"Tabuta son çiviyi çakmayacağız"
21.04.2017 17:51 GÜNCEL
CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi İlhan Cihaner sine-i millet tartışmalarını BirGün'e yorumladı. Cihaner'in değerlendirmelerinin tamamı yarın gazetenizde...

CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi İlhan Cihaner'le CHP içnde yaşanan Sine-i millet tartışması ve bundan sonra izlenecek yolla ilgili soru işaretlerini konuştuk. Yarın gazatemizde yayınlanacak söyleşide öne çıkan başlıklar şunlar:

* Sine-i millet tartışmasında Sayın Selin Sayek Böke’nin ifadesinde sorunlu bir taraf yok. Selin Hanım burada herhangi bir parti yöneticisine gelebilecek bir soruya karşı verilebilecek yanıtı vermiştir. Yetkili kurulları işaret etmiş. Zaten tersini söyleyemezdi. Burada asıl sorun karşı bir açıklama yapılmasıdır. Tam da YSK bu konuyu görüşürken. Referandumun iptal edilmesi gerektiği yönündeki görüşmeleri yapıyorken “hayır biz parlamentodan çekilmeyeceğiz” açıklaması muhtemeldir ki YSK üzerinde oluşacak politik basıncı ortadan kaldırdı.

* Somut tartışamaya ilişkin görüşüm; bu kadar eleştirdiğimiz, meşru görmediğimiz, kabul edilemez bulduğumuz bir seçim üzerine inşa edilen bir anayasa değişikliği sürecinin payandası olmamamız gerektiğidir. Asgari tutarlılığın gereği Parlamento çalışmalarına katılmamız gerekir.

* Benim ifademle konuşulan sine-i millet başka bir şey. Sine- Millet çok fazla kullanılan bir enstrüman değil.

* Parlamentodan çekilmemizi isteyenler var. Ama bunu ikiye ayırmak lazım. Burada kastedilen istifa ise sonuçları olacaktır. İstifa ettiğinizde CHP vekillerinin istifası genel seçimi zorlamıyor. Eksilen yerlerde Ara seçimler yapılır. Çekildiğiniz bir mecliste ara seçime girme gibi bir tutum olmayacağına göre boşalttığınız yerlerin AKP’ye teslim edilmesi anlamına gelecektir. Parlamentodan istifa ederek demokratik ülkelerde sonuç alabilirsiniz. Toplu istifa siyasi iktidara ayar verir. Siyasi iktidar meşruiyet tartışmasına girer. Ama bu kadar eşit olmayan şartlardaki seçimi, hukuksuzlukları dert etmemiş iktidar muhtemelen ellerini ovuşturur, “oh be şunlardan kurtulduk” der. Çünkü siyasi ahlak zemini kalmadı. Dolayısıyla çekilmenin yaratacağı politik ve hukuki sonuçları herkesin bir tartması lazım.

* Benim önerim meşruiyet vermeyerek parlamento zeminini tüm Türkiye’ye yaymak. Örneğin HSK seçimlerinde; “TBMM seçmedi arkadaş, hakimleri sen seçtin” diyeceğiz. Çünkü gördük ki bir uzlaşma peşinde değil, sistemde zaten uzlaşmayı zorlamıyor. Hayır ben sana orada payanda olmayacağım. İnanmadığım bir Anayasa’nın iç tüzüğünü nasıl tartışabilirim, böyle bir şey olabilir mi? Dolayısıyla çalışmalardan tamamen çekilip karşımıza çıkacak ilk politik test her ne olacaksa bunun hazırlığına girmemiz lazım. Tutarlılık bunu gerektirir.

Tamamı yarın gazetemizde.