Anasayfa DÜNYA SYRIZA bölünüyor mu?

SYRIZA bölünüyor mu?

Yunanistan’a uygulanan ağır kemer sıkma politikaları karşısında halkın umudu olan ve ocak ayında yapılan erken genel seçimde iktidara koşan Radikal Sol Koalisyon’un (SYRIZA) bütün vaatlere karşın Troyka ile üçüncü kurtarma paketi konusunda anlaşmaya varması ülkenin yanı sıra partinin de geleceğini tehlikeye attı. Kurtarma paketinin parlamentoya sunulmasıyla başlayan süreç, dünkü merkez komitesi toplantısında ise had safhaya ulaştı.

ANLAŞMAYI SAVUNDU
Merkez komite toplantısında bir konuşma yapan SYRIZA lideri ve Başbakan Aleksis Çipras, uluslararası kreditörlerle yaptığı anlaşmayı savundu. Çipras, yaptıkları anlaşmaya kendi partisinden milletvekillerinin karşı çıkmasını “Kabul edilemez” olarak değerlendirirken, “Birleşik SYRIZA için herkesi siyasi sorumluluğu paylaşmaya çağırıyorum. Avro Bölgesi’ni hiçbir ekonomik destek olmadan terk etmek yüksek oranlı bir devalüasyon, acımasız tasarruflar demektir. Yaptığımız anlaşmayı kabul etmeyenler ya kör ya da gerçeği saklıyor” diyerek sert eleştiriler sıraladı.

EYLÜLDE KONGRE VAR
Parti içinde ‘absürt’ bir ikilik olduğunu öne süren Çipras, “Bizim partimizde daha küçük veya büyük solcu; daha küçük veya büyük devrimci bulunmaz. Eğer amaç ortak değilse birlikteliğin de bir anlamı yok” diyerek bir anlamda partinin bölünebileceğinin de sinyallerini verdi. Kurtarma paketinin şartlarını parti kongresinde oylamaya sunulabileceğini belirten Çipras, “Eylül ayında bir kongre yapılma çağrımı yineliyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Ancak parti içindeki gruplardan Sol Platform, bu kongrenin daha da erkene alınmasını istiyor. Zira, ağustos ayında kreditörlerle üçüncü kurtarma paketinin şartları konusunda büyük ölçüde anlaşmaya varılacak. Bu da, eylül ayında toplanacak olası kongrenin bölünmeyle sonuçlanacağının en açık göstergesi olarak nitelendiriliyor.

LAFAZANİS ISRARCI
Üçüncü kurtarma paketine karşı çıktığı için Enerji Bakanlığı görevinden kovulan Panagiotis Lafazanis ise avrodan çıkılması gerekliliğinde ısrar ediyor. Lafazanis, “Avrodan çıkış bütün kara propagandaya karşı bir felaket olmayacaktır” ifadelerini kullandı. Parti içindeki muhalefetin en güçlü kalesi Sol Platform, SYRIZA’daki olası bölünmenin bütün sorumluluğunu üzerine almak istemese de özellikle Çipras’ın açıklamaları karşısında nasıl bir tavır alacakları partinin geleceğini de etkileyecek. Uzmanlar, olası bir bölünmenin ardından erken seçimin kaçınılmaz olduğunu da vurguluyor.

***

VARUFAKİS’İN YARGILANMASI PARLAMENTONUN ELİNDE!
Yunanistan’da kreditörlere karşı ‘olumsuz tavırları’ nedeniyle görevinden istifa etmek zorunda kalan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis’in başı şimdi de yargıyla dertte. Yüksek Mahkeme Savcısı Efterpi Koutzamani, Varoufakis’in dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmamasının incelenmesi için parlamentoya resmi çağrıda bulundu. Varoufakis, Yunanistan’ın ortak para birimi avrodan çıkarak drahmiye dönmesi halinde kullanmayı planladığı paralel bankacılık sistemi kapsamında bir arkadaşından Maliye Bakanlığı’nın online vergi sistemini hacklemesini ve memurların kişisel bilgilerini özel bir bilgisayarda toplamasını istediğini açıklamıştı. Varoufakis bu sayede drahmiye geçilmesi durumunda maaş ödemelerinde bir aksama yaşanmamasını sağlamayı amaçladıklarını kaydetmişti. Varoufakis, Başbakan Aleksis Çipras’ın onayı olmadan hazırladığı planla, görevini kötüye kullanmakla, kişisel bilgileri ihlal etmekle, mevcut para yasalarını çiğnemekle ve suç amaçlı örgüt kurmakla suçlanıyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,527AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Ceylanpınar açıklaması: Karşılık verildi

Ceylanpınar'a roket atılması sonucu 5 kişi yaralandı.

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye istendi

Nijerya’da bir taş ocağında çalışan 4 Türk vatandaşı, Cumartesi gecesi Kwara eyaletinin...

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

HDP’li Temelli: Çözüm istiyorsan çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Onurlu barış için demokratik çözüm”...

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Sonraki haber