Anasayfa SİYASET Tam biat kongresi

Tam biat kongresi

NURCAN GÖKDEMİR

24 Haziran seçimleriyle birlikte resmileşen yeni sisteme hâkim olan ‘tek adam modeli’ AKP’nin yeni parti yönetimine de yansıyacak. AKP’nin parti içi demokrasinin hâkim olduğu, ortak akılla yönetilen bir parti olmadığı bilinmekle birlikte yeni dönemde Erdoğan’ın, eski yol arkadaşlarından kalanların çoğunluğunu da tasfiye ederek yola “Yeni nesil siyasetçi” olarak isimlendirilen genç yüzlerle devam etmesi bekleniyor.

AKP’nin 6. Büyük Kongresi bugün Ankara Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak. Mevcut yönetimin en az yarısının değişeceğine kesin gözüyle bakılan kongrede 50 kişilik Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun az sayıda deneyimli ismin dışında ağırlıklı olarak yeni ve genç isimlerle kadınlardan oluşturulacağı bildiriliyor.

AKP’nin kurulduğu günden bu yana yapılan her kongre ve seçim sonrası kadroların yaklaşık yarısını değiştiren Erdoğan’ın, yeni rejime uygun bir yapılanmaya giderek, liderin kararlarını “Sorgulamayan, biat eden” bir kadro ile çalışmak istediği konuşuluyor. Damadı da olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın benzeri, oğlu Bilal Erdoğan ve yakınlarının kontrolündeki vakıflarda ve derneklerde aktif rol üstlenen isimlerin yeni dönem MKYK’sinde yer alacağı kaydediliyor.


Eski bakanlar Mehmet Özhaseki, Nurettin Canikli, Fikri Işık ve Fatma Betül Sayan Kaya ile Berat Albayrak’ın yeni dönemde de parti yönetiminde aktif rol alacağı, bakanlar Mevlüt Çavuşoğlu, Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül’ün “deneyim”i simgeleyen isimler olarak Erdoğan’la çalışmayı sürdüreceği ifade ediliyor.

Seçim tırpanı

Erdoğan’ın, AKP’nin 24 Haziran seçimlerinde oylarının yüzde 42.5’a düşmesinden ve MHP ile ittifaka mecbur kalınmasından dolayı politikalarını sorgulayan isimlerle yola devam etmek istemediği de konuşuluyor. Erdoğan’ın milletvekili aday listelerini çok yakınındaki birkaç kişi ile birlikte hazırlaması, MHP ortaklığı ile kampanya sırasındaki sert tutumunun oy kaybına neden olduğunu örtülü bir şekilde de olsa dile getiren isimlerin AKP’nin yeni tasfiye kadrosunu oluşturacağı belirtiliyor.

‘Barışma’ gösterisi

AKP’nin 18 yıllık tarihinde sürekli yaşanan tasfiyelerle partiden uzaklaşan isimlerin tamamına yakını “birlik, bütünlük” görüntüsü vermek için kongreye davet edildi. İlk günden bu yana her kademede görev alan isimler, eski ve yeni yöneticiler, milletvekilleri, bakanlar, belediye başkanlarının yanı sıra eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de davet mektupları gönderildi.


İttifak tüzükte

Kongrede parti tüzüğünde de yeni döneme uygun düzenlemeler yapılacak. 24 Haziran’da MHP ile ittifak yapan AKP, parti tüzüğüne ittifak için MKYK’yi yetkilendiren bir madde koyacak. MKYK bu yetkisini MYK’ye ya da Genel Başkana devredebilecek.

Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı olarak partisinin başına dönmesinden sonra eski Başbakan Binali Yıldırım’ın üstlendiği ‘genel başkan vekilliği’ görevinin de tüzükte korunacağı bildirildi.

Yeni tüzükle Cumhurbaşkanlığı kabinesindeki isimlerin MKYK’de görev alabilmesinin de yolu açılacak.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,509AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Marmaris’te Milli Park’a açılan yola tepki

Muğla'nın Marmaris ilçesi Baklabükü Koyu'nda bulunan Marmaris Milli Park ve Orman İşletme...

Uşak’ta çevreyi katleden madenlerle ilgili Bakanlık desteğiyle ‘olumsuz algıyı kırma’ paneli

BERKAY SAĞOLİçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı...

Suruç anmasına polis saldırısı: 22 kişi gözaltına alındı

Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Kadıköy’de yapılmak istenen kitlesel yürüyüşe polis saldırdı....

Erbil Emniyet Müdürlüğü: Mazlum Dağ’a yardım eden Muhammed Bisksız yakalandı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'deki Türk Başkonsolosluğu görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının...

Fox TV’de 3 ayrılık birden

Disney ile 21. Century Fox şirketlerinin birleşmesi sonucu oluşturulan yeni yapılanma bir...

Bursa’da maaşlarını ve tazminatlarını alamayan Slam Tekstil işçileri eylem yaptı

Bursa'da 1 Haziran'da kapatılan tekstil fabrikasından maaşlarını ve tazminatlarını alamayan 132 işçi,...

İstanbul’da tekne yangını

Kuzguncuk açıklarında seyreden "Boğaz Çocuğu" isimli yatta henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Açıkta yanmaya...

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

Sonraki haber