Tahliye sonrası Murat Sabuncu Cumartesi Anneleri’ne katıldı
10.03.2018 13:45 GÜNCEL

ZEYNEP KURAY

Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri 676’ıncı buluşmada 24 Mart 1994 tarihinde Batman’da Hizbullah tarafından kaçırılıp kaybedilen Zeynel Kürsep'in akıbetini sordu. 1.5 yıl hukuksuz bir biçimde tutuklu kaldıktan sonra dün tahliye olan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun katıldığı oturumda, Cumartesi Anneleri, yıllardır sürdürdükleri adalet taleplerinin bütün iktidarlar tarafından inkar ve cezasızlıkla karşılandığını vurguladı.

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437399-1.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin açıklanması ve belli olan faillerin yargılanması için Galatasaray Meydanı’nda 676’ıncı kez oturan Cumartesi Anneleri, 1994 yılında Batman'da Hizbullah tarafından kaçırılarak kaybedilen Zeynel Kürsep'in akıbetini sordu. Cumhuriyet gazetesi davasından 1.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra dün tahliye olan gazeteci Murat Sabuncu’nun katıldığı oturumda, gözaltında kaybedilen insanların fotoğrafları taşındı; üzerine Zeynel Kürsep’ın fotoğrafının kanfillerle beraber konulan, “Failler belli kayıplar nerede?” yazılı pankartı açıldı.

‘KÜRT, DEVRİMCİ, SOSYALİST OLDUKLARI İÇİN KAYBEDİLDİLER!’

Galatasaray Meydanı'ndaki eylemde ilk sözü alan gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin, gazeteciler Ahmet Şık ve Murat Sabuncu'nun serbest bırakılmasına değinerek, yarın ne olacağının belirsiz olduğunu ifade etti. Bilgin, kendilerinin de yıllardır mücadele ettiklerini ve böyle bir belirsizlikler ve adaletsizliklerle çok karşılandıklarını hatırlattı. Gözaltında kaybedilenlerin Kürt, devrimci ve sosyalist oldukları için hedef alındığını vurgulayan Bilgin, bu zulme son vermek için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437398-1.

‘ÖMRÜMÜZ BELİRSİZLİKLERİ BELLİ ETMEKLE GEÇTİ !’

12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından gözaltında kaybedilen Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır ise 674 haftadır söylemedik söz bırakmadıklarını hatırlattı. "Ömrümüz belirsizlikleri belli etmekle geçti" diyen Kırbayır, Zeynel Kürsep gibi diğer kayıpların akıbetinin açıklanması için devletin hiçbir şey yapmamasını teşhir etti.

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437401-1.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına bu haftaki açıklamayı ise Hüseyin Taşkaya'nın kızı Serpil Taşkaya okudu. Taşkaya, 676 haftadır gözaltında kaybedilenler için devlete meydandan seslendiklerini ama bütün iktidarların inkar ve cezasızlıkla bu talebi karşıladığını kaydetti. 90'lı yıllarda devletin aşiret ve Hizbullah'ı kullanarak insanları gözaltına aldığı, katlettiği hatırlatan Taşkaya "Bu topraklar zorla kaybetme cehennemin dönüştürüldü" dedi. Asker ve polis tarafından eğitilen Hizbullah'ın üs haline getirdiği Batman'da çok sayıda kişiyi kaçırarak katlettiğine dikkat çeken Taşkaya, bu kaçırılıp bir daha haber alınmayan birisinin de 24 yaşındaki Zeynel Kürsep olduğunu söyledi.

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437397-1.

ZEYNEL İLE SIĞINAKTA 8 AY BİRLİKTE TUTULDU

Kürsep’in 24 Mart 1994 günü hasta olduğu için Batman Devlet Hastanesi'ne gittiği gün kaçıldığın belirten Taşkaya, Kürsep’in yaşadıklarını şöyle anlattı: “Hastaneden ayrılan Zeynel Kürsep, Diyarbakır Caddesi'nde yürürken yanına yaklaşan bir arabada bulunan silahlı kişiler tarafından kaçırıldı. Kendisi de Hizbullah tarafından kaçırıldıktan yaklaşık 11 ay sonra fidye karşılığı serbest bırakılan F.T isimli yurttaş; Zeynel Kürsep ile aynı sığınakta 8 ay kadar birlikte tutulduğunu, kendisi serbest bırakıldığında Zeynep Kürsep'in hala sığınakta olduğunu söyledi ve Zeynel Kürsep'in tutulduğu evlerin adresini verdi.”

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437402-1.

AİLESİ ZEYNEL’İ 24 YILDIR ARIYOR!

Kürsep'in tutulduğu evler ve kaçıran kişilerin kimlikleri belli olmasına rağmen yapılan bütün başvuruların sonuçsuz kaldığına işaret eden Taşkaya, ailesinin 24 yıldır Kürsep'ten bir haber alabilmek için mücadele ettiği söylenerek Kürsep için adalet isteminden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Açıklamanın ardından Cumartesi Anneleri tutuklu gazeteciler için pankart üzerine kırmızı karanfiller bıraktı.

tahliye-sonrasi-murat-sabuncu-cumartesi-anneleri-ne-katildi-437400-1.