Tahran Zirvesi bitti bombardıman sürdü

Suriye ve Rusya’ya ait savaş uçakları, İdlib çevresinde dün yeniden bombardıman yaptı. Helikopterlerden varil bombalarının atıldığı saldırıların, Tahran zirvesi’nden bir gün sonra olması dikkat çekti.

Hımeymim Üssü’nden kalkan Rus savaş uçakları ve helikopterleri, muhaliflerin kontrolündeki tek vilayet olan İdlib’in birçok noktasına bombardıman düzenledi.


Uçakların vurduğu yerler arasında Han Şeyhun, Abdin, Kafran, El Lataminah, Siraj ve El Haveyn var. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, helikopterlerin İdlib’in güneyindeki Hayş köyü ile Han Şeyhun’a varil bombaları attığı görüldü.

Suriye Ordusu’na bağlı birlikler ise, Hama’nın kuzeyinden İdlib’e doğru top atışlarıyla saldırdı. Yoğun top atışı sürerken, savaş uçakları gökyüzünde uçtu.

İdlib Suriye’dir
Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde İdlib’in Suriye’ye ait olduğunu belirten bir konuşma yaptı.

Caferi “Suriye yönetiminin İdlib’den terör örgütlerini temizleme hakkı vardır. Coğrafya eğitimi olsun diye yine söylüyorum; İdlib Suriye’nin bir bölgesidir, Somali’de değildir. Suriye’nin meşru egemenlik hakları vardır. Bu haklar da uluslararası hukuk, BM Tüzüğü, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Astana görüşmeleri kapsamında güvence altına alınmıştır” diye konuştu.

Badiye’de kontrol sağlandı
Öte yandan Suriye Ordusu Süveyda ilinin doğusundaki Badiye Bölgesi derinliklerinde IŞİD’den kurtardıkları bölgelerde konumlarını güçlendirirken, Tlul el Safa’da sıkı çembere alınan cihatçıların mevki ve siperlerini yoğun ateşe tutmaya devam ediyor.

SANA’da yer alan habere göre Suriye Ordusu sarp kayalıklar ve mağaralardan ibaret Tlul el Safa coğrafyasına uygun taktik ve silahlarla sürdürdüğü operasyonlarda yeni ve önemli ilerlemeler kaydetti. Operasyonlarda IŞİD’in birçok yuva ve siperlerinin başarıyla imha edilip büyük beşeri kayıplara uğratıldığı; ordunun ilerlemesini engelleme ya da sıkı çemberi kırıp kaçma girişimlerinin başarısız olduğu ifade edildi.

***

Kamışlı’da çatışma

Suriye’nin kuzeyindeki Kamışlı kentinde Suriye ordusuyla Demokratik Suriye Meclisi’ne bağlı özerk yönetimin asayişi arasında çatışma çıktı. Suriye ordusundan 13, asayiş tarafından 2 kişi hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre bugün saat 11:00 sularında Kamışlı kentinde Demokratik Suriye Meclisi’ne (DSM) bağlı ‘Özerk Yönetim’in asayiş güçleriyle Suriye ordusu arasında önce gerginlik, ardından çatışma çıktı.

Suriye Ordusu’na bağlı bir konvoyun Haseke kentinden Kamışlı kentine gelirken yolda asayiş güçleri tarafından durdurulmak istendiği belirtildi. Bu sebepten kaynaklanan gerginlik, çatışmaya dönüştü.

YPG’nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kanadı olan DSM, Türkiye sınırındaki Kamışlı kentinin çoğunu kontrol ediyor.

Kentte iki mahalle ve havaalanı ise Suriye ordusunun elinde bulunuyor.


BİZİ TAKİP EDİN

359,020BeğenilerBeğen
54,857TakipçiTakip Et
1,080,701TakipçiTakip Et
7,425AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL