Anasayfa ARŞİV Sünni saldırı

Sünni saldırı

Gündelik hayatın yaşanma tarzını sınırları belirsiz bir ‘sünni, mezhepçi’ tahakküm altına alma çabası her geçen gün yaygınlaşıyor. Bir yandan resmi/ bürokratik söylem bu dile evrilirken, sokakta ise kendiliğindenmiş gibi beliren bir mezhepçi saldırı altında ülke.

‘Başınızı örtmediğiniz için size tecavüz mubah’ deme cesaretini bulan öğretmenimsi; Erol Büyükburç’un cenaze namazını basıp, ‘gençleri yozlaştırmıştı helal etmiyoruz’, diyen saldırganlar; Eyüp Milli Eğitim Müdürü’nün okul öğretmenlerine kutlu doğum hazırlıkları toplantı saatini ‘sabah namazını müteakip’ diye belirlemesi; Çanakkale anmaları için okullara öğrencileri ‘sabah namazında camiye getirin’ talimatı…

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ortak noktaları ise Sünni mezhepçi bir kurallar, talimatlar dizgesini zorla, tehditle, neredeyse kaba kuvvet kullanmaya hazır olduğunu ifade ederek dayatma.

Başörtüsü, tecavüz hakkı bağlantısını kuranların kadın erkek azımsanmayacak kadar çok olduğu bilinen bir haldi. Ama bunu yüksek sesle, çekinmeden dile getirmek yeni. Resmi yazıda toplantı zamanını saat yerine namazla belirlemek de öyle. Hatay valisinin dünkü BirGün’ e haber olan laiklik sloganı yasal mıdır, sorgulaması da aynı.

Son zamanlarda çevrenizde olup bitenlere ve medyaya yansıyanlara bu gözle bakarsanız açık bir mezhepçi saldırganlığın giderek şiddetini artırdığını fark edeceksiniz.

Birleşik Haziran Hareketi’nin ilk eylemlerini ‘laiklik’ üzerine örgütlemesi boşuna değildi.

AKP iktidarı laikliğe saldırıyı seçim stratejisinin temeline yerleştirmekle kalmayıp, şimdiden açıktan uygulamaya da geçirmeye karar vermişe benziyor. Başkanlık sisteminin ‘dine’ en uygun sistem olduğu abuklamaları, halifelik tartışmaları, Fidan meselesini bile ‘Uhud okçuları’ meselleriyle yorumlama gayretleri, bütün bunlar ayrı ayrı dursalar da aynı ideolojinin ürünleri.

Peki ama neden şimdi?

Baştan beri planları buydu, şimdi zamanının geldiğini hissediyorlar ve kendilerini de uygulayacak güçte buluyorlar, demek, yüzeysel bir açıklama olur.

AKP ve özelde Erdoğan’ın görünür kudretlerinin ardında ciddi bir yıkılma, düşme paniğine kapılmış olmaları daha güçlü bir ihtimal. İkincil bir neden AKP’lilerle karşılaştırıldıklarında görece daha eğitimli, daha rafine oldukları su götürmez olan Cemaat’in siyaset ve bürokrasiden tasfiyesi geriye vasıfsız, niteliksiz ve ahlaksız bir ekibin kalması. Twitter’da ki Ak-trollerin sakil, küfüre dayalı düzeysizlikleri bu değişimin en görünür kanıtlarından. Havuz medyasının kumpas haberlerindeki, Sabah’ın Kabataş fotoşopları, Takvim’in Umut Oran yalanlarındaki çapsızlık, beceriksizlik bile Cemaat’in tasfiye edilmesinin sonuçlarından değil mi?

Hızla dağılma ve yıkıma koşan AKP ve Erdoğan’ın faşizme sığınmaktan başka çıkar yolları yok zaten. Böylesi bir durumda milliyetçilik mi mezhepçilik mi seçiminde neyi temel aldıkları da ortaya çıkmış oluyor. Kendi bekası için faşizme sarılan iktidar için en uygun araç ‘sünni mezhepçilikte’. Bu yolla Kürt sorunu yüzünden kaybedeceği milliyetçi oylardan bir bölümünü de kazanmayı umuyor olabilir. Genel seçimleri, aslında sadece kendilerini kurtarmayı amaçlayan bir tür ‘cihat’ olarak tanımlamaya hazırlar.

Bir zamanların ‘sakin, efendi, naif dindar genç’ tiplemesiyle bu işi kotarması mümkün değil. O zaman geriye lümpen, vasıfsız, şiddet kullanmaya hazır ve her an paramiliter güç olabilecek yığınlara yönelmek ve onları kullanıma sokmak yoluna gitmeye karar verebilir. Suriye ve Irak’tan dönen IŞİD ve benzeri yapıların elemanlarının da devreye girmesi olası.

Seçimlere yaklaştıkça doğrudan ve açıktan sokakta saldırıların önünü açmaya kalkarsa ki bundan kaçınacağını gösteren en küçük bir emare yok, ülkeyi zor günler bekliyor demektir.

Safları sıklaştırmanın zamanı…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,161AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Süper Lig’de küme düşen takımlar açıklandı

2018/2019 sezonunda Süper Lig’e veda eden son iki takım belli oldu. Akhisarspor’un...

Binali Yıldırım: CHP adayı mağdurmuş. Hadi oradan. Bir mağdur varsa benim

AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, "CHP adayı mağdurmuş. Hadi...

Antalya’da orman yangını

Antalya'nın Finike ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, yaklaşık 3 hektarlık alanda...

Trump’ı sosyal medyadan eleştiren yargıç görevden uzaklaştırıldı

ABD'nin Utah eyaletinde görevli bir yargıç ABD Başkanı Donald Trump'ı sosyal medyada...

Suriye ordusunun İdlib operasyonu sürüyor: Kritik kasaba geri alındı

Suriye ordusunun İdlib'in kuzeybatısına doğru ilerleyişinde kritik bir öneme sahip olan Kefr...

‘Erdoğan’a hakaret’ gözaltıları: Bir kişi daha sosyal medya paylaşımından ötürü gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde bir kişi sosyal medyadan Erdoğan'a yönelik hakaret içeren görseller...

Sancaktepe’de toprak kayması: Bina boşaltıldı

İstanbul Sancaktepe'de yan tarafta bulunan inşaat alanındaki toprak kayması dolayısıyla girişi kullanılamaz hale...

Bursa’da iş cinayeti: İki işçi düşerek yaşamını yitirdi

Bursa’nın Osmangazi ilçesine bağlı Panayır Mahallesi’nde bir otelin dış cephe temizliğini yapan...

Urfa’da tarlaya uçaksavar mühimmatı bağlı balon düştü

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde bir tarlaya ucunda uçaksavar mühimmatı bulunan ve misinayla birbirine...

Kaftancıoğlu: Devlet, ilçe seçim kurullarını da mağdur ediyor

Beykoz İlçe Seçim Kurulu, CHP’nin 23 Haziran seçimleri için oluşturulan sandık kurullarındaki...

Sonraki haber