Suriye girdabı

Suriye girdabı büyüyor. Kenarında, kıyısında bulunan ne var ne yok herfleyi içine çekme pahasına. Yuttukça çekim
gücü artıyor, güçlendikçe daha fazla zarar veriyor çevresine.

Girdabın temel sebeplerinden biri yelkenlerini ABD emperyalizminin rüzgârıyla şişirerek ters akıntıya kapılan AKP’nin güttüğü savaş yanlısı politikalardır.

Bundandır ki girdabın çekim gücünü en fazla hissedenlerin başında Türkiye geliyor. Ekilen kanlı tohumlar filizlenmeye başlıyor. Son örnek Reyhanlı. Öncesinde Cilvegözü, Akçakale. Liste daha da uzatılabilir.

Ortadoğu’yu kirli çıkarları ile kan gölüne çevirenlerin patlamayı kınamak için yarışa girmeleri kimseleri aldatmasın.
Dökülen timsah gözyaşlarıdır. Rüzgâr ekenler şimdi fırtına biçiyor.

Patlamanın ve yaşanan ölümlerin faili, emperyalizmin taşeronluğuna soyunan cihadist çetelere para ve silah yardımlarıyla savaşı kışkırtan, her fırsatta emperyalist güçlere askeri müdahale çağrısı yapan Erdoğan hükümetidir.

• • •

Savaş yorgunu Suriye’de ne zaman çözüme dair umutlar yeşerse ya da uluslararası bir konferans düzenlense patlamaların katliamların ardı arkası kesilmiyor. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz el-Hatip, akan kanın durması için Şam’ın temsilcileriyle görüşmeye hazır olduğunu açıklamasının ardından Cilvegözü’nde patlayan bombalar gibi… Ya da BM’deki Suriye tasarısının öncesinde yüzlerce sivilin katledilmesi gibi…

İki yılda üzerinde uzlaşılan tek yol haritası Cenevre mutabakatı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov patlamanın birkaç gün öncesinde Moskova’da bu mutabakatı yeniden canlandırmak için uzlaşmaya vardı. Suriye onay verdi, İran onayladı, Arap Birliği ve küresel güçler “olur” dedi.

Gelin görün ki muhalifler anında mutabakatı takmayacaklarını duyurdu. Tıpkı Haziran 2012’de üzerinde uzlaşmaya varılan birinci mutabakatı takmayacaklarını ilan ettikleri gibi. İkinci Cenevre mutabakatı da muhaliflerin bariyerine takıldı.

Rusya’nın, Reyhanlı’daki saldırıların, Suriye krizine yönelik uluslararası konferansı hedef aldığını açıklaması bu nedenle önemli.

• • •

AKP iktidarı, emperyalizmin güdümünde ve cihadist çetelerle ittifak içerisinde ülkeyi hızla bir felakete doğru sürüklüyor. ‘Stratejik derinlik’ denilerek, Türkiye korkunç bir girdabın içine çekilmiştir. Suriye halkının düşmanlarını besleyerek bölgesel güç kazanma arzsusunun bedeli başta Hatay halkı olmak üzere ülkemiz
halkları tarafından ödenmektedir.

Her fırsatta Suriye’ye uluslararası askeri müdahale çağrısı yapan, topraklarını cihadist çetelerin kullanımına sunan
AKP’li muktedirler ABD emperyalizminin tafleronluğunu ve cihadist güçlerin yol arkadaşlığını sürdürdükçe benzer acılara yeni davetiyeler çıkaracaklardır.

Bir engelle karşılaşan su veya hava akıntısının dönerek yaptığı çevrinti, ters akıntıların oluşturduğu dönmedir girdap. Pupa yelken Suriye dehlizlerine dalan Başbakan Erdoğan’ın “Bizi, Suriye’deki kanlı bataklığın içine çekmeye çalışıyorlar” şeklindeki feveranı boyunadır.

Cisimler girdabın ortasına geldiklerinde suyun dibine doğru batarlar. Turanist sevdaya kapılan neo-Osmanlıcılarımız, Ortadoğu’da rol kapmak istedikçe girdabın merkezine doğru savruluyor. Savruldukça saldırganlaşıyorlar. Yarattıkları girdapta boğulma vakti yakındır!

BİZİ TAKİP EDİN

358,997BeğenilerBeğen
54,858TakipçiTakip Et
1,080,355TakipçiTakip Et
7,414AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL