Anasayfa GÜNCEL Tacize karşı dayanışma yöntemlerini üniversiteliler anlatıyor: Kadın dayanışmasını ve önlemi konuşmak şart

Tacize karşı dayanışma yöntemlerini üniversiteliler anlatıyor: Kadın dayanışmasını ve önlemi konuşmak şart

Bu hafta sayfamızda önce Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, ardından Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde gündeme gelen cinsel taciz vakaları ve üniversite öğrencilerinin devleşen tepkileri üzerine kampüslerde yaşanan taciz vakalarını ve üniversitelerin nasıl bu hale geldiğini mercek altında tuttuk.

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nden (BÜKAK) Zeynep Nisan Günç ve Ezgi Karadayı, Dokuz Eylül Üniversite’nden Nazlıcan Özdemir ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Dilan Özek ile üniversitelerde son dönemde artan taciz vakalarını ve kampüs güvenliğini konuştuk.

Öğrenciler, önleyici birimleri kurmanın ve arttırmanın, bu birimlerde toplumsal cinsiyet bakış açısına sahip akademisyenlerle karar almanın ve üniversitenin tüm bileşenleri ile birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaparak, “önleyici mekanizmalar ve kadın dayanışması sihirli sözcük” diyor

Altı yıl boyunca mücadele edilmiş

Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Zeynep Nisan Günç ve Ezgi Karadayı, üniversitelerinde Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu(CİTÖK) bulunduğunu aktif ve önleyici mekanizmaları gözeterek çalışıldığını, kampüste düzenli olarak farkındalık etkinlikleri yapıldığını söylüyor. Fakat bu süreç hiç de kısa sürmemiş, 2006 yılına cinsel tacize karşı kurumsal politikaların eksikliğini fark edip başlayan çalışma 6 yıl sonra meyvesini verebilmiş ve komisyon kurulmuş.

Öğrenciler komisyonun önemini şu sözlerle anlatıyor: “Artık kampüsümüzde cinsel tacize dair sürekli olarak çalışma yürüten, tacize maruz kalan kişilerin direkt başvurabileceği ve komisyonun organizasyonunu sağlayan bir koordinatörümüz de var.”

İlginizi çekebilir:  ABD’de kadın futbol takımı 4 kez Dünya Kupası aldı ama ücret eşitliğini gören yok

Başvurular iki katına çıktı

Günç ve Karadayı son dönemlerde artan şiddet vakalarının her yere sirayet ettiğini söyleyerek,“ Şu bir gerçek ki artık insanlar cinsel tacize dair daha fazla bilgi sahibi. Bu şiddete maruz bırakılanlar artık bunun adını daha rahat koyabiliyorlar ya da bu konu daha fazla tartışılıyor. CİTÖK kurulduğundan bugüne kadar alınan başvuru sayısı ikiye katlanmış durumda. Bu komisyonun kurulması ve düzgün işlemesi, kampüste bu konuya dair farkındalığın artmış olmasıyla oldukça ilgili” diyor.

Vakalar hasır altı ediliyor

9 Eylül Üniversite’si Fen Edebiyat Fakültesi’nden Nazlıcan Özdemir ise okulunda taciz ile ilgili her hangi bir birim bulunmadığını söyleyerek, “Olayların üstüne gidilmemesi ve hasır altı edilmeye çalışılması ve belki de en önemlisi tacizci zihniyete karşı yaptırım gücü olan araçların geliştirilmemesi en önemli problem. Kendi okulum özelinde genel olarak, öğretim üyelerinin göreve gelişlerinde bile liyakatsizliğin, torpilin bu kadar yoğun olmasının, niteliksiz kadrolar tarafından eğitilmemizin de tacize karşı oluşturulacak önlemleri engellediğini düşünüyorum” diye konuşuyor.

“Tedirgin hissetmek zorunda değilim”

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğrencisi Dilan Özek ise üniversitesinde yaşananları şu sözlere anlatıyor:

“Üniversitemde yaşanan olayı duyduğumda kendimi oldukça güvensiz bir yerde hissettim. En özgür olmamız gereken üniversitelerde tedirgin ve tetikte hissettirmeye kimsenin hakkı yok. Günümün oldukça fazla bir bölümü geçen yaşam alanı olan üniversitemde tacizci hoca istemiyorum”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,520AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

James Jeffrey ile görüşme sonrası yeni bir görüşme: Çavuşoğlu Lavrov’u aradı

ABD'li Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmeden hemen sonra Rusya Dışişleri Bakanı...

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

CHP’den Burhan Kuzu’ya ’15 Temmuz’ yanıtı

CHP Milletvekili Muharrem Erkek, AKP'li Burhan Kuzu'nun, "FETÖ'cülerden aldığı izinle tankların arasından...

LGS’de boş kontenjanlar ve taban puanları açıklandı

LGS'de boş kontenjanların ve taban puanlarının açıklandığı duyuruldu.LGS...

Instagram’dan Van Gölü Ekspresi paylaşımı

Van Gölü Ekspresi'nin, Ankara-Tatvan-Van seferi sırasında çekilen bir fotoğrafı Instagram’ın resmi hesabından...

Yılmaz Güney Sahnesi sezonu rekorla kapattı

Ankara Çankaya Belediyesi'nin yeniden yaptığı Yılmaz Güney Sahnesi, 2019 yılı sanat sezonunda...

Akşener: Bakanlık teklifi dedikodusunu çıkaranlar AK Parti içindeki bir grup

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisine yönelik bakanlık teklifi edildiği iddialarına ilişkin...

İran el koyduğu İngiliz tankerinden fotoğraflar yayınladı

İran'ın "Denizcilik kurallarına uymadığı" gerekçesiyle Hürmüz Boğazı'nda el koyduğu İngiliz tankerine ilişkin...

CHP’li Öztrak: İktidar kendi içindeki çatlamanın hızlanmasından korkuyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Interpol, Salih Müslim ve 144 kişiye istenen kırmızı bülten talebini reddetti

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında...

Sonraki haber