-Reklam-
Anasayfa ÖZEL Tabela var, akademisyen yok

Tabela var, akademisyen yok

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, dört milyonu aşkın öğrencinin öğrenim gördüğü üniversitelerdeki akademisyen sayısının 161 bin 657 olduğunu açıkladı. 2014 yılında öğrenci başına 20 akademisyen varken bu sayı şu an 25

Üniversitelerdeki öğretim elemanı yetersizliği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) verileriyle bir kez daha gözler önüne serildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 4 milyon 53 bin 692 öğrencinin eğitim gördüğü yükseköğretim kurumlarında yalnızca 161 bin 657 akademisyenin görev yaptığını açıkladı. 2014’te 20 olan öğrenci başına düşen akademisyen sayısı 25’e yükseldi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in öğretim elemanı yetersizliğine ilişkin sorularını yanıtlayan Selçuk, devlet ve vakıf üniversitelerindeki toplam profesör sayısının 25 bin 701 olduğunu bildirildi.

CHP Milletvekili Gürer, özellikle bazı bölümlerde göze çarpan ve akademinin geneline yayılan öğretim elemanı yetersizliğine dikkati çekti. Gürer, üniversitedeki öğretim elemanı sayısını ve unvan dağılımını Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a sordu. Devlet ve vakıf üniversitelerde istihdam edilen öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilere ilişkin istatistikleri paylaşan Selçuk, devlet ve vakıf üniversitelerinde 25 bin 701 profesör, 14 bin 941 doçent, 38 bin 559 doktor öğretim üyesi, 35 bin 753 öğretim görevlisi ve 46 bin 883 araştırma görevlisinin görev yaptığını belirtti.

157 öğrenciye 1 profesör

Buna karşın devlet üniversitelerinde 3 milyon 427 bin, vakıf üniversitelerinde ise 617 bin 913 öğrencinin eğitim gördüğü ifade edildi. Bakanlığın verilerine göre üniversitelerde 157 öğrenciye düşen profesör sayısı yalnızca birde kaldı.

Erkek egemen üniversite

Selçuk’un açıkladığı verilere göre, devlet ve özel üniversitelerde görev yapan profesörlerin büyük bölümünü erkek akademisyenler oluşturdu. Buna göre, profesörlerin 17 bin 631’i erkek ve 8 bin 70’i ise kadın olarak belirlendi. Üniversitelerde erkek profesör sayısının kadın profesör sayısından üç kat fazla olması dikkati çekti. Benzer şekilde, doçent kadrolarının da çoğunluğunu erkek akademisyenler oluşturdu. Devlet ve vakıf üniversitelerinde 5 bin 875’i kadın olmak üzere toplam 14 bin 941 doçent görev yaptı. Araştırma görevlilerinde ise kadınların üstünlüğü göze çarptı. Üniversitelerdeki 23 bin 707 kadın araştırma görevlisine karşı, erkek araştırma görevlilerinin sayısı 23 bin 176’da kaldı.

CHP’li Gürer, üniversite sayısı kadar akademik eğitimin ve üniversite mezunlarının niteliğinin de önemli olduğunu ifade ederek, “Üniversitelerden her alanda daha çok yararlanılması gerekiyor” dedi. Kentlerin üniversitelerle dönüşüm geçirdiğini söyleyen Gürer, “Yaşamın olduğu her alana dokunan üniversitelerin, öğretim üyesinden üniversite donanımına kadar olan zenginlik ve güçlülüğünün ülkemiz geleceğini şekillendireceği düşünülerek üniversitelerimiz sorunsuz ve donanımlı, yeterli kadrolara sahip kılınmalı anlamı daha iyi anlaşılmalı ve görülmelidir” ifadesini kullandı.

- Reklam -

SON HABERLER

Tunç Soyer, toplu ulaşım için verdiği sözü tuttu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim öncesi verdiği toplu ulaşımda belli...

Juventus üst üste 8. kez şampiyon

İtalya 1. Futbol Ligi'nde (Serie A) konuk ettiği Fiorentina'yı 2-1 yenen Juventus,...

Rölanti modunda 3 puan

Galatasaray, maçın genelinde oldukça vasat bir performans gösterdiği ve ikinci yarısını adeta...

Galatasaray taraftarından İBB Başkanı İmamoğlu’na büyük ilgi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray-Kayserispor karşılaşmasını izlemek için Türk Telekom...

AKP’den YSK’ye ‘KHK’li seçmen’ dilekçesi

AKP, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin...

Başkanlar gitti, milyonluk araçları kullanılmıyor

Kocaeli’de 13 AKP’li belediyenin 12’sinde belediye başkanları değişti. Başkanların tepki çeken lüks...

İSPARK çalışanının skandal paylaşımına soruşturma

İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret AŞ (İSPARK) elindeki paralarla fotoğraf çektirerek sosyal medyada...

Silopi kayyumunun borçları belediye binasına asıldı

HDP'li Silopi Belediye Eşbaşkanları Adalet Fidan ve Süleyman Şavluk, kayyum döneminden kalan...

Nadal’dan sürpriz yenilgi

Monte Carlo Tenis Turnuvası'nda mücadele eden dünya 2 numarası Rafael Nadal, yarı finalde...

Beyoğlu’nda 4 katlı binada yangın

Beyoğlu'nda 4 katlı apartmanın çatısında yangın çıktı. Çatının büyük bir kısmını kaplayan...

Sonraki haber