-Reklam-
Anasayfa KÜLTÜR SANAT Sürüyle birey! Sürü ile birey!

Sürüyle birey! Sürü ile birey!

İsveç kıyısı boyunca dingin denizde gemi güneye doğru süzülüyordu.

Harika bir yaz sabahıydı, güvertede oturan yolcular kahvaltı saatini beklerken güneşin ve yumuşak meltemin keyfini çıkarıyorlardı.

Birdenbire genç bir kadın korkuluklara doğru koştu ve kustu.

Ardından, yanındaki kadın da aynısını yaptı. Hemen arkasından iki adam daha ayağa kalktı ve onları taklit ettiler. Ve birbiri ardına pruvadaki koltuklarda oturan diğer yolcular da kustular.

Pupadakiler bu gülünç gösteriye gülüyorlardı ama bazıları dingin denizin üzerine eğilip ellerini parmaklarına götürmekte gecikmediler ve diğerleri de onları izledi.

Kimse kusmadan edemiyordu.

Victor Klemperer son koltuklardan birindeydi. Kusma salgınına karşı durabilmek için birazdan edeceği kahvaltıyı düşünmeye çalışıyordu: Kremalı kahve, portakal marmelatı…

Sıra en arkadakilere geldi. Hepsi kustu. O da.

Klemperer bu hikâyeyi unuttu. Birkaç yıl sonra Almanya’da aklına geldi; Hitler’in önlenemez yükselişi sürerken.” (‘Musibet’ başlıklı yazı, Zamanın Ağızları, Eduardo Galeano)


Kusma salgınının -üstelik deniz dinginken- orada bulunanlara peşi sıra sirayet etmesi, hepimizin az-çok bildiği ‘sürü psikolojisi’ni akla getiriyor. Sürü psikolojisi; etimolojisi tarihçe olarak 1848 yılına dayanıyor. Amerikan politik sisteminde Dan Rice adlı bir palyaço, bando arabasıyla (bandwagon) politik turlara katılmış, coşkulu müzikler eşliğinde ve “bandoya katıl,” sloganıyla insanları peşine takmış… Ne kadar gürültü kopardıysa, o kadar insan vagona binmiş, peşisıra yürümüş… Ne kadar gürültü kopardıysa, palyaço ve onun yaratmak istediği etki güçlenmiş… Yani şimdi bizim sürü psikolojisi dediğimiz, İngilizcede ‘Bandwagon Effect’ (Bando Arabası Etkisi)…

Her sürünün koşulsuz itaat edeceği, boyun eğeceği, peşine takılıp gideceği bir çobana ihtiyacı olduğu kuşkusuz… Klemperer’in, anısını unutup, sonra yeniden Hitler’in önlenemez yükselişi sırasında anımsamasının nedeni; -Bando Arabası Etkisini biliyor muydu bilemem ama- insanların sürüye nasıl katıldığını görmesindendi.

Hitler döneminden çok uzun yıllar önce 1048 yılında doğmuş İranlı bir çadırcının oğlu olan Ömer Hayyam’ın yaşamı boyunca yazdığı rubailerden biri var ki; sürü psikolojisi deyince anımsadım, ezberimde değildi, buldum yazdım: Celladına âşık olmuşsa bir millet, / ister ezan ister çan dinlet. / İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet, / müstehaktır ona her türlü zillet.

Sürünün her bireyi birbirine benzer, biriyle konuştun mu hepsiyle konuşmuş gibi olursun. Yani, tektipleştirilmiş bireylerdir sürünün elemanları… Michel Foucault’nun bir sözü vardır: “Bir yerde herkes birbirine benziyorsa orada kimse yok demektir.”

Öyle etkilidir ki sürü psikolojisi; biat ede ede sürüde kaldıkça, bir süre sonra bireyi, artık başlarında bir çobana ihtiyaç duymaz hale getirir. Çare, bir an önce bandonun çıkardığı gürültüye kapılmadan kanatlanıp uçmaktır. Bilinç dumura uğradıktan sonra uçmak zorlaşır.

Richard Bach’ın ‘Martı’ romanındaki martı Jonathan Livinstone sürüden ayrılmak için kanatlanıp uçtuğunda ne istediğini biliyordu. Sürü sınırlara hapsolmak demekti, o özgürlüğü seçti.

Varolmaya cesaret eden insanın kendi olması demek; iktidar açısından kalabalığın düzenini bozması anlamına gelir. Kendini gerçekleştirmek, arınmak istiyorsa sürüden ayrılmak zorundadır. Hayal kurmaya başlayacak, bir şeyi değiştirebilme umudunu yakalayacak, gerçeğe daha da yakınlaşacak… Birey olacak, o zaman ‘biz’ demenin nasıl bir şey olduğunu anlayacak… Güdülen, sürülen bir halkın bireyi olmaktan kurtulacak, akıntıya karşı duracak… Sürüyle birey arasındaki zorunluluk ilişkisini değiştirmeyi esas alan eylemi öncüleyecek… Despot bir çobana biat etmeyecek… Daha önce kendine ve topluma planlanmış hayatı tersine çevirecek…

Ve büyük olasılıkla, inandığı değerler uğruna savaş verirken dışlanacak, ötekileştirilecek… Tabii ki; iktidar ve sürü tarafından…

- Reklam -

SON HABERLER

Selfie çektiren goriller sosyal medyanın gündeminde

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde, Virunga doğa parkında yaşayan iki goril kendilerini bebeklikten bu...

YSK’nin ‘İstanbul’ görüşmesi bugünlük sona erdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptali ve yenilenmesi...

Artvin’de faşist saldırıya uğrayan öğrencilerden açıklama

Dilan ŞAHİNBAŞArtvin Çoruh Üniversitesi’nde (AÇÜ) 1 Mayıs’a...

Kılıçdaroğlu’ndan 23 Nisan mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclisimizin kuruluş günü bizzat...

Cezaevinde seçimi kazanan muhtar mazbatasını aldı

İzmir'in Ödemiş ilçesinde tarihi eser kaçakçılığı soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu sırada 31...

Bahçeli: Kimse olayın azmettiricisi olarak bizi gösteremez

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı kabul edilemez niteliktedir....

İzmir merkezli IŞİD operasyonu: 5 tutuklama

İzmir merkezli 3 ilde IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 12 zanlıdan...

Öğrencilere ‘İsa Peygamber’ olduğunu söyleyen öğretmen açığa alındı

Antalya'nın Serik ilçesinde öğrencilerine "İsa Peygamber olduğu" iddiasında bulunan İngilizce öğretmeni görevden...

Emniyet: Kılıçdaroğlu cenazeye gideceğini bildirmedi

Ankara Emniyet Müdürlüğünden, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çubuk ilçesinde piyade er...

Sonraki haber