'Suriyeli çocuklar 5 bin TL karşılığında yaşları büyütülerek evlendiriliyor’
09.06.2017 13:34 GÜNCEL

Suriye Birleşik Türkmenler Derneği Ankara İl Temsilcisi Leyla Süleyman'ın derneğe yardım almak için gelen ailelerin, küçük yaştaki kızlarının yaşlarını büyüterek, 5 bin TL karşılığında evlendirdiği iddia edildi.

Görgü tanıkları, Türkiye'de 300’den fazla mülteci kız çocuğunun yaşı büyütülerek evlendirildiğini söylüyor. Çocukların yaşlarını büyüten şebekenin özellikle Çorum ve Yozgat’tan gelenlere para karşılığında çocukları evlendirdiği öne sürülüyor.

“ÇOCUKLARIN YAŞLARI BÜYÜTÜLÜYOR”

Dihaber’in haberine göre, Halep nüfusuna kayıtlı ve İçişleri Bakanlığı Ankara Valiliği Geçici Koruma Kimlik Belgesi’nde gerçek doğum tarihi 16 Mart 2002 olan K.O.’nun yaşı İstanbul’da bulunan bir şebeke tarafından 3 yıl büyütüldü. Arapça düzenlenen sahte evrakla K.O.’nun doğum tarihi 16 Mart 1999, nüfusa kayıt edildiği tarih de 22 Mart 1999 olarak yazıldı. Böylece 18 yaşında gösterilen K.O., para karşılığında evlendirilecek. İsminin yazılmaması kaydıyla olaya tanıklık ettiğini söyleyen Suriye uyruklu tanığın beyanlarına göre, K.O.’ye Ramazan Bayramı’ndan sonra 'düğün' yapılacak.

'300'DEN FAZLA ÇOCUK EVLENDİRİLDİ'

Suriyeli tanık, merkezi Ankara Karapürçek’te bulunan Suriye Birleşik Türkmenler Derneği Ankara İl Temsilcisi Leyla Süleyman ve kardeşinin de işin içinde bulunduğunu ifade ederek, “Suriye Birleşik Türkmenler Derneği Ankara İl Temsilcisi Leyla Süleyman ile kardeşi H.S. ve eşi M.S., derneğe yardım almak için gelen ailelerin küçük yaştaki kız çocuklarının yaşlarını önce tespit ediyor. Daha sonra tespit ettikleri aileye giderek, ‘Sizin kızınızı zengin bir iş adamı ile evlendirmek istiyoruz. Kızınızı verirseniz eğer hem biz size yardımları çoğaltacağız, hem de kızınızın evleneceği kişi size yardım edecek. Böylelikle hepinizin hayatı kurtulacak. Eğer kızınızı vermezseniz bizden asla yardım alamazsınız’ diyor” şeklinde tanıklığını anlattı. Tanığın ifadelerine göre Leyla Süleyman, şimdiye kadar 300’den fazla küçük yaştaki çocuğu bu yolla yaşlarını büyüterek evlendirdi.

KUAFÖR: RANDEVULAR LEYLA ADINA ALINIYOR

Çocukların düğün öncesi 'hazırlık' için götürüldüğü belirtilen kadın kuaförü de iddiaları doğrular nitelikte bilgiler verdi. İsminin yazılmasını istemeyen kuaför, Leyla Süleyman’ın evlendirdiği çocukları “düğün" öncesi kendilerine getirdiğini belirterek, bu çocukların 13-14-15 yaşlarında olduğunu söyledi. Kuaför, Leyla Süleyman’ın kendilerine, “Yapacağınız makyaj ile kızlar daha büyük görünsün” dediğini aktardı. Yine kuaförün paylaştığı bilgilere göre, şu ana kadar Leyla Süleyman'ın makyaj yapmak için kendilerine getirdiği çocuk sayısı 20. Kuaför, çocukların bir kısmının da başka kuaförlere götürüldüğünü belirtti.

‘14 YAŞINDA BİRİ VAR, BEN HALLEDERİM ORASINI’

İsminin açıklamasını istemeyen bir diğer tanık ise, şunları söyledi: “Ben böyle bir olayı duyduğumda doğruluğunu ispat etmek için Leyla Süleyman’ın yanına gittim. Zengin bir iş adamı olduğumu ve beni evlendirmesi şartı ile kendisine 15 bin TL vereceğimi söyledim. Leyla Süleyman bana 14 yaşında bir kız çocuğu olduğunu söyledi. Ben de bunun Türkiye’de yasal olmadığını söyledim. Bana ‘Yaşını büyütürüz sen orasına karışma. Ben hallederim’ dedi. Leyla ayrıca bana çok sayıda kız çocuğunun yaşını büyüterek evlendirdiğini söyledi.”

LEYLA SÜLEYMAN: AYNI DİLİ BİLMEDİKLERİ İÇİN TERCÜMANLIK YAPIYORUM

Leyla Süleyman ise önce iddiaları reddetti. 'Belge ve ses kaydı var' denilince, "Yüz yüze görüşürsek daha iyi olur. Ben evlenen kızlara tercümanlık ediyorum. Hepsinin numaraları yanımda. Hiç biri de 18'inden küçük değil, hepsi de 25'inden yukarı. Benim kızım var 18'inden küçük, nişanlı. Sahte belge ile yaşları büyütecek olsam, ayın 15'inde, kızım 18 yaşına girecek. Kızımın yaşını büyütürdüm" dedi.

‘AHLAK POLİSİ DE DAHA ÖNCE BENİ ARADI’

Leyla Süleyman, şunları söyledi: "Haber kaynağına çok selamımı söyleyin. Bu yollarla beni yıldıramaz. Ben niye çocuğuma sahte evrak düzenlemedim. Ben size 100 tane numara veririm. Geçen sefer de il emniyetten (İl Emniyet Müdürlüğü) ahlak polisleri aradı. 'Sen kızları satıyormuşsun' dediler. ‘Evet, satıyorum’ dedim. 'Sattığımız kızların düğünündeyim' dedim. Kız 20 yaşında. Bu düğünlerin karşılığında hiçbir şey almıyorum. ‘Leyla abla, bir yardımcı olur musun, tercümanlık yapar mısın?’ diyorlar. Aynı dili bilmeyen insanlar evleniyor. ‘Tamam, tercümanlık yaparım’ diyorum. Neden beni arıyorlar, ben dernek başkanıyım."