Suriye’de ilan edilen ateşkes yayılıyor: Katılan yerleşim yerlerinin sayısı 2 bin 22’ye ulaştı
17.07.2017 08:03 DÜNYA
Ateşkes süresince Halep’e 2,2 ton erzak paketinin ulaştırıldığı, Lazkiye’de 0,9 ton erzak paketinin halka dağıtıldığı ifade edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye’de ateşkese katılan yerleşim yerlerinin sayısının 2022’ye ulaştığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, “Son 24 saat içinde Humus bölgesinde toplam 7 yerleşim yerinin daha ateşkes anlaşmasına katıldı, böylelikle sürece katılan yerleşim sayısı 2022’ye çıktı” denildi.


Bültende, “Ortak Rus-Türk Komisyonu’nun Rusya bölümü tarafından son 24 saat içinde, Halep (4), Lazkiye (2), bölgelerinde toplam 6 ateşkes ihlali tespit edildi. Komisyonun Türkiye bölümü ise Şam (3), Der’a (1) ve Halep (1) bölgelerinde toplam 5 ateşkes ihlali hakkında bilgi verdi” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Rusya’nın Suriye’deki ateşkes merkezlerinin 7 kez insani yardım dağıttıkları belirtildi. Belgede, Halep’e 2,2 ton erzak paketinin ulaştırıldığı, Lazkiye’de 0,9 ton erzak paketinin halka dağıtıldığı ifade edildi. Böylelikle 966 kişiye insani yardım ulaştırıldı, 274 kişiyse tıbbi yardım aldı.

BM: Memnuniyetle karşılıyoruz
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD, Rusya ve Ürdün tarafından Suriye’nin güneybatısında ateşkes için anlaşma sağlanmasını memnuniyetle karşıladığını kaydetmişti.

Guterres, “Bu, çok sayıda Güvenlik Konseyi kararıyla desteklenen, kapsamlı, ülke çapında bir ateşkes hedefine yönelik şiddeti azaltmak ve Suriye çapında insani erişimi artırmak için atılmış önemli bir adımdır” ifadesini kullanmıştı. Bütün ülkeleri, tüm Suriyelilerin ‘sığınma talebinde bulunma, emniyet içinde ve haysiyetle geri dönüş koşulları sağlanıncaya kadar mülteci korumasından yararlanma hakkını’ muhafaza etmeye çağıran Guterres, BM’nin, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına dayanan siyasi çözüm konusunda Suriye müzakerelerini yeniden başlattığını kaydetmişti. Guterres, tüm taraflara Suriye’deki ihtilafa karşı siyasi çözüm çabalarını iki katına çıkarma çağrısında da bulunmuştu.