Anasayfa BİRGÜN PAZAR Sürgün ülkeden zalimlerin en zalimine

Sürgün ülkeden zalimlerin en zalimine

Zalim
En zalim
Ey zalim…

“Ülkendeki kuşlardan ne haber” mi vardır? Bilmez misin, mezara bile koydurmadığın kırık kanatlılar vardır. İplere sarılı sürüklenmiş ankalar vardır. Aşkın celladını bırak, yar yüzü göremeden toprak olanlar vardır. Alnında kanı kurumamış sabiler, kıyıda kalmış seferiler, on sekiz fersahlık bekleyişler vardır.

“Hep suç sende değil” ya seni yakıp yıkan bir ihtiras vardır. O hırslara yenik hülyalar vardır. Ne yapsan boş, ezelden gelmeyen bir terbiye vardır. Çoktan çatlamış bir damar, yüreğe düşememiş vicdan cemresi vardır. “Sakın kader deme”, yazar ki alnın huzurdayken bile içinde bir keder vardır. Gökleri yırtan binalarının arasından toprağa düşememiş tohumlar vardır. Yıkılan köyler, dağıtılan müsamereler, aslında unutturmak istediğin bir evvel vardır. Özlemi çekilen hatırat, geri dönülmez bir yok oluş vardır.

Sırların sırrına ermek için değil, dünya nimetlerinden tatmak için sende anahtar vardır. Yediğin hurmaları gizleyecek hempalar, yalanlarına ortak muhteris evlatlar vardır. Ama bir tarafını da tırmalar ki ateşten yaratılanın elinde bir diğren vardır.

Zafer zafer büyüyen bir korku, için için çürüyen bir sen vardır. Senle yiterken sen, sana rağmen gelen bir ben vardır. “Gün batsa ne olur” yarına sensiz bir umut vardır. Yanmışsam da yanmayınca ne olacağını bir bilen vardır. Derde deva gelen, arşı bırakıp arza dönen vardır.

“Göğsündeki sürgünü” senden götürdüğünü bilen bir ikrar, Basra’yı harap eden bir intizar vardır. İçinde tutamadığın hasetler, çevrende hep gördüğün gıybetler vardır. Her gece uykunda öldürdüklerinin silueti, istikbalinin de fecaati vardır.

Benden kork, sulh isterken kolları bacakları kopan cemali gül arkadaşlarım vardır, zafer işaretleri yerde kalan topraktan fışkırmış sıkılı yumruklar vardır, her sabahın 5’inde zabitlerin geldi diye uyandığım uykuların sabahları vardır, anamızın her gün sana gönderdiği iadesiz taahhütsüz ah’ları vardır, istediğin her günün hesabı, mahkeme duvarlarının, sanık odalarının bir hafızası, aldığın her canın pür intikam bir ahbabı vardır. “Efkar yok” diye gülen gözlerlerle aleme bakanların yedi ceddini efkarlandıran zulmünün de bir sonu vardır.

Hep bir diller lâl olmuş ya, bugün susanların da yarın bir duyacağı vardır. İstibdadın kullarının senin kadar çekeceği vardır. Ki onlar sana itimat ederler ve bilmezler ki, yastığında şimdiden nedamet günlerinin göz yaşları vardır.
Ama ben senden ümidi kestim ki kalbinde habaset vardır. Ama en iptidai hakkımızdır ki onu senden alacak bir haziran vardır.

Zalim
En zalim
Ey zalim…

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,452AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Like/Beğendim

Toplum olarak ya da kişisel yaşantımızda her şeyin olumlu olmasını istiyoruz, bunda...

‘15 Temmuz Anayasası’, demokratik rejim ve sistem dışı…

OHAL’de hazırlanarak halkoyuna sunulan ve yürürlüğe konulan 6771 sayılı yasa ile gerçekleştirilen...

Orada bir ilçe var uzakta!

Türkiye borç batağında. İsraf almış başını gidiyor…

İstanbul’un Canan’ı

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu 18 Temmuz 2019 Perşembe (Bugün) Çağlayan...

Instagram fotoğrafların beğeni sayısını gizleyecek

Sosyal medya sitesi Instagram, fotoğrafların beğeni sayısını gizlemek için testler yapıldığını duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü görevden alındı, valilerin görev yeri değiştirildi

Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Celal Uzunkaya'nın yerine Şırnak Valisi Mehmet Aktaş atandı.

Dumandan etkilenen kedi suni teneffüsle hayata döndü

Balıkesir'de Bandırma Sunullah Mahallesi Meydan Sokak'ta Figen Ünal'a ait evde yangın çıktı....

Köyceğiz’de çıkan yangın söndürüldü

Muğla’nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Öğle saatlerinde etkisini gösteren şiddetli...

Türkiye’den ABD’nin F-35 yaptırımına tepki: Karar meşru değil

Türkiye'den ABD'nin F-35 kararına ilk tepki geldi.

Rusya: AB’nin Türkiye’ye tek taraflı yaptırımlarını desteklemiyoruz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki keşif...

Sonraki haber