Anasayfa ARŞİV "Sünni Ozan Ceyhun'u Alevi Derneği'ne sokmayın!"

“Sünni Ozan Ceyhun’u Alevi Derneği’ne sokmayın!”Sosyalist Günöz ve Demirtaş Ceyhun’un oğulları olarak din konusundan uzak yetiştirildim. Bundan hiç bir şikâyetim de yok. Oğullarım da belli bir yaşa geldiklerinde kendi tercihleri olan dini seçtiler ve gördüğüm kadarı ile din onların da yaşamında önemli bir rol oynamıyor. Bu benim ve onların tercihi. İnsanlar bu konuda hür olabilmeli.


12 Eylül 1980 tarihinde Türkiye’de demokrasi ayaklar altına alınana kadar ‘Sünniler ve Aleviler’ gibisinden konular benim ilgi alanım dışındaydı. Almanya’da yaşamaya başladıktan sonra bana ve onlara yönelik ‘kafatasçı’ kampanyalar yapan bir gazetecinin ve kendi emellerine alet ettiği gazetenin bu tavrına karşı demokratlara yaraşır tavır alan Alevi dostlarımla birlikte zor günler yaşarken ‘Alevilik’ kelimesinin ne anlama geldiğini ve bu güzel yaşam felsefesini öğrendim.


O zamandan beri de Alevi dostlarımla hem Türkiye’de hem de Avrupa’da demokrasi kavgasında yoldaş ve sırdaş olduk. İlk önce Su TV ardından Yol TV’de gönüllü üzerime düşen görevi yüklendim. 11 Kasım’da Kıbrıs Alevi Kültür Merkezi kuruluşunda ‘karınca kararınca’ katkım olduğu gibi AB düzeyinde de onurlu Alevi örgütlenmesinin lideri dostum Turgut Öker ve ekibi ile yine ‘karınca kararınca’ kavgaya katkıda bulunmaya çalıştım, çalışıyorum.


Ancak geçenlerde yaşadığım bir olay beni ‘şok’ etti! Bugüne kadar özellikle de solcu Alevilere olan yakınlığımdan hiç de memnun olmayan hiçbir Sünni kökenli dini örgüt tarafından dışlanmayan ben, Almanya’da beni ‘ille de’ üyesi yaptıkları bir Alevi derneğinin yönetimi tarafından dışlandım.


Derneğin gençlerinin dostum Turgut Öker’in de katıldığı bir toplantıda beni de konuşmacı olarak görmek istemeleri engellendi ve yaşamımda ilk defa dini neden bahanesi ile dışlandım.


Söz konusu derneğin yönetim kurulu üyesi bir şahıs benim de elimde olan bir e-mail aracılığı ile ‘Ozan Ceyhun, üç beş kere Alevileri Avrupa Parlamentosu’nda ağırladı diye Alevi dostu mu oldu? Ben bir Alevi olarak Ozan Ceyhun’u taşımak istemiyorum. Onu değil Alevileri desteklemeliyiz!’ tarzı ve benzeri birçok saçmalıklar yazıp ardından da ‘benim Alevi olmadığımı sürekli işleyerek benim davet edilmem halinde yönetimden ayrılacağını’ da tehditvari bir şekilde yazarak davetimi engellemiş.


Dernekteki aklı başında dostlar beni uyardığı için ben hemen dernekyönetimini aradım ve kendilerinden ‘ya bu alevi yobazlığının sergilendiği’ mektuba tavır almalarını ya da bu mektubun arkasında duruyorlarsa ‘beni hemen dernekten ihraç etmelerini’ talep ettim. Dernek başkanı olacak şahıs lütfedip bugüne kadar bir telefon etmedi.


Yüzyıllar süren baskılarla ilgili Sünni kesime haklı eleştirileri dile getirenlerin arasında bir avuç da olsa ‘Ozan Ceyhun Sünni’dir, aramızda yeri yoktur’ diye yorumlamaya müsait bir e-mail yazan kişiye ‘Alevi doğmasına rağmen Alevilikten bu derece uzak olduğunu’ hatırlatmamaları beni çok üzdü.


Sakın yanlış anlamayın. Bir politikacı olarak ben nelere alışmak zorunda kaldım. Ancak beni neredeyse zorla üye yaptıkları bir derneğe ardından ‘Sünni’ olduğum için davet edilmemek sanırım ancak rahmetli Aziz Ne-sin’lik bir kara mizah olabilir. İtiraf ediyorum bu davranışı Alevi toplumu içinde yaşayabileceğimi hiç düşünmemiştim. ‘Özür dilerim ben Sünni olarak doğmuşum, eğer bu bir suç ise!’

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber