Sütte böyle kayıp görülmedi

SEBAHAT KARAKOYUN

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun hazırladığı rapor, AKP iktidarının süt hayvancılığını da bitirdiğini ortaya koydu. Rapora göre Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir kilogram yem fiyatı ile bir litre süt fiyatı eşitlendi.


Raporda, Ulusal Süt Konseyi verilerine göre AB ülkelerinde kişi başına 280 litreyi aşan süt tüketiminin Türkiye’de 35 litre civarında olduğuna dikkat çekildi. Yaklaşık 2 yıl boyunca litresi 1 lira 55 kuruş olan sütün fiyatını konseyin 27 Temmuz’da 1 lira 80 kuruşa çıkardığı anımsatılarak, litre başına 25 kuruşluk artışın yem fiyatlarındaki artışı karşılamadığı belirtildi.

Yeme büyük zam
Türkiye’nin karma yemde kullandığı hammaddelerin yüzde 50’sinde dışa bağımlı olduğuna işaret edilen raporda, Dolardaki artışla son 4 ayda karma yeme yüzde 40-45 civarında zam geldiği vurgulandı. Raporda satır başlarıyla şu tespitlere yer verildi:

» Süt hayvanlarını beslemenin çok maliyetli olması nedeniyle birçok işletme hayvanlarını kesiyor.

» Nitelikli bir hayvancılık yapılabilmesi için 1 litre süt satarak 2 kilogram yem alınması gerekiyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa AKP iktidarında 1 kilogram yem fiyatı ile 1 litre süt fiyatı eşittir.

» Ucuz yem kaynağı olan meraları, AKP’nin peşkeş politikaları nedeniyle yandaşa kiralanıyor.

» Devletin süt piyasasından çekilmemesi, pazarı büyük şirketlere bırakmaması gerekir.

BİZİ TAKİP EDİN

358,985BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,182TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL