Suriyeli işçilerin ölümü kaza değil cinayet

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Ankara’da bulunan Mobilyacılar Sitesi’nde çıkan yangın sonucu aralarında 16 yaşında bir işçinin de bulunduğu 5 Suriyeli göçmenin yaşamını yitirmesine ilişkin yaptığı açıklamada, gerekli iş güvenliği önlemlerini almayan ve denetim görevini yerine getirmeyen yetkililerin sorumluluğuna dikkat çekti. Yazılı açıklamada, “Yaygın işsizlik ülkemizde bir sorun olmaya devam ederken, iş bulabilenler de ağır çalışma koşulları ve işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinden yoksunluk nedeniyle iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor” dendi.

Birçok eksiklik var

Yangın sonucu meydana gelen ölümlerin ardından Türkiye çalışma yaşamındaki tüm gerçeklerin ortaya çıktığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sitelerdeki yangın sonucu ölümler kaza değil cinayettir. Bu cinayet için de daha öncekilerde olduğu gibi birçok teknik eksikten; örneğin yangına yol açabilecek maddelerin bulundurulma, kullanma kurallarına uyulmaması, elektrik tesisatı dahil işyerinin uygun olmaması, yangınla mücadele, söndürme cihazlarının yetersizliği, çalışanlara eğitim verilmemesinden söz edebiliriz.” Ulusal İSİG Kurumu kurulmalı Açıklamada, iş cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı: “Önce insan, önce insan hayatı, sıfır kaza, ana prensip olmalıdır. Çalışma yaşamındaki kuralsızlığı teşvik eden tüm düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır. İşyerlerinde önlem almanın işveren yükümlülüğü olduğu gerçeği bilinmeli, kamu ve adli makamlar buna göre karar almalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işçi sağlığı ve iş güvenliği alanının tek belirleyicisi olmamalı; kamu, sendikalar, üniversiteler, meslek örgütlerinin katılımı ile idari ve mali yönden bağımsız bir Ulusal İSİG Kurumu oluşturulmalı, İSİGe ilişkin kural koyma, eğitim, denetim vb. bu kurumun yetkisinde olmalıdır. İşyerleri denetlenmeli, uygunsuzluklarda caydırıcı idari ceza işlemleri mutlaka uygulanmalıdır.”

BİZİ TAKİP EDİN

360,157BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,247TakipçiTakip Et
7,974AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL