buzdolabı, halı, battaniye, çaydanlık, araç lastiğinin...

İBB Başkanı İmamoğlu belediye çalışanlarıyla buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu kuruma hizmet etmeyip maaşını buradan...

Sonraki haber